Typy osobowości cztery typy osobowości

Typy osobowości cztery typy osobowości

Każda osoba to unikalna kombinacja czterech typów osobowości. Na przestrzeni wieków te podstawowe kategorie miały kilka nazw i określeń, ale dla naszych celów są one znane jako reżyser, socjalizator, myśliciel i zwolennik. Jednak jako skrót, odnosimy się do tych typów osobowości odpowiednio jako A, B, C i D. Nauczenie się, jak identyfikować ludzi według typu osobowości, może przynieść wyższy poziom zrozumienia relacji międzyludzkich i budowania zespołu, szczególnie dla pracodawców szukających sposobów na poprawę zatrudniania pracowników i zmniejszenie rotacji . Rzeczywiście, dobry test osobowości może być najcenniejszym narzędziem w zestawie narzędzi menedżera ds. rekrutacji.

Typy osobowości – typ osobowości A

Zobacz też artykułu dotyczące osobowości z grupy 16 typów osobowości: infj, enfp, intj, oraz osobowości isfp.

Ludzi osobowości typu A lubią kierować i kontrolować swoje środowisko i swoje życie. Zwykle nie są zbytnio zorientowani na szczegóły, decydując się na delegowanie szczegółów innym. Zazwyczaj są bardzo zorientowane na cel i praktyczne w swoich rozwiązaniach. A dojście do ich rozwiązań i celów będzie wiązało się z bezsensownym, ostatecznym podejściem.

Jak wyglądają cechy osobowości typu A w pracy?

Osoby z osobowościami typu A można zazwyczaj zidentyfikować na podstawie następujących cech:

  • Zorientowani na cel
  • Podejmowanie ryzyka
  • Dobry w stresie

Osobowości typu A nie lubią zbyt wielu ograniczeń lub restrykcji nałożonych na nich. Zamiast tego wolą pracować samodzielnie i ustalać własne harmonogramy. Ponieważ często są pracoholikami, nie jest niczym niezwykłym, że wkładają tyle czasu i wysiłku, aby osiągnąć swoje cele. Czasami mogą wydawać się niecierpliwi, zwłaszcza jeśli uważają, że ktoś spędza zbyt dużo czasu na omawianiu z nimi szczegółów lub utrudnia pomyślne zakończenie jakiegokolwiek celu lub projektu, na którym się obecnie skupiają.

Nie zdziw się, widząc ten typ osobowości na stanowisku nadzorczym lub kierowniczym. Mając przedsiębiorczą passę, mogą być właścicielami firmy lub kiedyś dążyć do posiadania własnego biznesu. Osobowość Typu A nie jest łatwo zniechęcona i zwykle emanuje pewnością siebie.

Jeśli osobowość typu A postrzega swoją codzienną pracę jako rutynową lub powtarzalną, łatwo się nudzi i nie będzie się nią cieszyć. Będą chcieli, aby inni postrzegali ich jako trudnych w takich sytuacjach, ale wewnętrznie mogą być nieszczęśliwi, jeśli praca jest zbyt rutynowa. Zgodnie ze swoimi dominującymi cechami osobowości typu A zrobią wszystko, co konieczne, aby zapobiec popadnięciu w schematy lub rutynę i zamiast tego będą szukać wolności i niezależności. Będą również bardzo niezadowoleni, jeśli uznają, że ktoś próbuje ich wykorzystać lub powstrzymać.

Osobowość typu A może nie być zbyt dobra w rozpoznawaniu uczuć i potrzeb współpracowników. Niekoniecznie dlatego, że ich to nie obchodzi; są raczej bardzo skoncentrowani na osiągnięciu swoich celów i mogą tego nie zauważyć. Jeśli szukasz kogoś, kto dobrze pracuje pod presją i wydaje się wyróżniać w sytuacjach wysokiego stresu, osobowość Typu A jest prawdopodobnie tym, czego szukasz.

psychologia junga - szwajcarskiego psychiatry oreśla 16 typów osobowości, które wbrew pozorom dość trafnie mówię o drugim człowiekiem - czy to osova ciekawa świata, czy duże znaczenie przykłada aby zdobywać nowe znajomości, czy taka osoba dobrze spisz się jako pracownik naukowy, analityk finansowy, czy też animator kultury. Zaznaczę tylko, że nie ma czegoś takiego jak silna osobowość są po prostu różne osobowości, którch różnice można dostrzec np. w nawiązywaniu kontaktów, albo fakcie że takie osoby nie lubią konfliktów. Są też 4 typy osobowości.

