Jakie wymiary powinien mieć materac?

Jakie wymiary powinien mieć materac?

Zdrowy i spokojny sen każdej nocy to niezwykle istotna kwestia, której nie należy lekceważyć. W końcu to podczas wypoczynku regenerujemy się i nabieramy sił na kolejny dzień. Aby zapewnić sobie wystarczający poziom komfortu, warto poświęcić trochę więcej uwagi doborowi odpowiednich, wysokiej jakości akcesoriów sypialnianych. Jednym z niezbędnych elementów wyposażenia sypialni jest materac do spania. Poza samym stopniem twardości oraz rodzajem wypełnienia, optymalny rozmiar jego powierzchni również ma znaczenie. Jak prawidłowo dobrać materac oraz jakie wymiary powinien mieć materac jedno i dwuosobowy?

Jak prawidłowo dobrać rozmiar materaca?

Wymiary materaca określa się poprzez długość i szerokość powierzchni do spania. Długość materaca jest dobierana na podstawie wzrostu użytkownika. Przyjmuje się, że sam materac powinien być o ok. 15-20 cm dłuższy od samej sylwetki, dlatego najczęściej spotykaną długością jest 200 cm. Szerokość materaca jest równie istotnym parametrem, bo ilość dostępnego miejsca w trakcie snu ma bezpośredni wpływ na komfort naszego wypoczynku. Rozmiar materaca powinien być także optymalnie dobrany względem samego łóżka, w którym będzie wykorzystany.

Materac pojedynczy – jakie wymiary?

Minimalna szerokość materaca to 80 cm, który dobrze sprawdzi się w sypialni osoby o drobnej i szczupłej budowie ciała. Najczęściej spotykanym rozmiarem materaca jednoosobowego jest jednak materac 90×200 cm, zapewniający optymalną ilość miejsca i swobodę ruchów podczas snu. Użytkownikom potrzebującym nieco więcej przestrzeni do spania z pewnością przypadnie do gustu materac o wymiarach 100×200 cm lub 120×200 cm.

Materac dla dwóch osób – jaki rozmiar?

W przypadku doboru materaca do sypialni dla pary należy wybrać produkt, który zapewni dostateczną ilość przestrzeni obojgu użytkownikom. Najmniejszym produkowanym materacem dla par jest materac o 120 cm szerokości, niebędący jednak zbyt komfortowym rozwiązaniem. Niewielka ilość miejsca do spania może zaburzyć jakość wypoczynku obojga partnerów. Z uwagi na to, optymalną szerokością materaca dla dwóch osób będzie co najmniej 140 cm. W sypialniach dwuosobowych najczęściej spotyka się jednak materace 160×200 cm.

Materace w dużych rozmiarach – komfort podczas snu

Osoby potrzebujące trochę więcej miejsca do spania, z pewnością docenią nieco szersze materace. Materace 180×200 lub 200×200 cm doskonale odnajdą się w większych sypialniach małżeńskich. Duża ilość dostępnej wolnej przestrzeni pozwala na ułożenie się w wygodnej pozycji, nie zaburzając jednocześnie komfortu partnera. Należy jednak pamiętać, że wraz z rozmiarami materaca, rośnie też jego cena. Materace przeznaczone dla jednej osoby są zazwyczaj zdecydowanie tańsze od największych materacy dwuosobowych.