Grill ogrodowy – jaki kupić?

Grill ogrodowy – jaki kupić?

Grill w ogrodzie jest uznawany przez wielu nie tylko za elementem wyposażenia pożądany, ale wręcz uważany za konieczny. Gdy przymierzamy się do zakupu porządnego grilla ogrodowego, musimy wiedzieć o kilku sprawach, które ułatwią nam wybór.

Grill ogrodowy – jaki wybrać?

Nasze ogrody różnią się miedzy sobą – wielkością, stylem, przeznaczeniem. Jednakże grill w ogrodzie wydaje się być naturalnym przedłużeniem koncepcji zadbanej i funkcjonalnej przestrzeni wypoczynkowej. W ciepłych sezonach to właśnie wokół grilla ogrodowego gromadzimy się na spotkaniach z naszą rodziną i przyjaciółmi. “Grill ogrodowy” – pod tą nazwą kryje się tak naprawdę całe bogactwo różnego rodzaju grilli. Postaramy się dać jasne wskazówki odnośnie tego, jak powinien wyglądać dobry grill ogrodowy.

Na samym początku wiedzmy, że grille ogrodowe dzielimy na grille węglowe i grille gazowe. Przedstawimy oba typy, aby byli Państwo świadomi swojego wyboru.

Grille gazowe

Grill gazowy to dość nowy wynalazek. Ponieważ w procesie spalania uczestniczy wyłącznie gaz, a nie paliwa kopalne, więc ten rodzaj grilla nie wydziela dymu. Zwykle zasilany jest gazem typu propan. Grille gazowe są również maksymalnie oszczędne jeśli chodzi o zużycie surowca. Rozwiązanie to, jak powiedzieliśmy, jest najnowszym standardem wśród grilli, zatem możemy w grillach gazowych oczekiwać dokładnej regulacji temperatury, wysokiego poziomu higieniczności i łatwości czyszczenia. Oprócz tego grille gazowe posiadają (przynajmniej najlepsze modele) wiele udogodnień. Wymieńmy pokrótce kilka: możliwość precyzyjnej regulacji temperatury, łatwość obsługi i całkowite panowanie nad paleniskiem, szybkość rozpalania (jak w kuchence gazowej), mniej tłuszczu.

Grille gazowe jako grille ogrodowe to zwykle małe kuchnie polowe, które mogą być mobilne lub stacjonarne. Istnieją też mniejsze modele, turystyczne, w sam raz na wycieczki w teren.

Grille węglowe

Grille węglowe to klasyka gatunku i typ starszy niż grille gazowe. W grillach węglowych – w ich podstawowej konstrukcji – ważne jest palenisko (wypełniane węglem drzewnym, drewnem lub brykietem) oraz ruszt, który różnorako może być wykonany, różne może też przybierać wielkości. W grillu węglowym jest wydzielany naturalny dym pochodzący ze spalania.

Najnowsze typy takich grilli posiadają też regulację wysokości, pokrywy, często też praktyczne oprzyrządowanie jak szuflady czy półki. Czuwanie nad ogniem, który piecze nasze posiłki, jest nieco trudniejsze w grillach węglowych, wydziela się także naturalny dym – ale czy właśnie nie to kochamy najbardziej w grillowaniu na świeżym powietrzu?

Dalsze uwagi o wyborze grilla do ogrodu

Gdy zastanawiamy się nad wyborem najlepszego grilla ogrodowego, weźmy pod uwagę także następujące kryteria:

  • wielkość grilla i paleniska
  • zdolności do przemieszczania grilla (lub wybór grilla stacjonarnego)
  • rodzaje materiałów wykonania (polecamy szczególnie niezawodną stal nierdzewną)
  • opcjonalne, dodatkowe wyposażenie
  • cel i przeznaczenie grilla
  • rodzaj posiłków, które chcemy sporządzać i ilość osób, która będzie uczestniczyć w naszych spotkaniach
    marka producenta

Mając tę wiedzę, będziemy przygotowani na to, aby nabyć dobrej jakości grill ogrodowy, który będzie nam z powodzeniem służył przez wiele lat i zapewni niesłychanie szczęśliwe chwile przy wspólnym biesiadowaniu.

iouyt

Jestem iouyt. Od roku publikuję filmy na youtube. Ostatnio postanowiłem spróbować swoich sił w pisaniu. Pod trudnym do wypowiedzenia pseudonimem iouyt kryje się Marcin.