Socjopata

Socjopata

Socjopata to termin używany do opisania osoby z ciężką postacią antyspołecznego zaburzenia osobowości. Socjopaci nie mają w pełni sprawnego sumienia i mają skłonność do manipulacji, wyzysku, a nawet nadużyć wobec innych ludzi. Inne cechy socjopatyczne to urok, impulsywność, słaba kontrola emocji i skłonność do zachowań nielegalnych, niemoralnych lub brutalnych. Radzenie sobie z kimś, kto wykazuje cechy socjopatyczne, może być trudne i wyczerpujące, ale nie jest to coś, z czym musisz radzić sobie sam. Cechuje ich również brak wyrzutów sumienia, poczucia winy. To jedno z zaburzeń osobowości.

Socjopata definicja:

Socjopata jest osobą wykazującą cechy socjopatii, która według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 stanowi zaburzenia osobowości

Zobacz inny nasz artykuł: hipokryta kto to?

Kim jest socjopata?

Socjopaci to osoby z zaburzeniami psychicznymi z ciężką postacią antyspołecznego zaburzenia osobowości (czasami nazywanej ASPD). Szacuje się, że około 30% osób z ASPD to socjopaci, a są to zazwyczaj osoby, które mają problemy z zachowaniem, zaangażowanie w przestępczość, agresję lub nadużycia wobec innych oraz trudne relacje. Niektórzy socjopaci mają również cechy narcystyczne – narcystyczni socjopaci mogą być szczególnie niebezpieczni i manipulować. Wiele osób ma również problemy z narkotykami lub alkoholem i podejmuje nieodpowiedzialne lub impulsywne decyzje, które spowodowały problemy w ich pracy, życiu i związkach. Czesto potrzebuje poczucia władzy, a z drugiej strony cechuje go brak poczucia winy.

może mieć przyjemną powierzchowność, jednak testy osobowościowe dostrzegą cechy socjopata posiada i że jest to chorobą psychiczną związaną z zaburzoną osobowością - tzw. osobowość dyssocjalna
Socjopata jako dziecko nie miał właściwych wzorców, ponadto mógł paść ofiarą przemocy

Psychopata a socjopata – studium zaburzeń osobowości

Chociaż terminy psychopata i socjopata są czasami używane zamiennie, wielu ekspertów twierdzi, że istnieją między nimi różnice. Zarówno osoby socjopatyczne, jak i psychopatyczne mają antyspołeczne zaburzenie osobowości, ale uważa się, że psychopaci mają cięższą postać ASPD niż socjopaci. Poniżej znajdująsięinformacje przedstawiające niektóre z głównych różnic między socjopatami a psychopatami.

Zobacz też: makiawelizm co to.

Cechy i cechy psychopatyczne : 

  • Niezdolność do empatii z innymi             
  • Brak sumienia lub wyrzuty sumienia za czyny    
  • Brak bliskich więzi i relacji          
  • Bezduszny i emocjonalnie oderwany      
  • Podejmowanie decyzji strategicznych    
  • Sadystyczny i lubi ból innych ludzi           
  • Bardziej podatny na przemoc    
Psychopata a socjopata - jakie są różnice między psychopatą a socjopatą na pierwszy rzut oka.
Psychopata a socjopata – jakie są różnice między psychopatą a socjopatą?

Cechy i cechy socjopatyczne:

  • Ograniczona zdolność do empatii z innymi
  • Ograniczone sumienie lub wyrzuty sumienia za czyny
  • Niewiele bliskich więzi i relacji
  • Reaktywny emocjonalnie i łatwo wpadający w złość
  • Nierozważne lub impulsywne podejmowanie decyzji
  • Chęć skrzywdzenia/wykorzystania innych dla osobistych korzyści
  • Bardziej podatny na wyzysk

Socjopata – 15 znaków i cech socjopaty. Poznaj antyspołeczne zaburzenie osobowości.

