Osobowość INFJ

Osobowość INFJ

Osobowość INFJ to kreatywni opiekunowie z silnym poczuciem osobistej integralności i chęcią pomagania innym w realizacji ich potencjału. Kreatywni i oddani, mają talent do pomagania innym w oryginalnych rozwiązaniach ich osobistych wyzwań.

Doradca ma wyjątkową zdolność do intuicji emocji i motywacji innych i często będzie wiedział, jak czuje się ktoś inny, zanim ta osoba sama się o tym dowie. Ufają swoim spostrzeżeniom na temat innych i mają silną wiarę w swoją umiejętność czytania ludzi. Chociaż są wrażliwi, są również powściągliwi; osobowość INFJ ma charakter prywatny i jest selektywny w dzieleniu się intymnymi myślami i uczuciami. Mają wrodzone poczucie idealizmu.

Zobacz też: osobowość enfp – działacz.

Co oznacza osobowość INFJ?

INFJ (introwertyk intuicyjny uczuciowiec osądzający)to jeden z szesnastu typów osobowości stworzonych przez Katharine Briggs i Isabel Myers , twórców wskaźnika typu Myers-Briggs (MBTI®). INFJ to skrót od Introversion, Intuition, Feeling i Judging, które są czterema podstawowymi cechami osobowości opartymi na pracy psychologa CG Junga.

Każda z czterech liter kodu INFJ oznacza kluczową cechę osobowości tego typu. INFJ są napędzani samym czasem (Introwertyk), skupiają się na pomysłach i koncepcjach zamiast na faktach i szczegółach (intuicyjny), podejmują decyzje w oparciu o uczucia i wartości (Uczucie) i wolą być zaplanowane i zorganizowane niż spontaniczne i elastyczne (Osądzanie).

Typem osobowości INFJ jest również nazywany „doradcą” ze względu na ich skłonność do idealizmu, współczucia i wrażliwości.

osobowość infj główne cechy
Każdy człowiek musi podjąć decyzję, czy będzie chodził w świetle twórczego altruizmu, czy w ciemności niszczycielskiego egoizmu. Martin Luther King.

Osobowość INFJ – wartości i motywacje

INFJ kierują się głęboko przemyślanym zestawem osobistych wartości. Są bardzo idealistyczni i potrafią wyraźnie wyobrazić sobie szczęśliwszą i doskonalszą przyszłość, są w stanie działać kreatywnie, martwią się uczuciami innych. Mogą się zniechęcić surowymi realiami teraźniejszości, ale zazwyczaj są zmotywowani i wytrwali w podejmowaniu pozytywnych działań. INFJ czuje wewnętrzną chęć robienia wszystkiego, co w ich mocy, aby uczynić świat lepszym miejscem, aby zmiękczyć serca tyranów.

INFJ chcą sensownego życia i głębokich więzi z innymi ludźmi. Nie mają tendencji do swobodnego dzielenia się sobą, ale doceniają emocjonalną intymność z wybranymi, zaangażowanymi nielicznymi. Chociaż ich bogate życie wewnętrzne może czasami sprawiać, że wydają się innym tajemniczy lub prywatni, głęboko cenią autentyczne relacje z ludźmi, którym ufają.

Jak inni widzą INFJ

INFJs często wydają się ciche, opiekuńcze i wrażliwe, i można je znaleźć uważnie słuchając czyichś pomysłów lub obaw. Są bardzo spostrzegawczy i chcą pomóc innym osiągnąć zrozumienie, wprowadzić równowagę. INFJ to rodzaj osobowości nie bojący się skomplikowanych problemów osobistych; w rzeczywistości sami są dość skomplikowani i mają bogate życie wewnętrzne, w które niewielu jest wtajemniczonych. Długo zastanawiają się nad kwestiami etyki i głęboko je odczuwają. Ponieważ doradcy początkowo wydają się tak delikatni i powściągliwi, mogą zaskoczyć innych swoją intensywnością, gdy jedna z ich wartości jest zagrożona lub kwestionowana. Ich spokojna powierzchowność przeczy złożoności ich wewnętrznych światów. Osobowość infj oparta na swoich wartościach pomaga podjąć decyzję, zyskać przewagę.

Ponieważ INFJ są tak złożonymi ludźmi, mogą niechętnie angażować się w kontakt z innymi, którzy mogą ich nie rozumieć lub doceniać, a zatem mogą być trudne do poznania. Chociaż chcą dogadać się z innymi i wspierać ich w realizacji ich celów, są zaciekle lojalni wobec własnego systemu wartości i nie będą podążać ścieżką, która nie wydaje im się autentyczna, doskonale zdają sobie sprawę ze swojego potencjału. Kiedy wyczują, że ich wartości nie są szanowane lub gdy intuicja podpowiada im, że czyjeś intencje nie są czyste, prawdopodobnie się wycofają.

