Mailing – (nie)skuteczne narzędzie marketingowe?

Mailing – (nie)skuteczne narzędzie marketingowe?

Każdy, kto choć raz słyszał o mailingu, ma na jego temat wyrobione własne, niepowtarzalne zdanie. Cóż, prawdą jest, że ma się tu do czynienia z dość specyficzną formą marketingu, która potrafi dotrzeć praktycznie do każdego. Z drugiej jednak strony… nikt nie lubi spamu. I właśnie dlatego email marketing nie ma swej własnej, jednoznacznej oceny.

Czym jest marketing mailowy?

Jak sama nazwa wskazuje, jest to narzędzie marketingowe, dzięki któremu istnieje możliwość dotarcia do szerokiego spektrum potencjalnych klientów za pośrednictwem poczty e-mail. Trzeba przyznać, że takie rozwiązanie jest bardzo wygodne dla marketingowców. Wystarczy tylko zdobyć adres e-mail i wysyłać na niego określone, marketingowe treści. Niestety, takie wiadomości często trafiają do kosza. Mowa tu rzecz jasna o tych mailach, na otrzymywanie których ich odbiorca (przynajmniej świadomie) nie wyraził zgody. Co zatem musi się stać, aby taki mailing przyniósł wymierne korzyści sprzedażowe i finansowe?

Od czego zależy skuteczność mailingu?

Jeśli e-mail marketing ma przynieść określone zyski, to musi on opierać się na kilku podstawowych zasadach.

1. Profesjonalizacja – e-mail stworzony “pod klienta” nie może budzić żadnych wątpliwości od strony bezpieczeństwa. Brak sekretnych załączników i dziwnych rozszerzeń to podstawa. To samo dotyczy zresztą sposobu wykonania wiadomości, jej przejrzystości i takich szczegółów, jak np. wykorzystanie i zastosowanie wyłącznie poprawnego i bezbłędnego języka polskiego.

2. Zgoda – jeśli email marketing ma być skuteczny, to musi na nią zostać wyrażona zgoda ze strony “beneficjenta” tychże treści. Oczywiście nie może być to jedynie zgoda formalna, która polega na szybkim lub nawet przypadkowym zaznaczeniu odpowiedniego krzyżyka. Wręcz przeciwnie – musi być to zgoda świadoma, wyrażona np. na podstawie pozytywnej opinii na temat wybranej usługi lub określonego produktu. Co ważne, w treści muszą być też przedstawione zasady rezygnacji z maili.

3. Cel mailingu – skuteczność marketingu mailowego zależy w głównej mierze od przyjętych celów. Jeśli zadaniem wybranej treści jest wyłącznie pozyskanie klientów, to jej skuteczność będzie dość niska. Minęły już czasy, gdy użytkownicy nowopowstających skrzynek e-mail z przyjemnością zaglądali do każdego maila. Dziś takie treści (ze względu na dużą liczbę zagrożeń) są odbierane w sposób negatywny. Trzeba więc przekonać ich odbiorcę co do wiarygodności mailingu.

Zarządzanie wiadomościami e-mail

O skuteczności marketingu mailowego decyduje również to, w jaki sposób wysyłający je podmiot potrafi nimi zarządzać. W tym wszystkim ważna jest też grupa docelowa, której potrzeby ów mailing musi spełniać. Dzięki temu zwiększa się prawdopodobieństwo odczytania wiadomości i przekazania odbiorcom ściśle określonych treści. Email marketing jest ciekawym przykładem potwierdzającym tezę, że liczba kontaktów marketingowych nie zawsze przedkłada się na skuteczność realizowanych działań.

Podsumowując, marketing mailowy jest dość osobliwym narzędziem reklamy, którego skuteczność zależy od wielu czynników.