Introwertyk – kto to jest introwertyk

Introwertyk – kto to jest introwertyk

Introwertyk kto to? – to ktoś, kto woli spokojne, minimalnie stymulujące otoczenie. Introwertycy czują się wyczerpani po spotkaniach towarzyskich i odzyskują energię, spędzając czas w samotności. Dzieje się tak głównie dlatego, że mózgi introwertyków reagują na dopaminę inaczej niż mózgi ekstrawertyków. Innymi słowy, jeśli jesteś introwertykiem, prawdopodobnie tak się urodziłeś.

Opis introwersji

Introwersja to cecha osobowości charakteryzująca się skupieniem na uczuciach wewnętrznych, a nie na zewnętrznych źródłach stymulacji. Introwertycy i ekstrawertycy są często postrzegani w kategoriach dwóch skrajnych przeciwieństw, ale prawda jest taka, że ​​większość ludzi leży gdzieś pośrodku.

cecha charakteru
Może zainteresuje cię: negatywna cecha charakteru – jest coś takiego?

Chociaż introwertycy stanowią około 25 do 40 procent populacji, wciąż istnieje wiele błędnych przekonań na temat tego typu osobowości. Należy również zauważyć, że introwersja to nie to samo, co niepokój społeczny lub nieśmiałość. Bycie introwertykiem nie oznacza, że ​​jesteś społecznie niespokojny lub nieśmiały.

Czy zakładasz, że wiesz, kto jest introwertykiem, a kto nie? Chociaż możesz myśleć o introwertyku jako nieśmiałym kwiacie ściennym, który woli zostać sam w domu niż towarzysko, introwertycy mogą w rzeczywistości występować w wielu typach o szerokiej gamie cech.

Z pewnością jest wielu introwertyków, którzy są społecznie powściągliwi i którzy wolą zostać w domu i poczytać książkę niż iść na duże przyjęcie, ale jest też wielu introwertyków, którzy lubią spędzać czas towarzysko. Możesz nawet być zaskoczony, gdy dowiesz się, że wiele osób, o których myślisz jako o „społecznych motylach”, może być całkiem introwertycznych.

Czy jesteś introwertykiem – sprawdź wspólne cechy introwertyków

1. Przebywanie w pobliżu wielu ludzi wysysa energię

Czy kiedykolwiek czułeś się wyczerpany po spędzeniu czasu z wieloma ludźmi? Czy po dniu spędzonym na interakcji z innymi często musisz wycofać się w spokojne miejsce i mieć dłuższy czas tylko dla siebie? Jedną z głównych cech tego typu osobowości jest to, że introwertycy muszą  zużywać  energię w sytuacjach społecznych, w przeciwieństwie do ekstrawertyków, którzy  czerpią  energię z takich interakcji.

Nie oznacza to, że wszyscy introwertycy całkowicie unikają wydarzeń towarzyskich.

Wielu introwertyków lubi spędzać czas z innymi, z jednym kluczowym zastrzeżeniem — introwertycy wolą towarzystwo bliskich przyjaciół. Podczas gdy ekstrawertyk może iść na imprezę w celu poznania nowych ludzi, introwertyk zamierza spędzić czas na rozmowach z dobrymi przyjaciółmi.

2. Lubisz samotność

Jako introwertyk Twoim pomysłem na dobrą zabawę jest spokojne popołudnie dla siebie, aby cieszyć się swoimi hobby i zainteresowaniami.

Kilka godzin sam na sam z dobrą książką, spokojny spacer na łonie natury lub ulubiony program telewizyjny to świetne sposoby, aby poczuć się naładowanym i naładowanym energią.

Nie oznacza to, że przeciętny introwertyk chce być cały czas sam. Wielu introwertyków uwielbia spędzać czas z przyjaciółmi i wchodzić w interakcje ze znajomymi ludźmi w sytuacjach towarzyskich. Kluczową rzeczą do zapamiętania jest to, że po długim dniu aktywności społecznej introwertyk prawdopodobnie będzie chciał wycofać się do spokojnego miejsca, aby pomyśleć, zastanowić się i nabrać sił.

Jeśli kilka godzin na samotność brzmi jak twój pomysł na dobrą zabawę, możesz być introwertykiem.

3. Masz małą grupę bliskich przyjaciół

Jednym z powszechnych nieporozumień dotyczących introwertyków jest to, że nie lubią ludzi. Podczas gdy introwertycy zazwyczaj nie lubią zbyt wielu kontaktów towarzyskich, lubią mieć małą grupę przyjaciół, z którymi są szczególnie blisko. Zamiast mieć duży krąg ludzi, których znają tylko powierzchownie, introwertycy wolą trzymać się głębokich, długotrwałych relacji nacechowanych dużą bliskością i intymnością.

Naukowcy odkryli, że osoby z wysokim poziomem tej cechy mają zwykle mniejszą grupę przyjaciół. Podczas gdy ekstrawertycy na ogół mają szeroki krąg przyjaciół i znajomych, introwertycy zazwyczaj wybierają swoich przyjaciół znacznie ostrożniej. Ich najbliższe relacje bywają głębokie i znaczące. Wolą również wchodzić w interakcje z ludźmi na zasadzie jeden na jednego, a nie w dużej grupie.

Jeśli twój krąg towarzyski jest mały, ale bardzo bliski, istnieje spora szansa, że ​​jesteś introwertykiem.

4. Ludzie często opisują Cię jako cichą i mogą mieć trudności z poznaniem Ciebie

Introwertycy są często opisywani jako spokojni, powściągliwi, łagodni i czasami są myleni z nieśmiałymi.

