Empatia co to

Empatia co to

Termin „empatia” jest używany do opisania szerokiego zakresu doświadczeń. Badacze emocji ogólnie definiują empatię jako zdolność odczuwania emocji innych ludzi, połączoną ze zdolnością wyobrażenia sobie, co ktoś inny może myśleć lub czuć.

Empatyczny co to znaczy

Empatia to zdolność emocjonalnego rozumienia tego, co czują inni ludzie, patrzenia na rzeczy z ich punktu widzenia i wyobrażania sobie siebie na ich miejscu. Zasadniczo jest to postawienie się w sytuacji kogoś innego i odczuwanie tego, co musi czuć.

Kiedy widzisz cierpienie innej osoby, możesz od razu wyobrazić sobie siebie na miejscu drugiej osoby i współczuć z powodu tego, przez co przechodzi.

Zobacz inny nasz artykuł: makiawelizm co to.

Chociaż ludzie są na ogół dość dobrze dostrojeni do własnych uczuć i emocji, dostanie się do czyjejś głowy może być nieco trudniejsze. Zdolność do odczuwania empatii pozwala ludziom „przejść milę w cudzych butach”, że tak powiem. Pozwala ludziom zrozumieć emocje, które odczuwają inni.

Dla wielu widzenie innej osoby w bólu i reagowanie obojętnością, a nawet jawną wrogością wydaje się całkowicie niezrozumiałe. Ale fakt, że niektórzy ludzie reagują w taki sposób, wyraźnie pokazuje, że empatia niekoniecznie jest uniwersalną odpowiedzią na cierpienie innych.

Przeciwieństwo empatii – czy istnieje? Tak jest egocentryk, to człowiek który uważa, że świat kręci wokół niego. Jest w nim brak empatii. Nie potrafi zrozumieć innej perspektywy. Czy taka osoba jest w stanie zrozumieć czym jest empatia? Tak jednak od skuteczności zależy kilka elementów, np. predyspozycje biologiczne (czyli to, z czym się rodzimy, co dali nam rodzice), predyspozycje psychologiczne to wzorce, jakie otrzymaliśmy w dzieciństwie oraz relacje, jakie panowały i panują wśród naszych najbliższych

empatia co to?
Człowiek empatyczny potrafi wyobrazić sobie, co może czuć inna osoba. Człowiek empatyczny lubi i potrafi słuchać.
Empatyczny co to znaczy? Człowiek empatyczny potrafi wyobrazić sobie, co może czuć inna osoba

Oznaki empatii – czy jestem empatyczny?

Są pewne oznaki, które pokazują, że masz tendencję do bycia osobą empatyczną:

 • Jesteś dobry w słuchaniu tego, co inni mają do powiedzenia.
 • Ludzie często opowiadają o swoich problemach.
 • Jesteś dobry w wyczuwaniu tego, co czują inni ludzie.
 • Często myślisz o tym, jak czują się inni ludzie.
 • Inni ludzie przychodzą do ciebie po radę.
 • Często czujesz się przytłoczony tragicznymi wydarzeniami.
 • Próbujesz pomóc innym, którzy cierpią.
 • Jesteś dobry w mówieniu, kiedy ludzie nie są szczerzy.
 • Czasami czujesz się wyczerpany lub przytłoczony w sytuacjach towarzyskich.
 • Bardzo troszczysz się o innych ludzi.
 • Trudno ci wyznaczać granice w relacjach z innymi ludźmi.

Posiadanie dużej dozy empatii sprawia, że ​​martwisz się o dobro i szczęście innych. Oznacza to jednak również, że czasami możesz być przytłoczony, wypalony, a nawet nadmiernie pobudzony przez ciągłe myślenie o emocjach innych ludzi.

Zobacz też: cechy charakteru.

Rodzaje empatii

Istnieją różne rodzaje empatii, których może doświadczyć dana osoba:

 • Empatia afektywna obejmuje zdolność rozumienia emocji innej osoby i odpowiedniego reagowania. Takie emocjonalne zrozumienie może prowadzić do zaniepokojenia o dobro innej osoby lub może prowadzić do poczucia osobistego nieszczęścia.
 • Empatia somatyczna obejmuje rodzaj fizycznej reakcji w odpowiedzi na to, czego doświadcza ktoś inny. Ludzie czasami fizycznie doświadczają tego, co czuje inna osoba. Kiedy na przykład zobaczysz, że ktoś inny czuje się zakłopotany, możesz zacząć się rumienić lub mieć rozstrój żołądka.
 • Empatia poznawcza obejmuje zdolność do zrozumienia stanu psychicznego innej osoby i tego, co może myśleć w odpowiedzi na sytuację. Wiąże się to z tym, co psychologowie nazywają teorią umysłu lub myśleniem o tym, co myślą inni ludzie.
Przeciwieństwem empatii jest egocentryzm.  Człowiek empatyczny się nie rodzi. Empatia emocjonalna wykształcana jest od około 2 roku życia. Badania pokazały, że dzieci mają zdolność współodczuwania znacznie wcześniej, niż przed ukończeniem 3 roku życia

Zastosowania – dlaczego warto być empatycznym

Istoty ludzkie są z pewnością zdolne do samolubnego, a nawet okrutnego zachowania. Szybkie skanowanie dowolnej gazety codziennej szybko ujawnia wiele nieżyczliwych, samolubnych i haniebnych działań. Powstaje zatem pytanie, dlaczego wszyscy nie angażujemy się przez cały czas w takie egoistyczne zachowanie? Co sprawia, że ​​czujemy czyjś ból i reagujemy życzliwością?

