Jak mogę pozbyć się wewnętrznego gniewu?

Jak mogę pozbyć się wewnętrznego gniewu?

Wolimy nie odczuwać nieprzyjemnych uczuć, takich jak wewnętrzny gniew. Jeśli nadal pojawia się często lub co jakiś czas, być może zastanawiasz się, jak pozbyć się wewnętrznego gniewu. W tym artykule dowiesz się, czym właściwie jest wewnętrzny gniew i jakie mogą być przyczyny tego uczucia. Powiemy Ci również, czy i jak możesz pozbyć się wewnętrznego gniewu.

Czym jest gniew wewnętrzny?

Gniew to uczucie, podobnie jak radość życia, strach czy smutek. Emocje zwykle powstają w wyniku wzajemnego oddziaływania reakcji fizycznych i psychicznych. Posłużmy się gniewem jako przykładem: wyobraź sobie, że ktoś cię surowo krytykuje. Czujesz się wtedy zaatakowany, rozwijasz gniewne myśli, twoje ciało wysyła hormony stresu, które z kolei nie pomagają ci się uspokoić. Cykl negatywnych myśli, złości, reakcji fizycznych i wewnętrznego niepokoju trwa.

Teraz pytanie brzmi: jak sobie z tym radzisz? Czy bronisz się głośno? A może pozostanie z wewnętrznym gniewem, który nosisz ze sobą w nieskończoność?

Gniew wewnętrzny oznacza uczucie złości, którego nie wyrażasz zewnętrznie, a jedynie doświadczasz.

Wewnętrzna złość może łatwo przekształcić się w urazę, ale zwykle jest nieco bardziej wyciszona i uogólniona. Oznacza to, że często nie odnosi się do konkretnej sytuacji, ale raczej przypomina gniewne i pesymistyczne uczucie podstawowe.

niektóre cechy charakteru określane są negatywnymi cechami
Zobacz też: negatywne cechy charakteru.

Co jest lepsze: gniew wewnętrzny czy gniew zewnętrzny?

Może jesteś taki jak ja i masz ukryte założenie, że najlepiej w ogóle nie odczuwać złości, a jeśli tak, to powinna to być tylko wewnętrzna złość. Gdy tylko dochodzi do zewnętrznego gniewu, mam wyrzuty sumienia i zastanawiam się, dlaczego tak się panikowałem. Czy jestem cholerykiem ? Aby uniknąć paniki, czasami dajemy innym „zimne ramię”. W psychologii określa się to również jako agresję bierną. Słowo już to zdradza: nawet bierna agresja jest agresją. Czy zatem gniewna cisza jest naprawdę lepsza niż wyładowanie się i głośne wyładowanie gniewu?

Błąd jest właściwie w pytaniu. Inaczej oceniamy uczucie złości niż np. uczucie radości. Prowadzi to również do niechęci z powodu złości, co oczywiście zwiększa gniew. Ma to związek z negatywną oceną gniewu i założeniem, że pozbycie się gniewu wewnętrznego przez pokazywanie go jako gniewu zewnętrznego jest złe.

Jednak prawdopodobnie nigdy nie zadałbyś sobie pytania, czy wewnętrzna, czy zewnętrzna radość jest „lepsza”. Po prostu czujesz radość, a kiedy masz na to ochotę, wyrażasz ją. Aby złagodzić nieprzyjemne uczucie gniewu, że tak powiem, nie musimy włączać samego uczucia, ale ocenę.

Pozbyć się wewnętrznego gniewu z dobrym samopoczuciem?

Oczywiście, jeśli chodzi o radzenie sobie z gniewem, przekonywanie samych siebie, że gniew jest tak samo wspaniały jak radość, nie pomaga. Wszyscy wiemy, że tak nie jest.

Gniew to nieprzyjemne uczucie. Podobnie jak wszystkie nieprzyjemne uczucia , to uczucie może być korzystne w sensie bycia pomocnym, jeśli rozszyfrujemy przesłanie gniewu do siebie. Można to osiągnąć, na przykład, świadomie zwracając uwagę na nasze myśli, gdy jesteśmy źli

Kiedy jesteśmy krytykowani, myśli typu: „Druga osoba nie widzi, jak bardzo się staram i ile robię”.

Ekscytująca myśl – więc może chodzi o potrzebę zewnętrznego uznania i temat poczucia własnej wartości. Zamiast denerwująco dewaluować drugą osobę lub robić z niej ślimaka, możemy wyciągnąć dla siebie wniosek: może powinienem wzmocnić swoją samoocenę, aby krytyka nie denerwowała mnie tak bardzo.

Pozbywanie się wewnętrznego gniewu poprzez autorefleksję

Oczywiście jest wiele innych sposobów radzenia sobie z krytyką i nie ma też nic złego w złości na nią. Ale nie tylko, aby szybciej pozbyć się wewnętrznego gniewu, ale także, aby móc dowiedzieć się czegoś o sobie, autorefleksja może być bardzo pomocna. Jeśli jest to dla ciebie trudne w sytuacji, możesz świadomie zrobić sobie przerwę, gdy jesteś zły i np. iść do innego pokoju lub iść na spacer. W takim przypadku możesz chcieć powiedzieć drugiej osobie: „Twoje słowa naprawdę mnie dotknęły, potrzebuję chwili dla siebie”.

Nauka radzenia sobie z gniewem: tworzenie nowych nawyków związanych z gniewem

Z biegiem czasu wszyscy wykształciliśmy pewne nawyki, aby radzić sobie z nieprzyjemnymi uczuciami. Te nawyki w większości wywodzą się z naszego dzieciństwa i są reakcjami, z którymi wtedy „dobrze nam się poszło”. Oznacza to, że w rezultacie uniknęliśmy na przykład gniewu, rozczarowania, a nawet kary. Za tym, jak radzimy sobie z gniewem, mogą kryć się negatywne przekonania , takie jak: Nie powinienem się złościć.

Jeśli spróbujesz wykorzystać autorefleksję do radzenia sobie z gniewem, twoje stare nawyki związane z gniewem zadziałają. Oznacza to, że nawet jeśli nowa świadomość wkradła się do doświadczenia wewnętrznego gniewu, nadal możesz odczuwać potrzebę „odstraszenia” lub nawet bierno-agresywnego wycofania się. Jeśli więc chcesz nauczyć się radzić sobie z gniewem, prawdopodobnie musisz także nauczyć się cierpliwości i od czasu do czasu znosić frustrację. Ponieważ reagowanie inaczej niż dotychczas wymaga praktyki.

Ale możesz być pewien: im częściej to robisz, tym szybciej znajdziesz nowy sposób radzenia sobie ze złością. I może krok po kroku będziesz trochę bardziej pogodzony ze sobą.

ggooggllee

Ggooggllee - notoryczny użytkownik google.