Nadchodzi nowa zima, niedługo dosięgnie nas chłód i jak co roku czas włączyć kaloryfery.
W związku z szybkim wzrostem kosztów gazu i rosnącą wrażliwością społeczną na ekologię, oszczędności i ponowne wykorzystanie, jesteśmy tutaj, aby przedstawić kilka sugestii dotyczących stworzenia energooszczędnego środowiska domowego.
Odpowiemy na pytania: jak oszczędzać energię, jak efektywnie ogrzać dom bez marnowania pieniędzy i energii oraz jakie są najlepsze domowe systemy grzewcze.
Spis treści
Jakie są najlepsze systemy grzewcze?
Nie ma lepszego systemu grzewczego niż inne. Zanim znajdziesz właściwą odpowiedź dotyczącą Twojego domu i Twoich potrzeb, jak zwykle konieczne jest przeprowadzenie analizy stanu Twojego domu. Poniżej 5 pytań na które warto abyś sobie odpowiedział.
- W jakim domu mieszkasz? Dom wolnostojący czy mieszkanie?
- Jak duży jest dom? Jak duże są pokoje? Czy to dom wielopoziomowy?
- Potrzebujesz tylko ogrzewania, czy też ciepłej wody?
- Czy to dom podłączony do metanu? Chcesz przejść na odnawialne źródła energii?
- Mieszkasz w bardzo zimnym miejscu zimą?
Pytania, które należy zadawać, mogą być kontynuowane, ponieważ każdy aspekt może mieć znaczenie w tworzeniu wydajnego systemu grzewczego odpowiedniego dla Twojego domu.
Oczywiście radzimy skontaktować się z wykwalifikowanym specjalistą; jednak w tym przewodniku możesz wziąć kilka pomysłów na analizę i wybór najlepszego systemu grzewczego.
Oszczędność energii z kotłem kondensacyjnym
W przeciwieństwie do tradycyjnego kotła, kocioł kondensacyjny nie rozprasza oparów w otoczeniu, a wręcz przeciwnie, ponownie wykorzystuje je do ogrzewania domu.
Ogrzewanie kotłem kondensacyjnym to system oszczędzający energię o co najmniej 20/30%; jest ekologiczny, bo mniej zanieczyszcza i pozwala oszczędzać również dzięki odliczeniu podatku.
Istnieją różne typy kotłów kondensacyjnych w zależności od potrzeb domu. Niektóre modele pozwalają mieć ciepłą wodę zawsze dostępną w różnych częściach domu lub, jeśli masz małe mieszkanie, możesz wybrać model natychmiastowego bojlera bez bojlera, który uruchamia się dopiero po otwarciu kranu.
Kocioł kondensacyjny można również połączyć z systemem pompy ciepła i/lub panelami fotowoltaicznymi.
Kocioł kondensacyjny ma tę zaletę, że zmniejsza zużycie, dzięki czemu system grzewczy jest wydajny, ale nie jest to rozwiązanie dla wszystkich.
System ten zakłada konieczność posiadania stale ogrzewanego domu. Jeśli to nie jest Twoja potrzeba, zmarnujesz pieniądze na nieodpowiednią inwestycję dla Twojego domu.
Kocioł kondensacyjny wymaga również okresowej konserwacji i odpowiedniego podłączenia do kanalizacji ściekowej.
Z kotłem kondensacyjnym możesz korzystać ze starych grzejników, a jeśli nie masz podłączenia do metanu, możesz zdecydować się na olej napędowy lub LPG, o ile masz niezbędną przestrzeń na zbiornik paliwa.
Ekologiczne ogrzewanie z pompą ciepła
Ogrzewanie domu pompą ciepła jest jednym z odnawialnych systemów grzewczych na rynku i wykorzystuje energię cieplną wytworzoną ze źródeł takich jak woda, gleba i powietrze.
Zobacz nasz artykuł: jak działają pompy ciepła.
Dzięki pompie ciepła pożegnasz spaliny i zanieczyszczające skamieniałości. Idealnie nadaje się zarówno do ogrzewania zimą, jak i do chłodzenia pomieszczeń latem, ale nie zaleca się stosowania go w bardzo zimnych pomieszczeniach, ponieważ może stracić wydajność.