Typu osobowości B

Osobowość typu B to bardzo otwarta, energiczna i dynamiczna osoba, która lubi przebywać wśród ludzi i lubi być w centrum uwagi. Są dobrymi budowniczymi relacji i większość ludzi od razu ich lubi. Ich potrzebą jest aprobata, więc starają się lubić wszystkich w nadziei, że wszyscy też ich polubią. Najważniejszą rzeczą, jaką możesz dla nich zrobić, będą komplementy, uznanie ich osiągnięć, słowa podziwu, a nawet oklaski ze strony grup.

Jak wyglądają cechy osobowości typu B w pracy?

Osoby z osobowościami typu B można zazwyczaj zidentyfikować na podstawie następujących cech:

Osobowości typu B uwielbiają mówić o sobie. Niektórzy mogą uważać to za egocentryczne, ale prawdziwą motywacją Typu B jest bycie lubianym. Jako skrajny (i zabawny) przykład, pomyśl o postaci granej przez Bette Midler w filmie Plaże, kiedy zaprosiła starą przyjaciółkę do obejrzenia jej luksusowego mieszkania i opowiedziała jej o swoim wielkim sukcesie. Potem powiedziała do koleżanki: „Dość o mnie. Porozmawiajmy o tobie. Więc co o mnie myślisz?”

Największym strachem osobowości typu B jest publiczne upokorzenie, ponieważ może to spowodować, że wielu ludzi ich nie pochwali, a myśl o tym byłaby druzgocąca. Osobowość B nie chce też wyglądać na nieatrakcyjną lub nieudaną, więc upewni się, że ich wygląd jest nieskazitelny i zawsze będzie sprawiać wrażenie, że odnoszą sukcesy we wszystkim, co robią, niezależnie od tego, czy są, czy nie.

Niektóre z mocnych stron osobowości typu B to entuzjazm, otwarte zachowanie, życzliwość wobec innych i umiejętność przekonywania nawet najbardziej sceptycznych ludzi. Zwykle są marzycielami i często potrafią zamienić te marzenia w bardzo praktyczne pomysły w miejscu pracy. Osobowości typu B są zwykle spontaniczne i używają swojego sprytu i humoru, aby ludzie je polubili. Nie są też zbyt dobrzy w ukrywaniu własnych uczuć, więc jeśli są zranieni lub rozczarowani, prawdopodobnie będziesz w stanie odczytać to w ich manierach i ogólnym usposobieniu.

Niektóre z naturalnych słabości, które są związane z osobowością typu B, obejmują bycie niecierpliwym, stosunkowo krótki czas koncentracji uwagi i niezbyt zorientowanie na szczegóły. W biznesie osobowości typu B mogą mieć tendencję do nadmiernego socjalizowania się i spędzania mniej czasu na wykonywaniu swojej pracy, ponieważ dążą do interakcji społecznych. Podczas procesu zatrudniania mogą skłaniać się raczej do nieustrukturyzowanych, chaotycznych rozmów kwalifikacyjnych niż ustrukturyzowanych , a złe rozmowy kwalifikacyjne mogą prowadzić do złych rekrutacji. Pomimo ich naturalnej tendencji, wiele osobowości typu B nauczyło się kontrolować swoje szkodliwe impulsy, jednocześnie korzystając z pozytywów posiadania społecznego charakteru.

Różne typy osobowości w rodzinie.