Oznaki socjopaty nie zawsze są oczywiste, zwłaszcza, że ​​niektórzy socjopaci nauczyli się oszukiwać, czarować i manipulować innymi, aby uzyskać to, czego chcą. Może to bardzo utrudnić dostrzeżenie socjopaty w twoim życiu, zwłaszcza jeśli jest to osoba, której nie znasz zbyt dobrze lub z którą regularnie się kontaktujesz. Mają swoisty mechanizm uwodzenia drugiego człowieka.

Oto 15 znaków i cech socjopatów, na które należy uważać:

1. Głód władzy i dominacji

Zarówno socjopaci, jak i psychopaci często stoją na czele korporacji, rządów oraz na stanowiskach o wielkiej mocy i autorytecie, i może to nie być przypadek. Socjopaci mają tendencję do głodu władzy i mogą spędzać dużo czasu i wysiłku na zdobywaniu pozycji, w których mogą kontrolować, dominować i mieć władzę nad innymi. Gdy zdobędą władzę, często widzi się, jak ją nadużywają i nadużywają w sposób nieodpowiedzialny, destrukcyjny i szkodliwy dla innych. Przemoc fizyczna i bierna agresja, to zachowania impulsywne, które są jedną z cech tych zaburzeń osobowości.

Kiedy dziecko w danym społeczeństwie (warunki środowiskowe) nie ma znikąd zrozumienia, pomocy, wzrasta w atmosferze niechęci, wrogości, odtrącenia i staje się odporne, szorstkie. Przybiera maskę normalności, jednocześnie uczy się manipulować drugą osobą, objawia cechy takie jak traktowanie ludzi z góry. Jest to zdecydowanie formą przemocy.
Socjopaci cechują skłonności psychopatyczne. Brak wrażliwości, wytykanie błędów, przemoc psychiczną, czy nawet utarczki słowne.

2. Podstępne lub zwodnicze tendencje

Inną powszechną cechą socjopaty jest skłonność do bycia przebiegłym, nieuczciwym lub zwodniczym. Socjopaci często są przyłapywani na mówieniu kłamstw, wyolbrzymianiu lub zniekształcaniu faktów lub błędnym przedstawianiu prawdy, aby uzyskać to, czego chcą. Kiedy zostaną przyłapani na kłamstwie lub skonfrontowani z ich nieuczciwością, często używają zaprzeczenia, projekcji lub przekierowania, aby wykręcić się z odpowiedzialności lub do osiągnięcia jakiegoś celu.

3. Bezwzględność w dążeniu do swoich celów

Ludzie socjopatyczni są zazwyczaj bezwzględni w swoich wysiłkach, aby uzyskać to, czego chcą. Ponieważ nie są powstrzymywani przez normalne zastrzeżenia, zasady moralne lub etyczne ani troskę o innych, nie ma wielu linii, których nie przekroczą, aby osiągnąć cel. Mogą kłamać, oszukiwać, kraść, wykorzystywać i maltretować innych ludzi w celu zdobycia większej ilości pieniędzy, władzy lub czegoś, o czym zdecydowali, że chcą.

4. Wrogi lub agresywny wobec innych

Wrogość, gniew i agresja to inne wspólne cechy spotykane u socjopatów. Socjopaci są bardziej skłonni do wyznawania rasistowskich, seksistowskich lub mizoginistycznych ideałów lub mają wrogie uczucia wobec jednostek i grup w społeczeństwie. Są również bardziej skłonni do przemocy, obraźliwych lub agresywnych wobec ludzi, chociaż niektórzy socjopaci stosują bardziej ukryte formy przemocy (takie jak dokuczanie, zastraszanie, poczucie winy itp.), aby uzyskać od ludzi to, czego chcą.

