Wolimy nie odczuwać nieprzyjemnych uczuć, takich jak wewnętrzny gniew. Jeśli nadal pojawia się często lub co jakiś czas, być może zastanawiasz się, jak pozbyć się wewnętrznego gniewu. W tym artykule dowiesz się, czym właściwie jest wewnętrzny gniew i jakie mogą być przyczyny tego uczucia. Powiemy Ci również, czy i jak możesz pozbyć się wewnętrznego gniewu.
Spis treści
Czym jest gniew wewnętrzny?
Gniew to uczucie, podobnie jak radość życia, strach czy smutek. Emocje zwykle powstają w wyniku wzajemnego oddziaływania reakcji fizycznych i psychicznych. Posłużmy się gniewem jako przykładem: wyobraź sobie, że ktoś cię surowo krytykuje. Czujesz się wtedy zaatakowany, rozwijasz gniewne myśli, twoje ciało wysyła hormony stresu, które z kolei nie pomagają ci się uspokoić. Cykl negatywnych myśli, złości, reakcji fizycznych i wewnętrznego niepokoju trwa.
Teraz pytanie brzmi: jak sobie z tym radzisz? Czy bronisz się głośno? A może pozostanie z wewnętrznym gniewem, który nosisz ze sobą w nieskończoność?
Gniew wewnętrzny oznacza uczucie złości, którego nie wyrażasz zewnętrznie, a jedynie doświadczasz.
Wewnętrzna złość może łatwo przekształcić się w urazę, ale zwykle jest nieco bardziej wyciszona i uogólniona. Oznacza to, że często nie odnosi się do konkretnej sytuacji, ale raczej przypomina gniewne i pesymistyczne uczucie podstawowe.
Co jest lepsze: gniew wewnętrzny czy gniew zewnętrzny?
Może jesteś taki jak ja i masz ukryte założenie, że najlepiej w ogóle nie odczuwać złości, a jeśli tak, to powinna to być tylko wewnętrzna złość. Gdy tylko dochodzi do zewnętrznego gniewu, mam wyrzuty sumienia i zastanawiam się, dlaczego tak się panikowałem. Czy jestem cholerykiem ? Aby uniknąć paniki, czasami dajemy innym „zimne ramię”. W psychologii określa się to również jako agresję bierną. Słowo już to zdradza: nawet bierna agresja jest agresją. Czy zatem gniewna cisza jest naprawdę lepsza niż wyładowanie się i głośne wyładowanie gniewu?
Błąd jest właściwie w pytaniu. Inaczej oceniamy uczucie złości niż np. uczucie radości. Prowadzi to również do niechęci z powodu złości, co oczywiście zwiększa gniew. Ma to związek z negatywną oceną gniewu i założeniem, że pozbycie się gniewu wewnętrznego przez pokazywanie go jako gniewu zewnętrznego jest złe.
Jednak prawdopodobnie nigdy nie zadałbyś sobie pytania, czy wewnętrzna, czy zewnętrzna radość jest „lepsza”. Po prostu czujesz radość, a kiedy masz na to ochotę, wyrażasz ją. Aby złagodzić nieprzyjemne uczucie gniewu, że tak powiem, nie musimy włączać samego uczucia, ale ocenę.
Pozbyć się wewnętrznego gniewu z dobrym samopoczuciem?
Oczywiście, jeśli chodzi o radzenie sobie z gniewem, przekonywanie samych siebie, że gniew jest tak samo wspaniały jak radość, nie pomaga. Wszyscy wiemy, że tak nie jest.
Gniew to nieprzyjemne uczucie. Podobnie jak wszystkie nieprzyjemne uczucia , to uczucie może być korzystne w sensie bycia pomocnym, jeśli rozszyfrujemy przesłanie gniewu do siebie. Można to osiągnąć, na przykład, świadomie zwracając uwagę na nasze myśli, gdy jesteśmy źli
Kiedy jesteśmy krytykowani, myśli typu: „Druga osoba nie widzi, jak bardzo się staram i ile robię”.
Ekscytująca myśl – więc może chodzi o potrzebę zewnętrznego uznania i temat poczucia własnej wartości. Zamiast denerwująco dewaluować drugą osobę lub robić z niej ślimaka, możemy wyciągnąć dla siebie wniosek: może powinienem wzmocnić swoją samoocenę, aby krytyka nie denerwowała mnie tak bardzo.
Pozbywanie się wewnętrznego gniewu poprzez autorefleksję
Oczywiście jest wiele innych sposobów radzenia sobie z krytyką i nie ma też nic złego w złości na nią. Ale nie tylko, aby szybciej pozbyć się wewnętrznego gniewu, ale także, aby móc dowiedzieć się czegoś o sobie, autorefleksja może być bardzo pomocna. Jeśli jest to dla ciebie trudne w sytuacji, możesz świadomie zrobić sobie przerwę, gdy jesteś zły i np. iść do innego pokoju lub iść na spacer. W takim przypadku możesz chcieć powiedzieć drugiej osobie: „Twoje słowa naprawdę mnie dotknęły, potrzebuję chwili dla siebie”.
Nauka radzenia sobie z gniewem: tworzenie nowych nawyków związanych z gniewem
Z biegiem czasu wszyscy wykształciliśmy pewne nawyki, aby radzić sobie z nieprzyjemnymi uczuciami. Te nawyki w większości wywodzą się z naszego dzieciństwa i są reakcjami, z którymi wtedy „dobrze nam się poszło”. Oznacza to, że w rezultacie uniknęliśmy na przykład gniewu, rozczarowania, a nawet kary. Za tym, jak radzimy sobie z gniewem, mogą kryć się negatywne przekonania , takie jak: Nie powinienem się złościć.
Jeśli spróbujesz wykorzystać autorefleksję do radzenia sobie z gniewem, twoje stare nawyki związane z gniewem zadziałają. Oznacza to, że nawet jeśli nowa świadomość wkradła się do doświadczenia wewnętrznego gniewu, nadal możesz odczuwać potrzebę „odstraszenia” lub nawet bierno-agresywnego wycofania się. Jeśli więc chcesz nauczyć się radzić sobie z gniewem, prawdopodobnie musisz także nauczyć się cierpliwości i od czasu do czasu znosić frustrację. Ponieważ reagowanie inaczej niż dotychczas wymaga praktyki.
Ale możesz być pewien: im częściej to robisz, tym szybciej znajdziesz nowy sposób radzenia sobie ze złością. I może krok po kroku będziesz trochę bardziej pogodzony ze sobą.