Typ osobowości C

Osobowość typu C jest osobą bardzo zorientowaną na szczegóły, która lubi angażować się w rzeczy, które są kontrolowane i stabilne. Interesuje ich dokładność, racjonalność i logika. Ludzie, którzy wydają się nie kontrolować swoich emocji, będą im przeszkadzać, ponieważ osobowości typu C wierzą, że bycie emocjonalnym utrudnia lub może uniemożliwiać obiektywność. Nie lubią też przebywać wśród ludzi pełnych szumu, ponieważ pragną faktów, dokładności i logiki. Emocje innych ludzi mogą nie być dla nich priorytetem, ponieważ mają tendencję do dążenia do faktów i pozwalają, aby żetony spadały tam, gdzie mogą.

Jak wyglądają cechy osobowości typu C w pracy?

Osoby z osobowościami typu C można zazwyczaj zidentyfikować na podstawie następujących cech:

  • Zorientowany na szczegóły
  • Logiczny
  • Przygotowany

Osobowości typu C mają tendencję do kontrolowania siebie i innych. Nie lubią, gdy rzeczy wymykają się spod kontroli i czasami mogą nie wydawać się zbyt wyraziste, ponieważ tak naprawdę nie chcą, aby okazywały wiele emocji. Są bardzo zorientowani na wyniki i będą pedantami, jeśli chodzi o przestrzeganie procedur i protokołu podczas wykonywania pracy.

Są ostrożnymi, zaradnymi, a przede wszystkim doskonałymi myślicielami, którzy przyjrzą się wszystkim aspektom sprawy, zanim zajmą stanowisko. Jednak gdy zajmą stanowisko w danej sprawie, będą mieli na poparcie fakty, więc każdy, kto im się sprzeciwi, lepiej się przygotuj. Jeśli masz osobowość typu C na swojej krótkiej liście kandydatów do pracy, przygotuj kilka przemyślanych pytań na rozmowę kwalifikacyjną, jeśli nie chcesz dokładnie przećwiczonej odpowiedzi.

Lubią, kiedy ich praca jest jasno określona i chcą dokładnie wiedzieć, czego się od nich oczekuje. Znając te fakty, będą mogli ustalić priorytety swoich zadań i doprowadzić je do końca.

W rolach decyzyjnych są ostrożni i logiczni, wymagają wielu szczegółów i faktów, zanim podejmą decyzję. Ludzie, którzy próbują im coś sprzedać, próbując ich zaangażować emocjonalnie, zwykle zawodzą; osobowość typu C uznałaby taki wysiłek za szum i zastanawiałaby się, jakie fakty próbuje ukryć druga osoba.

W bardziej publicznych rolach osobowość typu C będzie dążyła do oryginalności, sprytności i wyjątkowości we wszystkim. Ze względu na swoją orientację na szczegóły są skrupulatnie przygotowani do obrony swoich decyzji przed wszelkimi możliwymi zastrzeżeniami. Na przykład wielu księgowych i prawników to osobowości typu C. Doskonale nadają się do każdej pracy, która wymaga kreatywnego myślenia opartego na cierpliwości, faktach i dokładności.

Introwertyk – kto to – zobacz nasz artykuł.

Typ osobowości D

Rodzaje osobowości typu D wolniej i łatwiej podąża za swoją pracą i życiem. Poszukują bezpieczeństwa i długowieczności w pracy i są bardzo szczęśliwi wykonując powtarzające się zadania, dzień po dniu. Powtarzanie pozwala im stać się bardzo biegłymi w tym, co robią. Podobnie nie spodoba im się, jeśli zasady bardzo się zmienią, ponieważ jest to sprzeczne z ich pragnieniem minimalizowania zmian i trzymania się tego, co wiedzą, że działa. Dla osobowości typu D, chociaż obecna droga może być nieprzyjemna, obawiają się, że nieznane może być jeszcze gorsze.

Jak wyglądają cechy osobowości typu D w pracy?