21 znaków, że jesteś INFJ, najrzadszym typem osobowości

Typ osobowości INFJ może być dziwaczny, skomplikowany, a czasem wręcz sprzeczny . Skąd wiesz, czy jesteś INFJ, najrzadszym z 16 typów osobowości Myers-Briggs? Jeśli odnosisz się do większości z tych 21 znaków, odpowiedź może brzmieć tak. Takie osoby zostają artystami, mogą być to znani rzecznicy jak chociażby Martin Luther King. Lubią nieść pomocy innym, liczą się z uczuciami innych. Idealnie pasują do budowy ruchów społecznych

Zobacz też: osobowość ISFP.

Nazywają Cię duszą towarzystwa, a może tak jest tylko na pierwszy rzut oka, tak tylko ludzie mówią. W rzeczywistości lepiej czujesz się w samotności. introverted intuitive feeling judging

Znaki, że jesteś INFJ

1. Od najmłodszych lat czułeś się inny niż ludzie wokół ciebie.

Nawet jeśli miałeś wielu przyjaciół, nigdy nie czułeś, że naprawdę pasujesz do towarzystwa. Czasami udawałeś, że jesteś bardziej podobny do nich, żeby cię zaakceptowali. Jest to normalne w przypadku INFJ, ponieważ potrzebujemy poczucia wspólnoty i harmonii z otaczającymi nas ludźmi, osoby takei potrzebują czasu.

2. Chcesz wiedzieć, co NAPRAWDĘ dzieje się w życiu ludzi…

…nie tylko trywialne rzeczy, takie jak to, co zrobili w ten weekend lub co kupili podczas ostatniej wyprawy na zakupy. Chcesz kopać głęboko i sięgać po rzeczy, których nikt inny nie widzi, pomaga to osiągać osobiste korzyści. Co tak naprawdę myśli osoba przed tobą ? Jak naprawdę się czuje ta osoba? Fałszywa fasada, którą przedstawiają innym ludziom, nie zwiedzie cię. Pomaga w tym ich intuicja.

3. Plany?

Czujesz się bardziej komfortowo mając luźny plan na rzeczy, niż całkowicie go uskrzydlając w świetle twórczego altruizmu.

4. Jesteś towarzyski, ale…

Możesz być niesamowicie nieśmiały, cichy i wycofany, a także czarujący i zabawny. Dla INFJ wszystko sprowadza się do sytuacji, nastroju i poziomu energii – a co najważniejsze, ludzi, z którymi jesteś.

5. Jak radzisz sobie z problemami w typie osobowości infj

Kiedy ktoś przychodzi do ciebie z problemem, zwykle nie dajesz mu rady ani swojej opinii, chyba że o to poprosi. Zamiast tego zadajesz im pytania, które pomogą im lepiej zrozumieć sytuację i ich własne odczucia na jej temat. Czasem opowiadasz historię o czasach, kiedy coś podobnego ci się przydarzyło, w nadziei, że wyciągną własną lekcję. Czujesz, że zwykle widzisz ścieżkę, którą powinni obrać, ale nie chcesz, aby zrobili to tylko dlatego, że im kazałeś — chcesz, aby to była ich decyzja. (Dlatego INFJ są często uważani za naturalnych doradców i doradców).

6. Twoja introwersja ma swoje granice

Jesteś introwertykiem i lubisz spędzać czas w samotności, ale nie możesz być sam zbyt długo. W końcu będziesz musiał zjednoczyć się ze swoimi ludźmi. „Twoi ludzie” to garstka dobrych przyjaciół, którzy naprawdę cię rozumieją. Głębokie rozmowy z tymi ludźmi są bezcenne, a spędzanie z nimi czasu może faktycznie zwiększyć twoją energię.

Zobacz: ekstrawertyk kto to.

7. Drzwi trzaskają

Byłeś znany z tego, że nagle wycinasz ludzi z twojego życia, kiedy zadają ci ból zbyt wiele razy. Nie chodzi o to, że lubisz odcinać ludzi, ale robisz to po prostu, aby się chronić. Nawet jeśli na zewnątrz wyglądasz, jakbyś był razem, jesteś niezwykle wrażliwy wewnętrznie i szczególnie wrażliwy na słowa i czyny innych ludzi.

8. Możesz być zadowolonym z ludzi

Czasami tak bardzo starasz się uszczęśliwiać innych ludzi, że zapominasz o uszczęśliwianiu siebie. (Jest to prawdopodobnie jeden z największych problemów, z którymi będziesz się borykać .)

9. Empatia

Cechuje Cię empatia. Często masz wrażenie, że widzisz dokładnie to, co czuje ktoś inny, i wierzysz, że w głębi duszy wiesz, czego potrzebuje. Nie zawsze masz rację, ale masz tendencję do bycia bardziej spostrzegawczym niż większość.