5. Łatwo bywa rozgniewany lub zirytowany

W przeciwieństwie do innych ludzi, którzy doświadczają szerokiej gamy emocji, takich jak szczęście, smutek, strach, poczucie winy i gniew, socjopata może mieć dostęp tylko do kilku z tych emocji. Gniew jest jedną z najłatwiej dostępnych emocji dla socjopaty i często pojawia się w ich związkach, pracy i życiu codziennym. Często łatwo się denerwują, irytują i mają skłonność do krzyczenia, agresji lub wybuchów, gdy są zdenerwowani. To zaburzenie osobowości utrudnia proces tworzenia trwałych związków.

6. Nieodpowiedzialne podejmowanie decyzji

Jednym z głównych objawów socjopaty jest wzór lekkomyślnego, nieodpowiedzialnego i impulsywnego podejmowania decyzji przez całe życie. Podczas gdy każdy od czasu do czasu dokonuje nieodpowiedzialnych lub pochopnych wyborów, socjopata konsekwentnie dokonuje złych wyborów, w tym takich, które zagrażają sobie lub innym. Często towarzyszą zaburzenia lękowe.

W przeciwieństwie do innych ludzi, wydaje się, że nie „uczą się” na tych błędach, a zamiast tego będą je powtarzać w kółko. Wpływa to na życie i funkcjonowanie rodziny.

7. Powierzchowny urok i moc perswazji

Socjopaci mogą być czarującymi, przebiegłymi i bardzo przekonującymi ludźmi, którzy mogą łatwo sprawić, by ludzie ich polubili, zgodzili się z nimi i im pomóc. Te uroki są z natury powierzchowne i mają tendencję do zanikania, im częściej dana osoba musi z nimi wchodzić w interakcje, na przykład kiedy zaczynasz spotykać się z socjopatą i porzucają urok teraz, gdy „mają cię”. Dlatego trudno jest rozpoznać socjopatę z zachowań społecznych. Często potrafi ukryć cechy prawdziwej osobowości.

Z czasem stanie się jasne, że socjopata nie jest osobą uczciwą ani godną zaufania, a większość ludzi będzie się od nich dystansować. Mimo to potrafią być bardzo dobrzy w robieniu pierwszego wrażenia, czarowaniu innych i przekonywaniu ludzi do robienia rzeczy dla nich, działania w

8. Zepsuty kompas moralny lub ograniczone sumienie

Osoby z antyspołecznym zaburzeniem osobowości nie mają działającego kompasu moralnego i okazują ograniczony żal, gdy dokonali złego wyboru lub skrzywdzili kogoś innego. Ta ograniczona zdolność do empatii lub wyrzutów sumienia przejawia się u osób socjopatycznych na wiele sposobów. Nie mają norm etycznych, zasad społecznych. To osobowość dyssocjalna z zaburzoną osobowością dyssocjalną.

Mogą świadomie działać w sposób, który szkodzi innym, kłamiąc, kradnąc lub wykorzystując ich. Podczas gdy niektórzy socjopaci odczuwają później ukłucie żalu, zwykle nie wystarczy powstrzymać ich przed zrobieniem tego samego komuś w przyszłości.

9. Kilka bliskich więzi lub relacji

Ponieważ jednym z charakterystycznych znaków socjopaty jest niezdolność do empatii lub lekceważenie uczuć i potrzeb innych, socjopatowi bardzo trudno jest nawiązać bliskie więzi z inną osobą.

Mogą mieć kilka bliskich relacji (często z członkami rodziny lub inną osobą znaczącą), ale generalnie nie są w stanie nawiązać zdrowych, trwałych relacji z ludźmi. Dlatego wielu socjopatów ma długą listę byłych, „wrogich” i ludzi, których zdradzili, skrzywdzili lub porzucili, którzy teraz im nie ufają lub nie lubią. 5

10. Tendencje manipulacyjne

Tendencje manipulacyjne są kolejnym klasycznym objawem socjopatii i mogą obejmować wzór kłamstwa, winy lub zmuszania ludzi do robienia rzeczy dla nich. Wykorzystują swój urok, siłę perswazji i manipulację emocjonalną, aby próbować kontrolować działania i wybory innych ludzi, często dla własnych interesów. Niektórzy socjopaci manipulują innymi ludźmi, ponieważ uważają to za zabawne, a nie tylko wtedy, gdy próbują coś z tego wyciągnąć.