Istnieje wiele korzyści płynących z doświadczania empatii:

 • Empatia pozwala ludziom budować więzi społeczne z innymi. Rozumiejąc, co ludzie myślą i czują, ludzie są w stanie odpowiednio reagować w sytuacjach społecznych. Badania wykazały, że posiadanie więzi społecznych jest ważne zarówno dla dobrego samopoczucia fizycznego, jak i psychicznego.
 • Empatia z innymi pomaga ci nauczyć się regulować własne emocje. Regulacja emocjonalna jest ważna, ponieważ pozwala Ci zarządzać tym, co czujesz, nawet w czasach wielkiego stresu, bez poczucia przytłoczenia.
 • Empatia promuje zachowania pomagające. Nie tylko częściej angażujesz się w pomocne zachowania, gdy odczuwasz empatię dla innych ludzi, ale inni ludzie są również bardziej skłonni ci pomóc, gdy doświadczają empatii.

Bariery dla empatii

Kilka powodów, dla których ludziom czasami brakuje empatii, to uprzedzenia poznawcze, dehumanizacja i obwinianie ofiar.

Błędy poznawcze

Czasami na sposób, w jaki ludzie postrzegają otaczający ich świat, wpływa szereg błędów poznawczych . Na przykład, ludzie często przypisują niepowodzenia innych ludzi cechom wewnętrznym, a własne wady obwiniają na czynniki zewnętrzne.

Te uprzedzenia mogą utrudnić dostrzeżenie wszystkich czynników, które przyczyniają się do sytuacji i zmniejszyć prawdopodobieństwo, że ludzie będą mogli zobaczyć sytuację z perspektywy innej osoby.

Dehumanizacja

Wielu również wpada w pułapkę myślenia, że ​​ludzie, którzy się od nich różnią, również nie czują i nie zachowują się tak samo jak oni. Jest to szczególnie powszechne w przypadkach, gdy inne osoby są fizycznie oddalone.

Na przykład, gdy oglądają doniesienia o katastrofie lub konflikcie w obcym kraju, ludzie mogą być mniej skłonni do odczuwania empatii, jeśli myślą, że ci, którzy cierpią, zasadniczo różnią się od nich samych.

Obwinianie ofiar

Czasami, gdy inna osoba doznała strasznego doświadczenia, ludzie popełniają błąd, obwiniając ofiarę za swoje okoliczności. To jest powód, dla którego ofiary przestępstw są często pytane, co mogły zrobić inaczej, aby zapobiec przestępstwu.

Tendencja ta wynika z potrzeby wiary w to, że świat jest sprawiedliwym i sprawiedliwym miejscem. Ludzie chcą wierzyć, że ludzie dostają to, na co zasłużyli i zasługują na to, co dostają – to ich zwodzi, myśląc, że tak straszne rzeczy nigdy nie mogą im się przydarzyć.

Już 3-letnie dziecko jednak zaczyna zauważać uczucia innych. Tak wiec dziecko w takim wieku potrafi rozumieć uczucia i emocje. Jesli takie małe dzieci, mogą zauważać uczucia, to tym bardziej dorośli ludzie mogą posiąść zdolność empatii, dostrzeżenie emocji drugiej osoby.
Osoby empatyczne mają więcej przyjaciół.
Umiejętność współodczuwania, zrozumienia perspektywy i sposobu myślenia drugiej osoby nazywamy empatię poznawczą.

Jak być epmatycznym

Na szczęście empatia to umiejętność, której możesz się nauczyć i wzmocnić. Jeśli chcesz rozwijać swoje umiejętności empatii, możesz zrobić kilka rzeczy:

 • Pracuj nad słuchaniem ludzi bez przerywania
 • Zwróć uwagę na mowę ciała i inne rodzaje komunikacji niewerbalnej
 • Staraj się rozumieć ludzi, nawet jeśli się z nimi nie zgadzasz
 • Zadawaj ludziom pytania, aby dowiedzieć się więcej o nich i ich życiu
 • Wyobraź sobie siebie na miejscu innej osoby

Empatia co to – podsumowanie

Chociaż czasami empatia może zawieść, większość ludzi jest w stanie wczuć się w innych w różnych sytuacjach. Ta umiejętność patrzenia na rzeczy z perspektywy innej osoby i współczucia z cudzymi emocjami odgrywa ważną rolę w naszym życiu społecznym. Empatia pozwala nam zrozumieć innych i często zmusza nas do podjęcia działań, które ulżą w cierpieniu drugiej osoby.

ggooggllee

Ggooggllee - notoryczny użytkownik google.