Podczas gdy niektórzy introwertycy z pewnością są nieśmiali, ludzie z pewnością nie powinni mylić rezerwy introwertyka z nieśmiałością. W wielu przypadkach osoby o takim typie osobowości wolą po prostu starannie dobierać słowa i nie marnować czasu ani energii na niepotrzebne pogawędki.

Jeśli jesteś cichym typem i trochę powściągliwym, prawdopodobnie jesteś introwertykiem.

5. Zbyt duża stymulacja sprawia, że ​​czujesz się rozkojarzony i nieskoncentrowany

Kiedy introwertycy muszą spędzać czas na zajęciach lub środowiskach, które są bardzo gorączkowe, mogą czuć się nieskoncentrowani i przytłoczeni. Z drugiej strony ekstrawertycy mają tendencję do rozwijania się w sytuacjach, w których jest dużo aktywności i niewielkie szanse na nudę.

Według co najmniej jednego badania naukowcy odkryli, że introwertycy łatwiej się rozpraszają niż ekstrawertycy, co  jest jednym z powodów, dla których introwertycy wolą spokojniejsze, mniej udręczone otoczenie.

Jeśli czujesz się przytłoczony w ruchliwych sytuacjach towarzyskich, prawdopodobnie jesteś introwertykiem.

6. Jesteś bardzo samoświadomy

Ponieważ introwertycy mają tendencję do zwracania się do wewnątrz, spędzają również dużo czasu na badaniu własnych doświadczeń wewnętrznych. Jeśli czujesz, że masz bardzo dobrą wiedzę i wgląd w siebie, swoje motywacje i uczucia, możesz być bardziej introwertykiem.

Introwertycy lubią po prostu myśleć i badać rzeczy we własnym umyśle. Samoświadomość i samozrozumienie są ważne dla introwertyków, dlatego często poświęcają dużo czasu na poznanie siebie. Może to obejmować odkrywanie hobby, które lubią, myślenie o swoim życiu i czytanie książek, które poruszają tematy i tematy, które są dla nich ważne.

Jeśli czujesz, że jesteś świadomy siebie i lubisz zdobywać głęboką wiedzę o sobie, możesz być bardziej introwertykiem.

7. Lubisz uczyć się oglądając

Tam, gdzie ekstrawertycy wolą wskoczyć i uczyć się przez praktyczne doświadczenie, introwertycy zazwyczaj wolą uczyć się przez obserwację . Podczas gdy ekstrawertycy zazwyczaj uczą się metodą prób i błędów, introwertycy najlepiej uczą się oglądając.

Introwertycy lubią patrzeć, jak inni wykonują zadanie, często wielokrotnie, dopóki nie poczują, że mogą samodzielnie powtórzyć czynności. Kiedy introwertycy uczą się na własnych doświadczeniach, wolą ćwiczyć w prywatnym miejscu, gdzie mogą rozwijać swoje umiejętności i zdolności bez konieczności występowania przed publicznością.

Jeśli wolisz dowiedzieć się więcej, obserwując, a nie robiąc, istnieje szansa, że ​​masz bardziej introwertyczną osobowość.

8. Przyciągają Cię prace, które wiążą się z niezależnością

Jak możesz sobie wyobrazić, praca, która wymaga dużej ilości interakcji społecznych, zwykle nie jest atrakcyjna dla osób pogrążonych w introwersji. Z drugiej strony kariery, które wymagają samodzielnej pracy, są często świetnym wyborem dla introwertyków. Na przykład introwertyk może cieszyć się pracą jako pisarz, księgowy, programista komputerowy, grafik, farmaceuta lub artysta.

Jak introwertyk okazuje miłość

Introwertycy, pomimo stereotypu egocentryzmu, jeśli nie są zaabsorbowani, są w rzeczywistości niezwykle intymni i romantyczni , może nawet bardziej niż ekstrawertycy. Jak zatem introwertyk okazuje miłość?

Mówią ci, co ich inspiruje

Dzielą się z tobą wszystkimi drobiazgami swojego najgłębszego doświadczenia, a to dla introwertyka jest ostatecznym wyrazem miłości: wpuszczeniem cię w miejsce, w którym się rozwijają.

Chcą, abyś był większą częścią ich codziennego życia

Introwertyk kocha cię, gdy chce, abyś był w ich domu, spędzając czas, nie robiąc nic poza rozmowami i zamawianiem kolacji w piątkowy wieczór, a nie wtedy, gdy chcą zabierać cię na imprezy i na wymyślne randki i zmieniać status swojego związku online. Introwertycy żyją w krótkich chwilach, a wpuszczenie cię do nich to pokazanie ci, że myślą o tobie jako o części siebie (co jest naprawdę największym wyrazem miłości dla każdego).

Pokazują ci wrażliwe części siebie

Introwertycy to wrażliwi ludzie. Ich wewnętrzne życie i umysły są zawsze tętniące życiem, więc nie potrzebują tak dużej zewnętrznej stymulacji, aby byli usatysfakcjonowani. Naturalnie czują się bardziej wrażliwi (nawet jeśli jest to po prostu efekt większej samoświadomości niż inni), więc dzielenie się z tobą częściami, które są najbardziej wrażliwe i święte, oznacza uczciwe odpuszczenie i pozwolenie, aby naprawdę je pokochać .

iouyt

Jestem iouyt. Od roku publikuję filmy na youtube. Ostatnio postanowiłem spróbować swoich sił w pisaniu. Pod trudnym do wypowiedzenia pseudonimem iouyt kryje się Marcin.