Jak wybrać baterię do łazienki z wanną?

Jak wybrać baterię do łazienki z wanną?

Łazienka z wanną to nie tylko miejsce codziennych kąpieli, ale także relaksu. Właśnie dlatego tak ważny jest komfort podczas korzystania z wanny. Jednym z najważniejszych elementów o tym decydujących jest bateria wannowa. Poniżej znajdziesz szereg wskazówek, jak dobrać idealną baterię do Twojej łazienki z wanną.

Łazienka z wanną – rodzaje baterii

Baterie do łazienek z wanną występują w kilku rodzajach i w wielu stylach. Do swojej łazienki dobierz tę, która będzie pasowała do wystroju pomieszczenia i do wybranej przez Ciebie wanny.

Najczęściej wybieraną baterią wannową jest bateria ścienna – montowana w ścianie, może być montowana pod tynkiem (bateria wannowa podtynkowa), wtedy wszystkie elementy poza kurkami i wylewką są schowane, lub na ścianie (bateria wannowa natynkowa) – montowana do instalacji z wszystkimi elementami na zewnątrz.

Rzadziej spotykane, choć efektowne i piękne są bateria wolnostojąca i bateria sztorcowa. Ta pierwsza będzie idealnie pasowała do wanny wolnostojącej na środku przestronnej łazienki lub, gdy decydujemy się na ustawienie luksusowej wanny jako elementu dużej sypialni czy pokoju kąpielowego. Drugi typ, to elegancka bateria sztorcowa, która jest niczym innym, jak po prostu baterią zamontowaną na brzegu wanny. Piękne i trwałe baterie wannowe z doskonałym stosunkiem ceny do jakości oferuje m.in. firma GROHE.

Jak wybrać trwałą baterię wannową?

Jeśli zależy Ci na tym, by Twoja bateria była trwałą i bezawaryjna, wybierz taką, która posiada ceramiczną głowicę oraz mosiężne elementy. Mosiądz charakteryzuje się wysoką odpornością na wodę i właściwościami antybakteryjnymi, jest także łatwy w czyszczeniu, dzięki czemu doskonale nadaje się na wykonanie baterii łazienkowych.

Wybierając baterię wannową, zadbaj o to, by była ona wyposażona w termostat. Dzięki temu w bezpieczny sposób skorzystają z niej dzieci. Na czym polega jej działanie? Odkręcając wodę, masz ustawioną stałą temperaturę wody – ok. 38 st. C. Dzięki czemu Twoje pociechy lub goście nie poparzą się, próbując dostosować temperaturę wody podczas kąpieli.

Montaż baterii w łazience z wanną

Poniżej znajdziesz kilka ważnych zasad, jak poprawnie zamontować baterię wannową, by dobrze służyła i zapewniała komfort podczas kąpieli.

Pierwsza i najważniejsza kwestia to długość wylewki. Musi ona sięgać poza ran wanny, by strumień wody mógł swobodnie do niej wpadać. Za długi kran będzie powodował, że woda regularnie będzie rozchlapywać się dookoła wanny. Jeśli wylewka będzie zbyt krótka, woda będzie spływała po brzegu wanny, nie będziesz mieć możliwości podłożenia rąk pod kran czy choćby napełnienia miski wodą.

Bateria wannowa powinna zostać zamontowana na wysokości co najmniej 10-15 cm powyżej krawędzi wanny, a także na wysokości co najmniej 60 cm od posadzki.

W przypadku baterii sztorcowych, najczęściej wylewka i uchwyt do regulacji temperatury montowane są w oddzielnych otworach na brzegu wanny lub tuż za nią. Standardowa długość wężyków, którymi podłączona jest instalacja wodna z baterią to 30 cm.

W łazienkach, gdzie wodę ogrzewa piecyk gazowy, świetnie sprawdzi się bateria dwuuchwytowa. Płomień piecyka aktywuje się wówczas tylko wtedy, kiedy odkręcisz kurek z ciepłą wodą.