Bardzo łatwo jest wpaść w spiralę zadłużenia, lecz proces wyjścia z niej jest o wiele bardziej skomplikowany. Sytuacja na początku może wydawać się opanowana, jednak coraz bardziej niecierpliwi wierzyciele zaczynają domagać się spłaty zobowiązań, skutecznie zwiększając nerwowość dłużnika. Jak pozbyć się długów i odzyskać spokojny umysł?
Spis treści
Cesja długów
Jednym ze skutecznych sposobów na pozbycie się uciążliwych zobowiązań jest zmiana wierzyciela. W spłacaniu długów pośredniczą firmy windykacyjne, które przejmują czyjeś zobowiązania. Jest to tak zwana cesja długów, w której zmienia się wierzyciel. Dłużnik zobowiązany jest teraz do spłaty długu firmie, która przejęła zadłużenie – z pierwotnym wierzycielem rachunki zostają w całości wyrównane.
Teraz długi należy spłacać firmie windykacyjnej. To wygodniejszy sposób na wyjście ze spirali zadłużenia, ponieważ można regulować je w ratach. Do najbardziej znanych tego typu firm należą KRUK, BEST, Intrum i Ultimo. To tam w pierwszej kolejności pomocy może szukać dłużnik.
Przedawnienie długu
Wielu dłużników pozostaje nieświadomych, że ich zobowiązanie uległo przedawnieniu. Sporym zaskoczeniem bywa więc informacja od firmy windykacyjnej, która dochodzi przedawnionych długów, zmuszając drugą stronę do podpisania ugody.
Zazwyczaj firmy te obiecują polubowne rozwiązanie sprawy, prosząc o drobną wpłatę na poczet zalegającego zobowiązania. Nieświadomy niczego dłużnik wpłaca np. 50 zł, tym samym potwierdzając istnienie długu. To przestroga dla wszystkich, którzy ulegają przekonaniom, że wierzyciel po latach próbuje odzyskać swoje należności.
Konsolidacja długu
Kolejnym sposobem na wyjście z pętli zadłużenia jest konsolidacja długów. Osoby mające kłopoty finansowe mogą udać się do banku z wnioskiem o konsolidację zobowiązań, czyli połączeniem kilku rat w jedną, ale niższą. Nawet jeśli zadłużenia są w kilku bankach, działają instytucje, które zajmują się łączeniem ich w jedno, zmniejszając tym samym koszty obsługi i koszty około kredytowe. Regularna spłata pozwoli wydostać się ze spirali długów, choć zatwierdzenie wniosku o konsolidację może nieco przeciągnąć się w czasie.
Wyjście z długów bez pieniędzy
W polskim prawie o wiele łatwiej pozbyć się finansowych zobowiązań, nie posiadając żadnych pieniędzy. Przedsiębiorcy często decydują się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej, co jest szybkim i skutecznym sposobem na wyjście z długów. Nie trzeba mieć do tego zgody współmałżonka, a sam fakt zgłoszenia sprawy do sądu kosztuje kilkadziesiąt złotych. Upadłość konsumencką mogą ogłosić osoby nieposiadające majątku. Wokół tego rodzaju zadłużenia powstało wiele mitów, które wywołują obawy wśród przedsiębiorców zmagających się z rosnącymi zobowiązaniami.
Każde doświadczenie z długami będzie dobrą lekcją dla aktualnych dłużników. Z pętli finansowej można się uwolnić, lecz trzeba postawić na szczerość i działania, a nie udawanie, że problem nie istnieje. Obecnie coraz więcej firm oferuje swoją pomoc w spłacie długów, pozwalając na polubowne załatwienie spraw.
dałbym wiele żeby wyjśc z długow ale chyba po prostu trzeba je spłacić. staram sie, kruk mi pomaga, ustawili mi sensowne spłaty i tyle w temacie