Jak przerejestrować samochód w Holandii?

Jak przerejestrować samochód w Holandii?

Przebywając w Holandii dłużej niż 3 miesiące, nie powinno się korzystać z polskiej polisy ubezpieczeniowej na samochód. W razie stłuczki czy wypadku polska firma może odmówić wypłaty odszkodowania choćby przez fakt, że koszty zdarzenia obliczane będą w obcej walucie. Żeby ubezpieczyć auto w holenderskiej ubezpieczalni, konieczne jest natomiast jego zarejestrowanie w tym właśnie kraju i zmiana tablic rejestracyjnych. Jak się za to zabrać i co jest do tego potrzebne?

Przerejestrowanie auta z Polski krok po kroku

Pierwsze, co warto zrobić po przywiezieniu do Holandii auta z Polski, to opłacenie podatku BPM dotyczącego pojazdów sprowadzanych z zagranicy. Co ważne, można zostać zwolnionym z tego podatku, jeśli tylko wykaże się w urzędzie, że dany samochód zakupiono na terenie Polski co najmniej 6 miesięcy temu. Nawet to nie zwalnia jednak z obowiązku wypełnienia odpowiedniego formularza i zatrzymania potwierdzenia, że podatek ten nie został naliczony.

Kolejny ważny krok to przegląd techniczny pojazdu. Tak, jak ma to miejsce w Polsce, przeglądy techniczne obowiązują w zdecydowanej większości krajów i odpowiadają za bezpieczeństwo na drodze.

Holenderskim odpowiednikiem polskiego urzędu, a właściwie wydziału komunikacji, w którym zgłasza się wszelkie formalności związane z pojazdami, jest RDW. To właśnie w RDW należy zarejestrować swój samochód. Do placówki koniecznie należy zabrać ze sobą dokumenty takie jak:

  • polski dowód rejestracyjny pojazdu;
  • własne dokumenty, w tym prawo jazdy, dowód osobisty lub paszport;
  • dokument wydany podczas badania technicznego samochodu;
  • zaświadczenie o zwolnieniu z podatku BPM lub jego opłaceniu;
  • zaświadczenie o zameldowaniu na terenie Holandii.

Jeśli dokumentacja jest kompletna i prawidłowo wypełniona, RDW wyda kierowcy zaświadczenie, z którym powinien się udać do wyznaczonych punktów celem wyrobienia nowych tablic rejestracyjnych. Kolejny krok to ubezpieczenie w Holandii – obowiązkowe OC lub rozszerzony wariant polisy obejmujący różne wypadki losowe i zdarzenia drogowe.

Ubezpieczenie samochodu w Holandii i podatek drogowy

Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w Holandii działa na bardzo podobnych zasadach, co polskie polisy OC. Ubezpieczenia pojazdów różnią się przede wszystkim zakresem ochrony i ceną. Jak sprawdzić orientacyjne koszty polisy? W tym celu sprawdzi się internetowy kalkulator ubezpieczenia.

Ubezpieczając samochód w holenderskiej firmie, która swoją ofertę kieruje właśnie do mieszkających za granicą Polaków, można dodatkowo zaoszczędzić na polisie. Wszystko przez fakt, że pracownicy pomagają nie tylko skomplementować odpowiednią dokumentację, ale także nawet przenosić do Holandii zniżki związane z bezwypadkową jazdą na terenie Polski. Co więcej, w firmie tej można liczyć na polskojęzyczną obsługę, przez co nie trzeba martwić się o nieporozumienia czy słabą znajomość języka obcego.

Każdy, kto porusza się samochodem na terenie Holandii, jest zobowiązany dodatkowo do opłacenia podatku drogowego. To dzięki tym podatkom kraj ten finansuje remonty dróg i utrzymuje je w należytym stanie. Podatek obowiązuje każdego kierowcę niezależnie od pochodzenia. Nie warto unikać jego opłacenia, tym bardziej że holenderska policja ma możliwość szybkiego sprawdzenia terminowości opłat każdego napotkanego kierowcy. W przypadku braku obowiązkowej opłaty trzeba liczyć się z wysoką karą finansową, która przewyższy kwotę samego podatku.

iouyt

Jestem iouyt. Od roku publikuję filmy na youtube. Ostatnio postanowiłem spróbować swoich sił w pisaniu. Pod trudnym do wypowiedzenia pseudonimem iouyt kryje się Marcin.