Dzięki pompie ciepła jesteś niezależny od oleju napędowego i gazu, ale musisz mieć odpowiednią przestrzeń na zewnątrz, aby zainstalować system. Pompa ciepła doskonale łączy się z ogrzewaniem podłogowym i ogólnie w domach o dobrej izolacji termicznej.
Pompa ciepła doskonale współpracuje również z systemem fotowoltaicznym, aby zaoszczędzić jeszcze więcej.
System ogrzewania z pompą ciepła pozwala na znaczne oszczędności ekonomiczne w długim okresie, w porównaniu z dość kosztowną inwestycją początkową. Możesz zaoszczędzić pieniądze dzięki ulgom podatkowym zorganizowanym przez rząd włoski. Porozmawiajmy o tym później.
Ekologiczne ogrzewanie kotłem na biomasę
Kolejnym ekologicznym i ekonomicznym systemem grzewczym jest biomasa. Jest to system wykorzystujący jako paliwo biomasę drewnopochodną (pellet, drewno, zrębki), a więc ekologiczny, z niską emisją siarki i innych zanieczyszczeń atmosferycznych.
System ogrzewania biomasą pozwala zaoszczędzić od 20 do 50% w porównaniu z tradycyjnym systemem na gaz ziemny lub olej napędowy. Jest to odpowiednie rozwiązanie dla tych, którzy chcą lub muszą zrezygnować z gazu ziemnego oraz dla tych, którzy potrzebują wody o wysokiej temperaturze.
Ogrzewanie biomasą musi mieć dużą powierzchnię magazynowania biomasy. Dzięki zautomatyzowanemu i operacyjnemu systemowi oszczędzania idealnie nadaje się do średnich i dużych powierzchni, takich jak hotele, szkoły, budynki użyteczności publicznej, centra handlowe.
Ze względu na swój ekologiczny charakter ogrzewanie biomasą podlega również dogodnym odliczeniom od podatku państwowego.
Jak poprawić efektywność energetyczną domu?
Warto zacząć od pytania: jaka jest efektywność energetyczna ogrzewania domu?
Wydajny system energetyczny to taki, który jest w stanie osiągnąć wynik, zużywając mniej energii i zwiększając ogólny wynik. W praktyce im mniejsze zużycie na wymagane potrzeby energetyczne, tym wyższa jest jego efektywność energetyczna.
Oprócz wyboru nowoczesnych, zaawansowanych i ekologicznych systemów grzewczych, które właśnie wymieniliśmy, istnieje wiele drobnych środków ostrożności, aby Twój system grzewczy był bardziej wydajny.
Kilka wskazówek, jak oszczędzać energię i pieniądze z poszanowaniem środowiska:
- Unikaj zakrywania grzejników
Używanie grzejnika jako suszarki do ubrań lub umieszczanie mebli lub zasłon przed grzejnikami utrudnia dyfuzję ciepła, a tym samym marnuje energię i pieniądze.
- Konserwacja
Utrzymanie instalacji jest najważniejszą rzeczą, aby zachować system, uniknąć marnotrawstwa i zaoszczędzić pieniądze. Czysty, pozbawiony kamienia system działa lepiej i chroni środowisko.
- Temperatura pokojowa i godziny zapłonu
Niezbędne jest monitorowanie temperatury w pomieszczeniach. Zbyt gorący dom szkodzi zdrowiu. Idealna temperatura w pomieszczeniu wynosi od 19 do 22 stopni. Na każdy stopień niższy w środowisku można zaoszczędzić od 5 do 10% energii. Ogrzewając dom w ciągu dnia, wytworzone ciepło wystarcza do ogrzania pomieszczenia nawet w nocy, kiedy ogrzewanie powinno być wyłączone.
- Drzwi i okna
Okna i drzwi dobrze izolowane od zewnątrz, z podwójnymi szybami, oszczędzają dużo energii w procesie ogrzewania. Zamykanie rolet i osłanianie okien ciężkimi zasłonami w nocy pozwala uniknąć strat ciepła na zewnątrz.
- Zamontuj zawory termostatyczne
Zawory termostatyczne służą do regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach poprzez regulację przepływu ciepłej wody w grzejnikach. W ten sposób można monitorować temperaturę w każdym pomieszczeniu bez marnowania energii.