Ekstrawertyk

Ekstrawertyk

Kim jest ekstrawertyk? Ekstrawertyzm to jeden z popularnych typów osobowości. Potocznie, gdy mówimy o ekstrawertyku, myślimy o osobie, która lubi być w centrum uwagi, ma wielu przyjaciół… i jest typem osobowości odwrotnym kogoś, kto ma cechy introwertyka. Jednak gdy zgłębiamy temat typów osobowości, widzimy, że powyższe zdania są baaardzo uproszczone.

Ekstrawertyk

Prawdopodobnie znasz w swoim życiu co najmniej jedną osobę ekstrawertyczną, a może nawet uważasz, że jesteś jedną z nich. Pierwszym, który posługiwał się takimi terminami jak ekstrawersja i introwersja, był psycholog i psychiatra Carl Gustav Jung, który zdefiniował ekstrawertyka jako osobę charakteryzującą się wyraźnym zainteresowaniem otoczeniem, życiem społecznym i doświadczeniami, które zdobywa dzięki wydarzeniom zewnętrznym, które ją spotykają, a nie wewnętrznym. Ekstrawertyk to osoba, która uwielbia nawiązywać kontakty towarzyskie i w rzeczywistości odczuwa taką potrzebę.

Zobacz też: introwertyk kto to?

Ekstrawertycy mają tendencję do otaczania się wieloma innymi osobami i łatwo nawiązują przyjaźnie, uwielbiają zmiany i wyzwania oraz na ogół zawsze szybko reagują na niemal każdą sytuację. Co jednak charakteryzuje osoby ekstrawertyczne?

Ekstrawertyk kto to ?

Słowo ekstrawertyk charakteryzuje wszystkich tych ludzi, którzy łatwo ujawniają się w różnych cyklach znajomości. Mają tendencję do komunikowania swoich problemów, emocji, uczuć, pomysłów wszystkim osobom z otoczenia.

Osoba o ekstrawertycznym charakterze ma tendencję do łatwego nawiązywania kontaktów towarzyskich i zawsze szuka kontaktu z otoczeniem lub sytuacji zewnętrznych, ponieważ ekstrawertycy lubią być towarzyscy, wyrażać swoje pomysły i emocje. Osoby ekstrawertyczne są zaliczane do osób wesołych, przyjaznych, charyzmatycznych i można je nawet nazwać “życiem imprezy”, ponieważ ciągle rozmawiają, nawet z osobami, które poznały w tym czasie, tańczą, żartują, tworząc miłą atmosferę.

Osoby ekstrawertyczne ze względu na swoją towarzyską i przyjazną osobowość mają wiele cykli towarzyskich, choć nie są uważane za osoby o silnych więziach ze względu na ciągłe poznawanie nowych przyjaciół, co nie pozwala im na stworzenie stabilnej relacji przyjacielskiej.

W nawiązaniu do powyższego, termin ekstrawertyk jest używany jako przymiotnik w odniesieniu do osoby gadatliwej, towarzyskiej, lubiącej przebywać wśród ludzi i zawsze przejawiającej pogodną, optymistyczną i pozytywną osobowość.

W dziedzinie psychologii za osoby ekstrawertyczne uważa się te, które komunikują swoje uczucia, łatwo nawiązują relacje społeczne i wykazują zainteresowanie raczej obiektami zewnętrznymi niż własnymi uczuciami i myślami.

znajoma która prowadzi działalności leczniczej polegającej na robieniu testów na typy psychologiczne, uważa, że ekstrawertycy częściej znajdują się na stanowiskach kierowniczych. Lubią też wystąpienia publiczne.
Ekstrawertycy to pewni siebie i zdecydowani ludzie ?