10. Masz przeznaczenie

Czujesz, że jesteś skazany na coś więcej niż tylko ciągnięcie się do pracy od 9 do 17, żeby zapłacić rachunki. Chcesz pomagać ludziom i zmieniać świat — a nie tylko otrzymywać wypłatę. Problem polega na tym, że albo nie wiesz, jaki jest twój „chwalebny cel”, albo masz przeczucie, ale nie wiesz, jak go osiągnąć.

11. Zawsze staram się

Prawie zawsze masz wrażenie, że mógłbyś radzić sobie lepiej ze swoim życiem. Skutkuje to ciągłym wykonywaniem tajnych projektów samodoskonalenia, takich jak nauka gotowania zdrowych posiłków, wyznaczanie lepszych granic lub lepsze wyrażanie siebie. Czasami zbyt mocno naciskasz na siebie, próbując osiągnąć swoje „idealne” życie.

12. Twój mechanizm obronny

Czasami zwracasz się do ludzi, którzy chcą się chronić. Jesteś wrażliwy, więc możesz się naprawdę niepokoić, gdy ktoś cię krytykuje lub jest tobą rozczarowany. Nie mogą cię krytykować, jeśli sprawisz, że będą szczęśliwi.

13. Wyczuwasz rzeczy

Często od razu wyczuwasz nastrój pokoju, kiedy do niego wchodzisz. Podobnie często pochłaniasz uczucia ludzi wokół ciebie. Jeśli są podekscytowani, ty się podniecasz. Jeśli oni są niespokojni, ty też się niepokoisz. Masz tendencję do skłaniania się ku spokojnym, skupionym ludziom, więc nie musisz zajmować się tak dużą ilością emocjonalnych śmieci.

14. Tylko klasa

Przyciągają Cię rzeczy wysokiej jakości, takie jak dobre jedzenie, ładne ubrania i wszystko inne, co ma dobre rzemiosło. Jak bardzo nienawidzisz tego przyznać, sposób, w jaki rzeczy wyglądają, jest dla Ciebie ważny. Lubisz otaczać się pięknem i masz wyrafinowane, wyrafinowane gusta. Ale w głębi serca jesteś minimalistą. Wolisz mieć jedną lub dwie naprawdę ładne koszulki niż dziesięć przeciętnych.

15. Twoje sekretne uczucia

Bardzo troszczysz się o ludzi w swoim życiu, ale prawdopodobnie nigdy nie dowiedzą się, jak bardzo Ci zależy, ponieważ zachowujesz swoje uczucia głównie dla siebie. Możesz mieć problemy z artykułowaniem swoich emocji, nawet jeśli intensywnie je odczuwasz. ( A kiedy nasz typ osobowości zakochuje się w kimś, mocno się zakochujemy. )

16. Troszczysz się… bardzo

Zazwyczaj jesteś rozważny, sumienny i taktowny. Inni ludzie, którzy nie są tak sumienni, mogą wydawać się bezduszni, a nawet okrutni.

17. Książki proszę!

Uwielbiasz się uczyć, szczególnie jeśli chodzi o psychologię, samodoskonalenie, duchowość i niektóre nauki.

18. Twoja głowa jest daleko poza chmurami

Kiedy wszyscy inni plotkują, dyskutują o celebrytach lub rozmawiają o innych trywialnych rzeczach, często myślisz o kosmosie, podróżach w czasie, ludzkiej naturze, sensie życia i innych bardziej epickich tematach. Rzadko jednak próbujesz pokierować rozmową w tym kierunku, ponieważ uważasz, że inni ludzie nie będą zainteresowani.

Podoba Ci się to, co czytasz? Zapisz się do naszego biuletynu tylko INFJ tutaj .

19. Nigdy nie przestajesz dążyć

Czujesz się zmuszony do załatwienia spraw. Często piszesz listy rzeczy do zrobienia i lubisz je odhaczać. Jeśli nie masz celu, do którego dążysz, po pewnym czasie czujesz się zagubiony i znudzony.

20. Przed śniadaniem robisz sześć niemożliwych rzeczy

Kiedy coś Cię pasjonuje, wydaje się, że nic nie może stanąć Ci na drodze. Motto INFJ brzmi: „Niemożliwe trwa trochę dłużej”.

21. Nie prosiłeś, żebyś taki był

Inni ludzie postrzegają cię jako mądrego, wnikliwego i prawie duchowego. Często przychodzą do Ciebie po radę i wsparcie emocjonalne. Lubisz swoją rolę „mądrego” i lubisz być potrzebny. Ale czasami staje się za dużo. Jesteś introwertykiem, na litość boską, a czasami po prostu żałujesz, że wszyscy rozwiązywali własne problemy i zostawiali cię na chwilę w spokoju.

Teraz widzisz, że jesteś typem osobowości najlepiej nadającym do niesienia pomocy, robieniu rzeczy wielkich.

ggooggllee

Ggooggllee - notoryczny użytkownik google.