Kwota wolna od podatku 2022 – czy skorzysta z niej każdy przedsiębiorca?

Kwota wolna od podatku 2022 – czy skorzysta z niej każdy przedsiębiorca?

Skala podatkowa, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, podatek liniowy – to trzy najpopularniejsze formy opodatkowania, z jakich korzystają przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Czy kwota wolna od podatku na nowych zasadach, jakie wprowadza Polski Ład, jest dostępna również dla przedsiębiorców?

Kwota wolna od podatku a skala podatkowa

Wśród flagowych postulatów Polskiego Ładu znalazła się wyższa kwota wolna od podatku. Od 1 stycznia 2022 r. kwota wolna wzrosła z dotychczasowych 8000 do 30 000 zł, czyli ponad 3-krotnie. Do grupy podatników mogących skorzystać z wyższej kwoty wolnej od podatku zaliczają się przedsiębiorcy, którzy wybrali skalę podatkową.

Skala podatkowa uzależnia stawkę podatku od wysokości dochodu (progresywny podatek dochodowy). Polski Ład zmienił też wysokość progów podatkowych:

 • Jeżeli dochód nie przekracza kwoty 120 000 zł – podatek wynosi 17 proc. minus kwota go zmniejszająca, czyli 5100 zł
 • Jeżeli dochód przekracza kwotę 120 000 zł – podatek wynosi 15 300 zł i 32 proc. od nadwyżki powyżej 120 000 zł

Wyższa kwota wolna od podatku to nie wszystko, o czym będą musieli pamiętać przedsiębiorcy, składając rozliczenie PIT 2022 w 2023 r. – zmieniły się też zasady wyliczania składki zdrowotnej. Aktualnie nie ma już możliwości odliczenia większej części składki od podatku.

Opodatkowanie skalą podatkową w dalszym ciągu pozwala na skorzystanie z wielu ulg. Należą do nich choćby: ulga na dziecko (ulga prorodzinna), ulga na działalność badawczo-rozwojową, ulga IP BOX czy ulga internetowa. Dodatkowo przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi dla klasy średniej.

Nie zmieniły się też zasady rocznego rozliczenia. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą i jako formę opodatkowania wybrali skalę podatkową, składają PIT 36 wraz z załącznikiem PIT 36/B.

Kwota wolna od podatku a ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Polski Ład wprowadził wiele zmian w zakresie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Dziś może wybrać go niemal każdy przedsiębiorca, bo wyłączeń jest niewiele. To powoduje, że ta forma opodatkowania zyskała na popularności. Co trzeba wiedzieć o ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych? Najważniejsze informacje to:

 • Przedsiębiorcy rozliczającemu się ryczałtem nie przysługuje kwota wolna od podatku
 • W przypadku ryczałtu podstawę opodatkowania stanowi przychód – stawki podatku wynoszą od 2 do 17 proc.
 • Polski Ład obniżył stawki ryczałtu dla niektórych branż, np. mniej zapłacą lekarze i pielęgniarki – 14 proc. zamiast 17 proc.
 • Wybór ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uniemożliwia rozliczenie się z małżonkiem
 • Analogicznie jak w przypadku skali podatkowej przedsiębiorca nie ma możliwości odliczenia składki zdrowotnej

Czy ryczałt opłaca się każdemu przedsiębiorcy? Mimo że stawki podatku są niższe niż w przypadku skali podatkowej, to nie obejdzie się bez symulacji. Jednym z powodów, dla których ryczałt wcale nie musi być korzystniejszy niż np. skala podatkowa, jest brak możliwości odliczania kosztów uzyskania przychodów.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wiąże się z uproszczoną księgowością. Z kolei rozliczenie PIT 2022 składane w 2023 r. nie ulegnie zmianie – w dalszym ciągu obowiązuje zeznanie PIT 28.

Kwota wolna od podatku a podatek liniowy

Podatek liniowy jest wśród przedsiębiorców jedną z popularniejszych form opodatkowania. W jego przypadku kwota wolna od podatku również nie ma zastosowania. Przedsiębiorca płaci podatek w wysokości 19 proc. od dochodu, bez względu na wysokość uzyskiwanych dochodów. Stała stawka podatku to jedna z najważniejszych cech podatku liniowego – skala podatkowa ma wspomniane już progi.

Podatek liniowy często jest wybierany przez przedsiębiorców uzyskujących wysokie dochody. Gdyby zdecydowali się oni na skalę podatkową, to przekraczając próg dochodu na poziomie 120 000 zł, płaciliby 32, a nie 19 proc podatku. Jednocześnie podatek liniowy ma też mankamenty, o których nie można zapomnieć. Przedsiębiorcy takiemu nie przysługuje kwota wolna od podatku, a także:

 • Niektóre ulgi podatkowe są niedostępne, np. ulga prorodzinna czy ulga internetowa – przedsiębiorca może jednak skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej czy ulgi IP BOX
 • Podatnik nie może rozliczyć się z małżonkiem
 • Stawka podatku jest wyższa, niż stawka obowiązująca w pierwszym progu skali podatkowej

Podatnik, który zdecydował się na formę opodatkowania w postaci podatku liniowego, składa PIT 36L. Rozliczenie PIT 2022 składane w 2023 r. odbędzie się na tych samych zasadach, co w aktualnym roku – zeznanie należy złożyć do 30 kwietnia.

One Comment to “Kwota wolna od podatku 2022 – czy skorzysta z niej każdy przedsiębiorca?”

 1. Polscy podatnicy

  Cieszę sie z podniesienia kwoty wolnej od podatku, ale wciąż jest ona zbyt mała. Aby zwiększyć kwotę wolną od podatku warto tworzyć koszty to taka kwota zmniejszająca podatek. Koszty uzyskania przychodu tworzą korzystniejszą kwotę zmniejszającą podatek.
  a jeśli kogoś zachęca jeszcze podwyższenie kwoty wolnej i obliczył, że może na niej zyskać, warto przemyśleć zmianę formy opodatkowania na skalę.

Comments are closed.