Co zrobić żeby nie zasnąć w samochodzie

Co zrobić żeby nie zasnąć w samochodzie

Jedziesz samochodem. Za tobą długie godziny pracy, czujesz uczucie zmęczenia, masz spadek koncentracji, chce Ci się spać. Co zrobić, żeby nie zasnąć za kierownicą? Jaki jest najlepszy sposób na zachowanie przytomności podczas jazdy samochodem? Podajemy sprawdzone sposoby na to co zrobić żeby nie zasnąć w sytuacjach kryzysowych.

Uczucie zmęczenia

Wszyscy od czasu do czasu czujemy się senni za kierownicą. Jest to jednak niewiarygodnie niebezpieczne. Zapobieganie temu zjawisku jest oczywiście bardzo ważne dla bezpieczeństwa Twojego i wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Choć może nam się wydawać, że istnieją wypróbowane i prawdziwe sposoby na zachowanie przytomności na drodze, zapobieganie senności jest najlepszym rozwiązaniem.

Przytłoczony przed podróżą obowiązkami domowymi? Zimna woda, odpowiednia temperatura w samochodzie i mocnej herbaty powinna pomóc. Jeśli nie to po prostu zrób przerwę. Zaczerpnij świeżego powietrza, zrób drzemkę. To poprawia nastrój i koncentrację.
Przytłoczony przed podróżą obowiązkami domowymi? Zimna woda, odpowiednia temperatura w samochodzie i mocnej herbaty powinna pomóc. Jeśli nie to po prostu zrób przerwę. Zaczerpnij świeżego powietrza, zrób drzemkę. To poprawia nastrój i koncentrację.

Dlaczego to, co próbujemy nie działa i chce nam się spać

Niektóre popularne taktyki, na których opierają się ludzie, aby nie zasnąć za kierownicą, to rozmowa przez telefon, słuchanie radia, jedzenie słodyczy lub przekąsek albo uchylanie okien, aby wpuścić podmuch powietrza.

Niektórzy mogą uciekać się do policzkowania lub szczypania się.

Ale jeśli jesteś senny, niestety żadna z tych technik nie sprawi, że staniesz się bardziej czujny. Zwłaszcza, że zdarzają się one po tym, jak senność już się pojawiła.

Oznacza to, że należy być przygotowanym przed wyruszeniem w drogę, zamiast robić rzeczy, których już próbowałeś. Należy utrzymać dobrą kondycję ciała, wyspać się przed długą podróżą. I nie ruszać w na długą wprawę samochodem po nocnej zmianie. Chyba, że jest to naturalne dla Twojego zegara biologicznego.

Wysoki poziom natężenia hałasu też męczy. Cisza i poranne czytanie książki są dobrym sposobem na regenerację przed podróżą.

Problem z jedzeniem podczas jazdy

Jeśli zaopatrujesz swój samochód w żywność ze stacji benzynowej, taką jak krakersy lub cukierki podczas podróży, węglowodany i cukier prawdopodobnie spowodują cukier lub krach węglowodanowy. Odczujesz dopływ energii, a następnie ogromny spadek i duże obciążenie. Jest wtedy większa szansa, że senność wzrośnie jeszcze bardziej.

Co zrobić żeby nie zasnąć – klepanie i szczypanie się nie działa

Pomimo desperackich prób, uderzanie lub szczypanie się powoduje tylko jakiś irytujący ból fizyczny i niewiele robi, aby obudzić część mózgu, która musi być stymulowana z powrotem do bycia czujnym.

Co zrobić aby nie zasnąć? Spójrz na kota. Te mądre zwierzęta. Kot, gdy poluje robi to całym sobą. Koncentruje się tak jak Ty na prowadzeniu samochodu. Później odpoczywa. Czuje senność to śpi. Słucha organizmu.
Co zrobić aby nie zasnąć? Spójrz na kota. Te mądre zwierzęta. Kot, gdy poluje robi to całym sobą. Koncentruje się tak jak Ty na prowadzeniu samochodu. Później odpoczywa. Czuje senność to śpi. Słucha organizmu.

Co zrobić, aby nie zasnąć podczas jazdy

Oto kilka rozwiązań, które są bardziej prawdopodobne, aby zapobiec od drzemki w pierwszej kolejności lub może pomóc, jeśli jesteś wystarczająco świadomy, aby reagować.

Wypij kawę (ponieważ kofeina jest środkiem pobudzającym centralny układ nerwowy). Spróbuj użyć mniej cukru, aby nie było to chwilowe pobudzenie, które pobudzi krążenie, a później cukier sprawi, że stracisz koncentrację.

Jak najszybciej zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu i zrób sobie 20-minutową drzemkę, aby odświeżyć swoją czujność. Możesz też udać się na krótki spacer, na pewno pozytywnie wpłynie na Ciebie. Szczególnie jeśli jest dzień i promienie słoneczne wpłyną pozytywnie na Twoje pobudzenie.

Zanim wsiądziesz za kierownicę, wykonaj 20-minutowy trening przed wyjściem z domu. Ćwiczenia zwiększają przepływ krwi do mózgu i mogą obniżyć poziom hormonów stresu. Dzięki temu będziesz bardziej czujny podczas jazdy. Weź zimny prysznic. Prysznic to jeden ze sprawdzonych sposobów, jeśli nie tolerujesz zimnej wody, to chociaż spryskaj twarz zimna wodą – napewno pomoże.

Porozmawiaj z lekarzem, zmień styl życia

Oczywiście, ćwicząc regularnie, dostając wystarczająco dużo snu, zadbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu, ponadto jeść zdrowo regularnie jest zawsze najlepszym sposobem, aby zwiększyć swój poziom energii ogólnie i zapobiec zaśnięciu za kierownicą.

Masz swój sprawdzony sposób? Napisz w komentarzu co zrobić, żeby nie zasnąć w samochodzie.

Lavender

Matka rocznego Janka. Tworzę markę lavender store. Ruszamy w styczniu.

2 Comments to “Co zrobić żeby nie zasnąć w samochodzie”

  1. Marta

    Mi pomaga yerba mate. No i jak jestem głodna to niskokaloryczne przekąski, aby potem nie dopadła mnie senność za kierownicą.

  2. Roman

    Kawa na zmęczenie na mnie już nie działa. Może za dużo piję kawy na codzień i mój organizm jest do kawy przyzwyczajony. Jak jadę samochodem i organizm mówi mi, że moje zmęczenie przestaje być bezpieczne dla mnie i innych, to po prostu robię przerwę. Dwa razy zdarzyło mi się przespać całą noc na stacji benzynowej. Rano kawa, śniadanie i w drogę. Organizm wypoczęty, mam lepszy humor i energię do jazdy. Spanie to chyba najlepszy sposób na walkę z sennością 😀

Comments are closed.