Temperatura pokojowa – ile wynosi?

Temperatura pokojowa – ile wynosi?

Dla przeciętnego człowieka “temperatura pokojowa” to odczyt na termometrze pokojowym. Określa on jaka jest optymalna temperatura w domu. W nauce i przemyśle definiuje się temperaturę optymalną. Jednak nie wszyscy stosują tę samą wartość, a ocena czy jest “odpowiednia czy też nieodpowiednia temperatura” zależy od wielu czynników.

Temperatura pokojowa – definicja

Temperatura pokojowa to zakres temperatur, które wskazują na komfortową przestrzeń życiową dla człowieka. Poza tym zakresem temperatur osoba nosząca zwykłe ubranie nie jest ani gorąca, ani zimna. Definicja zakresu temperatur jest nieco inna dla nauki i inżynierii niż dla klimatyzacji. Również w przypadku klimatyzacji zakres jest różny w zależności od tego, czy jest to lato czy zima.

Ile wynosi temperatura pokojowa ?

W nauce, 300 K może być również używane jako temperatura pokojowa dla prostych obliczeń, gdy używana jest temperatura bezwzględna. Inne powszechnie stosowane wartości to 298 K (25 stopni celsjusza) i 293 K (20 stopni celsjusza). Temperatura pokojowa odnosi się do temperatury otoczenia. To może, ale nie musi być komfortowa temperatura w pomieszczenieniach.

Jaka temperatura w domu jest optymalna ?

Temperatura w domu ma wpływ nie tylko na to, czy czujemy się komfortowo, ale także na nasze zdrowie i środowisko. Z tego powodu temperatura ścian powinna być zawsze optymalna. Zasadniczo można powiedzieć, że temperatura w pomieszczeniu w znacznym stopniu przyczynia się do dobrego samopoczucia we własnym domu. Temperatura w poszczególnych pomieszczeniach ma jednak jeszcze wpływ na wiele innych aspektów.

Jaka temperatura jest optymalna?

To czy temperaturą w pomieszczeniu uznamy za optymalną, jest bardzo subiektywne. To, co dla jednych może jest niska temperatura, dla innych domowników w mieszkaniu może wydawać się zbyt ciepłe. Po pierwsze, ciepło osobiste powinno zawsze odgrywać rolę w temperaturze wewnętrznej. Ciepło powinno być jednak wtedy, gdy w domu ktoś przebywa. Większość ekspertów zaleca, aby temperatura w pomieszczeniu wynosiła od 19 do 21 stopni. Ogólnie można jednak powiedzieć, że idealna temperatura zależy od konkretnego przeznaczenia pomieszczenia. Na przykład, jeśli spędzasz więcej czasu w pokojach dziennych, powinny one być cieplejsze niż sypialnie.

Ciepło zimą jest lepiej przyjmowane w pomieszczeniu. Latem raczej staramy się ochłodzić mieszkanie. Zawsze dążymy do idealnej temperatury pokojowej.
Ciepło zimą jest lepiej przyjmowane w pomieszczeniu. Latem raczej staramy się ochłodzić mieszkanie.

Jaka temperatura w sypialni

Sypialnia potrzebuje mniej ciepła, zwłaszcza w ciągu dnia, ponieważ nie jest zwykle używana. Zaleca się zamykanie drzwi, aby ciepłe powietrze z korytarza nie mieszało się z zimnym. W związku z tym wymagana jest dodatkowa moc grzewcza. W nocy ciało powinno być w stanie bez problemu utrzymać temperaturę około 36 stopni, nie marznąć i nie pocić się. Optymalna temperatura do spania wynosi od 17 do 19 stopni. Nawet ci, którzy są szczególnie wrażliwi na zimno, nie powinni rozgrzewać się do temperatury wyższej niż 20 stopni. Zaleca się również zmianę powietrza przed pójściem spać, aby mieć wystarczająco dużo świeżego powietrza w pokoju podczas nocy.

Temperatura w pokoju dziennym

Pokój dzienny jest często pomieszczeniem w domu, w którym spędzasz najwięcej czasu. Aby zapewnić komfortowy pobyt, mogą być wymagane cieplejsze temperatury. 19/21 stopni to idealna temperatura, aby odczuwać ją jako przyjemną i czuć się komfortowo.

Temperatura pomieszczenia, w którym przebywa dziecko

Jeśli masz dzieci lub niemowlęta, powinieneś upewnić się, że ich sypialnia jest cieplejsza niż pokój dzienny. Dlatego w ciągu dnia konieczne jest utrzymywanie temperatury 21/22 stopni. W nocy natomiast można ją schłodzić do temperatury 18 stopni. W przypadku noworodka dobrym wyborem będzie 21 c – nie będzie ani za ciepło, ani za zimno, pokój dla noworodka czy niemowlaka.

Temperatura w kuchni

Stopień ciepła w kuchni powinien być niższy niż w pozostałych pomieszczeniach w mieszkaniu. Powodem tego jest to, że urządzenia kuchenne, takie jak kuchenki i piekarniki, wydzielają własne ciepło, co z kolei zwiększa temperaturę. Ponieważ w kuchni zazwyczaj gotuje się, wystarczy temperatura pokojowa wynosząca około 18 c do 20 c.

Jaka temperatura w łazience

Zapotrzebowanie na ciepło w łazience jest nieco wyższe niż w pozostałych pomieszczeniach mieszkania. Aby uniknąć uczucia zimna po prysznicu, optymalna temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić około 22 – 23 stopni. Ze względu na wysoką wilgotność powietrza w łazience, ważne jest również, aby przez cały czas odpowiednio wietrzyć, aby nie powstawała pleśń.

Nie tylko stopnie ciepła się liczą. Zobacz jaka jest wilgotność w pomieszczeniach. Wilgotność też wpływa na nasze samopoczucie.
Nie tylko stopnie ciepła się liczą. Zobacz jaka jest wilgotność w pomieszczeniach. Wilgotność też wpływa na nasze samopoczucie.

Konsekwencje dla zdrowia i rachunków

Zbyt małe lub zbyt duże ogrzewanie może mieć nieprzyjemne konsekwencje dla układu odpornościowego. Szczególnie suche powietrze gdy jest ciepło prowadzi do wysuszenia błon śluzowych. Tutaj osadzają się wirusy i bakterie, które sprzyjają chorobom. Jednak odpowiednia ilość komfort cieplny oraz utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza w domu może również wpłynąć na psychikę. W końcu możemy czuć się dobrze tylko wtedy, gdy temperatura jest dla nas odpowiednia. Każdy, kto jest zbyt zimny lub zbyt gorący, łatwo staje się nastrojowy i drażliwy. Ponadto, jeśli temperatura w pomieszczeniach jest zbyt wysoka, ponoszone są niepotrzebnie wysokie koszty ogrzewania mieszkania czy też domu.