Osoby z osobowościami typu D można zazwyczaj zidentyfikować na podstawie następujących predyspozycji zawodowych:

  • Zorientowany na zadania
  • Stabilizacja
  • Ostrożny

Szukają szacunku, szczerego podziwu i akceptacji innychm żadko kiedy przekonują do swojej racji. Osobowość typu D z przyjemnością będzie ciężko pracować z innymi ludźmi, aby zadowolić ludzi, z którymi pracują, o ile czują się doceniani i otrzymają mnóstwo zapewnień, że są potrzebni. Potrzebują tego poczucia bezpieczeństwa. Osobowości typu D często myślą, że osobowość typu A jest szalona, ​​ponieważ podejmuje tak wiele ryzyka i nie wykazuje zbytniej troski o bezpieczeństwo i długowieczność. To ich predyspozycje zawodowe.

Osobowości typu D są zwykle bardzo zorganizowane; przebywanie w nieporządnym środowisku lub dezorganizacja będzie im przeszkadzać. Są również dobrzy w odgrywaniu bardzo wspierającej roli wobec innych i zwykle są bardzo troskliwi, troskliwi i współczujący. Są cierpliwi, zazwyczaj są dobrymi słuchaczami i wytrwają, gdy wszyscy inni się poddadzą. Szczególnie lubią pracować w grupie lub w zespole i będą siłą stabilizującą w tych scenariuszach.

Ich słabe strony: mogą nie być tak szybcy jak inne główne typy osobowości dokładne i skrupulatne. Zwykle zachowują swoje uczucia dla siebie i niechętnie kierują się do świata zewnętrznego, nawet jeśli wydaje się, że bardziej asertywny typ je wykorzystuje. Mają tendencję do dogadywania się. W rtm typie osobowości nawiązywanie kontaktów czasem przychodzi z trudem

Aby przyciągnąć osobowość typu D w ogłoszeniu o pracę , porozmawiaj o pakiecie świadczeń firmy i długoterminowym potencjale rozwoju firmy. Posiadanie bezpiecznego, stabilnego środowiska będzie bardzo ważne dla osobowości typu D. Ten typy osobowości według hipokratesa nie sprawdzi się jako przedstawiciel handlowy.

Według Junga istnieje aż 16 typów osobowości. Którym z 16 typów osobowości jesteś? W internecie są testy osobowości, które przypiszą Cię do danej grupy i określą jakim jesteś typem osobowości.
Według Junga istnieje aż 16 typów osobowości.

Czym jest osobowość typu X? Inne rodzaje osobowości.

Ilekroć dwa lub więcej typów osobowości ma taką samą siłę w danej osobie, osoba ta jest uważana za osobowość typu X. Na przykład, jeśli dwa najsilniejsze typy osobowości danej osoby to A i B, można je zidentyfikować jako AX i BX. W niezwykle rzadkim przypadku, gdyby wszystkie cztery typy osobowości były identyczne, osoba ta zostałaby uznana po prostu za osobowość typu X.

Rodzaj osobowości X – cechy

X oznacza krzyż lub przecięcie dwóch lub więcej typów. Nie jest niczym niezwykłym widzieć X między dwoma z czterech typów osobowości i niekoniecznie musi obejmować osobowość pierwotną (lub najsilniejszą). Jednakże, jeśli obejmuje osobowość pierwotną, osoba, o której mowa, może mieć tendencję do bycia podobnym do jednego typu w jednej sytuacji, a innego typu w innej. A kiedy wszystkie cztery typy są bardzo zbliżone do siebie, jednostka może wydawać się kameleonem osobowości.

Może to być korzystne w przypadku wielu zawodów, zwłaszcza gdy ważne jest, aby dana osoba dogadała się prawie z każdym, na przykład ze sprzedawcami doradczymi. Osobowość Typu X ma tendencję do zmieniania „kolorów” osobowości w zależności od tego, z kim mogą być. Chociaż czasami jest to nieco nieprzewidywalne, ta rzadka kombinacja może być ważnym atutem, jeśli zostanie w pełni wykorzystana.

ggooggllee

Ggooggllee - notoryczny użytkownik google.