Jak dbać o czarny zlew granitowy? Jak wyczyścić zlewozmywak z granitu z białego osadu?

Jak dbać o czarny zlew granitowy? Jak wyczyścić zlewozmywak z granitu z białego osadu?

Zlewozmywaki granitowe są niebywale wytrzymałe na zarysowania i wysokie temperatury, ale mogą przy nieodpowiedniej pielęgnacji pokryć się białym czy brązowym osadem. Na szczęście są środki, które pozwalają wyczyścić konglomeratowy zlewozmywak. Jak dbać o czarny zlew z granitu? Co warto wiedzieć jeszcze przed zakupem wybranego modelu?

Czy czarny zlew granitowy jest praktyczny? Jak go impregnować?

Czarny zlewozmywak może prezentować się nienagannie przez wiele lat intensywnej, codziennej eksploatacji. Czarny zlew może mieć głęboki odcień lub być nieco jaśniejszy i nakrapiany. Dostępne są zlewozmywaki z jedną komorą: https://granitan.pl/zlewozmywaki-granitowe/jednokomorowe/ i dwukomorowe, w całej palecie rozmiarów, dopasowane do potrzeb i przestrzeni Twojej kuchni.

W myśl zasady, że lepiej przeciwdziałać niż walczyć z osadem, trzeba czarny zlewozmywak granitowy odpowiednio impregnować. Raz w tygodniu warto pokryć go warstewką oleju spożywczego. Najtańszy słonecznikowy czy rzepakowy sprawdzi się w tej roli doskonale. Dostępne są też fabryczne środki przeznaczone specjalnie do pielęgnacji granitu w kuchni. Warto się w nie wyposażyć od razu przy zakupie nowego zlewu. Pamiętaj też, aby od razu spłukiwać z komory resztki kawy, herbaty, soków z jagód, buraczków i innych płynów, które mogą przyczyniać się do powstawania przebarwień.

Czym wyczyścić czarny zlewozmywak z konglomeratu?

Gdy zlewozmywak się zabrudzi lub pokryje osadem, możesz przywrócić go do stanu świetności, wybierając odpowiednie środki do mycia konglomeratów. Nie mogą zawierać amoniaku, chloru, fosforanów i wybielaczy. Nie używaj też szorstkich past, aby nie zarysować zlewozmywaka. Zamiast nich wybieraj naturalne produkty na bazie wody alkalicznej, które chronią powierzchnie kamienne. Pomogą usunąć uporczywe plamy i osady.

Naturalne sposoby na wyczyszczenie czarnego zlewu granitowego

Może też sięgnąć po domowe mikstury do czyszczenia zlewozmywaka z granitu. Wymieszaj ocet z wodą w równych proporcjach i przygotowanym roztworem umyj komorę. Pozostaw na 15 minut i spłucz wodą. Możesz też napełnić komorę wodą i wlać do niej szklankę octu. Taką miksturę pozostaw w zlewie na całą noc. Rano opróżnij zlew, dokładnie wypłucz, wytrzyj do sucha i posmaruj olejem spożywczym. Po białych czy brązowych plamach nie powinno być śladu.