Kilka typowych cech osobowości związanych z ekstrawertykami

  • Impulsywność. Są to ludzie, którzy na ogół wykazują skłonność do impulsywności, podejmowania decyzji i działań na miejscu, nie myśląc o tym zbyt wiele.
  • Towarzyskość. Uwielbiają przebywać z innymi ludźmi, brać udział w spotkaniach towarzyskich, takich jak imprezy i spotkania, przez cały czas i mają wielu przyjaciół, są duszami towarzystwa.
  • Optymizm. Ogólnie rzecz biorąc, ekstrawertycy są pozytywnie nastawieni i optymistycznie nastawieni do sytuacji, które przytrafiają im się w życiu.
  • Agresywność. Czasami mogą stać się agresywni, ponieważ mają bardzo małą tolerancję na frustrację.
  • Silne emocje. Mają tendencję do podejmowania ryzyka, jeśli chodzi o robienie nowych rzeczy i podejmowanie projektów, pomimo strachu i niepewności, jakie może to wywołać.
  • Beztroska. Mają tendencję do zrelaksowania się w sytuacjach, które mogą być stresujące i ogólnie czują się spokojniej, aby zacząć je rozwiązywać.
  • Pewność siebie. Posiadając wiele umiejętności społecznych, stają się bardziej asertywnymi ludźmi, ponieważ wiedzą, jak najlepiej przekazać innym to, co myślą i czują.
  • Energia. Są to ludzie, którzy są na ogół dość aktywni, uwielbiają robić nowe rzeczy i być w ciągłym ruchu.

Introwertyk a ekstrawertyk różnice typów osobowości

Rozważając osoby, które są introwertykami i ekstrawertykami, naturalne jest przejście od razu do bardziej społecznych aspektów tych cech osobowości. Są jednak czymś więcej. Te cechy są również definiowane przez ich szerszą reakcję na otoczenie, które obejmuje innych ludzi, ale nie dotyczy ich wyłącznie.

Badania wykazały, że 77% ekstrawertyków szuka ekscytujących zajęć podczas wakacji, w porównaniu do 47% introwertyków. Ponadto typ osobowości jakim jest ekstrawertyk w 87% uważa, że ​​ma wszystko, czego potrzeba, aby być dobrym liderem, w porównaniu z 56% introwertyków. Stąd też ekstrawertycy mają mniejszy problem z wystąpieniami publicznymi.

Ekstrawertyk a introwertyk – pozostałe różnice

  • Ekstrawertycy są dość impulsywni i szybko i łatwo podejmują decyzje .
  • Introwertyczni ludzie poświęcają swój czas na podejmowanie własnych decyzji i często są dość rozważni i analityczni.
  • Ekstrawertycy są zazwyczaj aktywni i uwielbiają być w ruchu.
  • Introwertycy skłaniają się bardziej ku bierności .
  • Ekstrawertyczni ludzie lubią kontaktować się z innymi ludźmi i uwielbiają towarzysko.
  • Introwertycy naprawdę lubią spędzać czas sam na sam ze sobą i zazwyczaj nie mają wielu przyjaciół.
  • Ekstrawertyczni ludzie mogą czasami być agresywni, zwłaszcza gdy nie mogą znieść frustracji związanej z sytuacją.
  • Introwertycy starają się unikać sytuacji, w których może dojść do konfliktu.
  • Ekstrawertycy odczuwają potrzebę przebywania z ludźmi, ponieważ dzięki temu czują się lepiej ze sobą.
  • Introwertycy nie potrzebują innych, aby czuć się dobrze ze sobą.
  • Ekstrawertycy mają szczególny zamiłowanie do silnych emocji.
  • Ekstrawertycy nie lubią silnych emocji.
  • Ekstrawertycy mają tendencję do myślenia bardziej pozytywnie i optymistycznie.
  • Osobie introwertycznej łatwiej popaść w pesymizm .

Napisz w komentarzu, jaki typ osobowości reprezentujesz, co lubisz w sobie, a nad czym pracujesz?

ggooggllee

Ggooggllee - notoryczny użytkownik google.