Ile kosztuje ekspert kredytowy?

Ile kosztuje ekspert kredytowy?

Pozyskanie kredytu hipotecznego to zdecydowanie bardziej skomplikowany proces, niż założenie w banku konta czy lokaty oszczędnościowej. Pułapki czekają niemal na każdym kroku; nietrudno przecież wśród codziennych obowiązków zapomnieć o jednym z wielu, niezbędnych do kredytu dokumentów czy wybrać pochopnie ofertę, lub odwrotnie – ugrząźć na etapie wyboru tej najlepszej. Zdecydowanie łatwiej jest uzyskać kredyt hipoteczny, korzystając ze wsparcia profesjonalnego pomocnika. Ale czy współpraca z ekspertem kredytowym nie obróci się przeciwko nam? Czy nie okaże się, że kwotę, którą zaoszczędzimy dzięki ekspertowi na kredycie, będziemy musieli przeznaczyć na jego wynagrodzenie?

Pośrednik a doradca kredytowy – różnice

To czy konkretny ekspert kredytowy weźmie od Ciebie pieniądze zależy od tego, czy w świetle prawa figuruje jako pośrednik kredytowy czy też doradca finansowy. Jeszcze na początku 2017 roku wśród ekspertów kredytu hipotecznego nie rozróżniano pośredników i doradców. Co więc się wydarzyło? Pojawiła się ustawa o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, z dnia 23 marca 2017. Wśród wielu zapisów znajduje się także ten o sposobie wynagradzania pośredników kredytowych. Niejeden ekspert, chcąc dalej oferować darmowe usługi dla swoich klientów, zmuszony był zmienić nazwę na wizytówce z doradcy na eksperta, pośrednika czy specjalistę kredytowego. Dodatkowo, doradcy kredytowi musieli zdać dodatkowy egzamin, weryfikujący ich wiedzę.

Pośrednik, czyli bezpłatny ekspert kredytowy

Darmową dla kredytobiorcy pomoc przy kredycie hipotecznym zapewnia pośrednik kredytowy. Pośredników wynagradzają banki, po wypłacie kredytu. Skąd więc pewność, że pośrednicy działają w interesie klientów? Warto kierować się opiniami i doświadczeniem danego eksperta. Rynek pośredników i doradców bazuje w dużej mierze na poleceniach od innych osób. Jeśli ktoś działa nie fair w stosunku do klientów, nie dłużej niż po paru latach zostanie zweryfikowany przez rynek. Godny zaufania specjalista może świadczyć usługi nawet od kilkunastu lat. Przykładem takiej osoby jest ekspert kredytowy Łukasz Sroczyński.

Ile bierze doradca kredytowy?

Z kolei doradcy pobierają pieniądze bezpośrednio od swoich klientów. Jest to określone w ustawie, jednak już sama wysokość opłaty zależy od konkretnych doradców. Najczęściej ustalają oni swoje wynagrodzenie w oparciu o kwotę kredytu. Można szacować, że zapłata dla doradcy kredytowego wyniesie ok. 2% kwoty całości zobowiązania. Dla kredytu o wartości 300 tysięcy będzie to więc ok. 6 tysięcy złotych

Podsumowanie – ile kosztuje ekspert kredytu hipotecznego?

Kwestia zapłaty za eksperta kredytowego zależy od tego, czy zdecydujemy się, by reprezentował nas pośrednik kredytowy czy doradca. Zarówno pośrednicy jak i doradcy posiadają oferty wielu banków, przeprowadzą przez cały proces np. pomagając przy dokumentach a niektórzy z nich dobiorą również niezbędne przy kredycie hipotecznym ubezpieczenie.
Doradca zarabia biorąc pieniądze od klienta, koszta te można szacować na ok. 2% od kwoty kredytu. Natomiast pośrednik kredytowy wynagradzany jest przez bank, po wypłacie korzystnego dla klienta kredytu. Dla kredytobiorcy koszt współpracy z ekspertem działającym na licencji pośrednika kredytowego wynosi 0 zł.