11. Uprawnienia i bezkarność

Poczucie prawa lub ponad prawem to kolejna powszechna cecha socjopaty. Socjopaci to ludzie, którzy czują, że powinni być zwolnieni z przestrzegania zasad, a czasem nawet zasad. Mogą żądać, aby inni ludzie robili wyjątki lub naginali dla nich zasady, a także czynili wyjątki w pociąganiu ich do odpowiedzialności lub karaniu ich, gdy łamią zasady.

12. Społecznie zboczone

Socjopaci mają niewielki lub żaden szacunek dla norm społecznych lub kodeksów moralnych i często działają w sposób, który narusza niewypowiedziane zasady społeczne, którymi kieruje się większość ludzi. Należą do nich drobne wykroczenia, takie jak czekanie w kolejce, zmienianie się lub mówienie półprawdy, a także większe naruszenia, które szkodzą innym ludziom lub łamią prawo. Ta sama tendencja może również objawiać się jako rozwiązłość seksualna, nawet jeśli osoba jest zaangażowana w związek monogamiczny.

13. Tanie tendencje do poszukiwania dreszczyku emocji

Wiele osób, które mają objawy socjopaty, poszukuje tanich emocji, nawet jeśli naraża to ich lub innych na ryzyko. Mogą one obejmować częste nadużywanie narkotyków lub alkoholu, seks, jedzenie lub drogie zakupy lub wypady do kasyna. Poszukiwanie tanich emocji jest często powodowane impulsami i popędami, które pojawiają się w danej chwili, a także może być związane z ich tendencją do szybkiego nudy.

14. Oportunistyczny na wszystkie złe sposoby

Oportuniści to ludzie, którzy znajdują sposoby na przekształcenie sytuacji (w tym trudności) w korzyści, ale socjopaci często wyszukują lub stwarzają trudności dla innych dla własnej korzyści. To sprawia, że ​​są antyspołecznymi oportunistami, którzy próbują czerpać korzyści z nieszczęścia innych ludzi i patrzeć na walki innych w pozytywnym świetle.

15. Emocjonalne oderwanie

Ostatnią oznaką socjopaty jest emocjonalne oderwanie, które może okazać się chłodne, bezduszne lub emocjonalnie nieobecne. Kiedy inni ludzie wariują, socjopata może być niezwykle spokojny, a gdy inni czuliby się winni lub smutni, socjopata może wydawać się całkowicie zadowolony i szczęśliwy. Te nienormalne reakcje emocjonalne są często oznaką „brakującego” okablowania emocjonalnego u osoby, co jest jedną z charakterystycznych cech socjopaty.

Charakterystyka socjopatów u dzieci i nastolatków

Osoba nie może być formalnie zdiagnozowana z antyspołecznym zaburzeniem osobowości przed ukończeniem 18 roku życia, ale diagnoza zaburzenia zachowania jest czasami używana do opisania antyspołecznych (lub socjopatycznych) cech i tendencji u dzieci i nastolatków. Nie każde dziecko lub nastolatek, u których zdiagnozowano zaburzenia zachowania, będzie miało objawy ASPD jako osoba dorosła. Badania wykazały, że 25-40% osób z zaburzeniami zachowania otrzyma diagnozę antyspołecznego zaburzenia osobowości w wieku dorosłym.

