Odgrzybianie i czyszczenie klimatyzacji – zrób to sam z Nanoclean AC8

Odgrzybianie i czyszczenie klimatyzacji – zrób to sam z Nanoclean AC8

Klimatyzacja, niezależnie od tego, czy używamy jej w domu, czy samochodzie, zapewnia przyjemny mikroklimat i to właśnie dzięki niej możemy zapomnieć o upałach i skupić się na codziennej pracy. Niestety podczas jej użytkowania na niektórych elementach wkrapla się woda, która z czasem stwarza idealne środowisko dla grzybów i innych chorobotwórczych drobnoustrojów. Systematycznie czyszczenie klimatyzacji to podstawowy zabieg pozwalający zachować idealny mikroklimat w domu i nie narażać się na różnego rodzaju infekcje.

Jak przeprowadzić czyszczenie klimatyzacji w domu?

Odgrzybianie i czyszczenie klimatyzacji to czynności, które powinien przeprowadzać doświadczony serwisant. Bardzo często słyszymy podobne twierdzenia z ust sprzedawców, ale obserwując proces czyszczenia, można dojść do wniosku, że praca ta wcale nie jest trudna i spokojnie można przeprowadzić ją we własnym zakresie. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze warto przeznaczyć na dobry środek. To właśnie odpowiednie preparaty sprawiają, że dezynfekcja klimatyzacji jest prosta, ale jednocześnie bardzo skuteczna.

W całym procesie odgrzybiana klimatyzatorów chodzi o to, by zabić wszystkie grzyby, bakterie i wirusy mogące znajdować się na urządzeniu. Wykorzystując preparaty w sprayu, jesteśmy w stanie dotrzeć do każdego miejsca bez konieczności całkowitego rozkręcania klimatyzatora. Warto stosować środki takie jak Nanoclean AC8, które wyposażone są w długi wężyk. Przydadzą się one szczególnie wtedy, gdy chcemy starannie wyczyścić klimatyzację w samochodzie i pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z nawiewów.

Aby poprawnie przeprowadzić zabieg odgrzybiania na domowych klimatyzatorach typu split, należy otworzyć jednostkę wewnętrzną i wyjąć filtry. W kolejnym kroku osuszamy je papierowym ręcznikiem i spryskujemy preparatem. Pamiętajmy, by dokładnie spryskać też cały parownik aerozolem. Po odczekaniu 15-20 minut możemy włączyć urządzenie i cieszyć się przyjemnym zapachem.

W jaki sposób zdezynfekować klimatyzację w samochodzie?

Czyszczenie klimatyzacji w samochodach wymaga nieco innego podejścia. Musimy pamiętać, że klimatyzacja w pojazdach mechanicznych ulega szybszemu zagrzybieniu. Pierwszym objawem, że należy zająć się czyszczeniem, jest brzydki zapach wydobywający się w momencie, gdy nawiewy są otwarte. W takiej sytuacji nie ma na co czekać, trzeba przystąpić do natychmiastowego działania.

Zamiast drogiego ozonowania, można odgrzybić cały układ wykorzystując takie środki jak wcześniej wspomniany Nanoclean AC8. Jak to zrobić, by efekt był równie skuteczny, jak w przypadku klimatyzatorów domowych typu split? Sprawa wcale nie jest trudniejsza!

Cały proces rozpoczynamy od wyjęcia filtra przeciwpyłowego, który przeważnie umiejscowiony jest na podszybiu. Jeśli dostęp do parownika nie wymaga demontażu wentylatora, to mamy sporo szczęścia. Niestety w nowych samochodach bardzo często wymagane jest jego odkręcenie. Wężyk dołączony do preparatu odgrzybiającego wkładamy do kanału parownika i wprowadzamy do układu sporą ilość wspomnianego środka. Następnie czekamy 15-20 minut, by proces odgrzybiana się zakończył. W ostatnim etapie włączamy nawiewy na maksymalną moc i czekamy, aż cały środek odparuje. W przypadku mocnego zagrzybienia możemy zdecydować się na wprowadzeniu niewielkiej ilości preparatu bezpośrednio do kanałów wentylacyjnych.

Pamiętajmy, że tylko regularne czyszczenie klimatyzacji pozwoli nam cieszyć się pięknym zapachem i nie narazi nas na wdychanie chorobotwórczych drobnoustrojów, które mogą się rozwijać w każdej klimatyzacji, powodując częste infekcje i inne problemy zdrowotne.