Uważa się, że dzieci, które są z natury bardziej impulsywne, nieuważne i nadpobudliwe, są bardziej narażone na rozwój cech i tendencji antyspołecznych, podobnie jak dzieci zaniedbanych lub nadmiernie pobłażliwych rodziców. 1,6

Objawy zaburzeń zachowania obejmują niektóre z najczęstszych cech wczesnych cech antyspołecznych lub socjopatycznych u dzieci i obejmują:

  • Spójny, powtarzalny wzór zachowania, który narusza zasady, normy lub prawa innych osób, czego dowodem są co najmniej trzy z następujących zachowań w okresie 6 miesięcy lub dłużej:
  • Agresja wobec ludzi lub zwierząt
  • Zastraszanie, grożenie lub zastraszanie innych
  • Inicjowanie walk fizycznych
  • Użycie broni do poważnego zranienia innych
  • Okrucieństwo fizyczne wobec ludzi
  • Okrucieństwo fizyczne wobec zwierząt
  • Kradzież bezpośrednia od osoby (np. napad, wyrywanie torebek itp.)
  • Oszustwo lub kradzież
  • Włamywanie się na cudzą własność
  • Kłamstwo w celu uzyskania przysług, towarów lub uniknięcia zobowiązań
  • Kradzież przedmiotów bez bezpośredniej konfrontacji (np. kradzieże w sklepach)
  • Przebywanie poza godziną policyjną przed ukończeniem 13 roku życia
  • Ucieczka z domu na noc co najmniej dwa razy
  • Absencja szkolna lub opuszczanie zajęć przed 13 rokiem życia
  •   Objawy i zachowania są na tyle poważne, że zakłócają funkcjonowanie społeczne, akademickie lub zawodowe
  • Osoba ma mniej niż 18 lat lub jeśli ma więcej niż 18 lat, nie spełnia kryteriów aspołecznego zaburzenia osobowości

Leczenie socjopatii – czy można leczyć socjopatię?

Socjopata to osoba, która ma antyspołeczne zaburzenie osobowości, które jest powszechnie uważane za jedno z najtrudniejszych do leczenia zaburzeń. Wszystkie zaburzenia osobowości są trudne do leczenia i wiążą się z gorszymi wynikami terapii, ale socjopaci znacznie rzadziej szukają leczenia.

Przeczytaj też inny nasz artykuł: terapia skoncentrowana na rozwiązaniach.

Ich brak empatii dla innych w połączeniu z brakiem wyrzutów sumienia z powodu swoich działań sprawia, że ​​mniej prawdopodobne jest, że będą chcieli zmienić swoje zachowanie, nawet jeśli staje się to problematyczne. Mimo to socjopata, który ma prawdziwe pragnienie zmiany, nie powinien czuć, że szukanie pomocy u terapeuty lub innego profesjonalisty jest bezcelowe lub beznadziejne. Istnieją dowody na to, że niektóre osoby z APSD są w stanie złagodzić objawy za pomocą terapii indywidualnych, takich jak CBT lub programy terapii grupowej.

Socjopatia – końcowe przemyślenia

Znaki i cechy socjopaty nie zawsze są oczywiste lub łatwe do zauważenia, zwłaszcza, że ​​prawdziwi socjopaci mają tak obcy sposób myślenia, odczuwania i zachowania. Brak sumienia i empatii, lekceważenie zasad i norm oraz impulsywne i agresywne skłonności to wspólne cechy socjopaty.

Te cechy sprawiają, że osoba jest bardziej skłonna do używania, wykorzystywania, nadużywania lub krzywdzenia innych ludzi, więc wielu socjopatów to niebezpieczni ludzie, których można wpuścić do swojego życia. Znajomość oznak socjopaty może pomóc ci zidentyfikować ludzi z tymi cechami i tendencjami, dzięki czemu możesz wyznaczyć granice, zdystansować się od nich i ograniczyć ich zdolność do negatywnego wpływu na ciebie lub ważne części twojego życia.

Jak widać rozpoznać socjopatę nie jest zadaniem prostym. Często jego myśli są głęboko skrywane. Z drugiej strony cechy cechuje się brakiem odpowiedzialności, lekceważy normy społeczne.

ggooggllee

Ggooggllee - notoryczny użytkownik google.