Przebranżowienie. Jak zmienić branżę?

Przebranżowienie. Jak zmienić branżę?

Przebranżowienie zyskało na popularności w ostatnich czasach głównie ze względu na pandemię. Zastanawiasz się jak to zrobić i czy warto? Dowiedz się o najważniejszych aspektach tego zabiegu.

Kiedy warto pomyśleć o zmianie zawodu?

Przebranżowienie coraz częściej staje się zabiegiem świadomym. Może wynikać z odgórnej konieczności, jednak przynosi też korzyści w zakresie prywatnym. Zanim zdecydujesz się na zmianę, pomyśl o kilku ważnych kwestiach:

  • ile czasu zajmie zmiana?
  • jakie kwalifikacje, które już mam mogę wykorzystać do nowej pracy?
  • czy posiadam zabezpieczenie finansowe potrzebne na okres zdobywania nowych uprawnień?
  • z jakich powodów poszukuję zatrudnienia w innej branży?
  • jak mogę się doszkolić i czy mogę skorzystać z programów oraz dofinansowań?

Wykształcenie, które posiadamy często może okazać się przydatne w nowej pracy. W niektórych przypadkach nie koniecznie musimy zmieniać stanowisko, wystarczy zatrudnić się w innej branży. Dobrym przykładem jest tutaj praca menadżera. Pracownik dużej korporacji może na przykład przenieść się do popularnej restauracji lub założyć rodzinny sklep. Z odrobiną wiedzy i pasji będzie w stanie rozkręcić nowy biznes. Szukając świeżości w codziennym życiu warto zastanowić się nad swoimi zainteresowaniami. Każde hobby można przekształcić w źródło utrzymania, jeśli człowiek posiada wystarczającą wiedzę i determinację. 

Jakie są najpopularniejsze zawody na rynku pracy?

Myśląc o przebranżowieniu warto wziąć pod uwagę listę zawodów deficytowych w Polsce. Zapotrzebowanie na niektórych pracowników jest ogromne, a zarobki satysfakcjonujące. O jakich profesjach mówimy?

  • Kierowca C+E – transport to prężnie rozwijająca się branża. Wykwalifikowana kadra jest cały czas poszukiwana. Tak naprawdę każdy o dobrym zdrowiu może zostać kierowcą tira. Potrzebne uprawnienia wydają się drogie, ale istnieje opcja otrzymania dofinansowania na kursy. Zarobki przeciętnego kierowcy sprawiają, że warto się zastanowić.
  • Medycyna – lekarze, pielęgniarki i cały personel medyczny cierpi na duży deficyt w Polsce. Będąc pracownikiem małej firmy nie zostaniemy nagle chirurgiem, ale mamy inne opcje. Warto poszukać kursów np. na asystenta stomatologicznego lub opiekuna osób starszych i niepełnosprawnych.
  • Budownictwo – pracownicy budowlani o wszystkich specjalizacjach są dziś na wagę złota. Jeśli posiadasz doświadczenie w tym zakresie i chęć do pracy w zespole, na pewno znajdziesz zatrudnienie.
  • Specjaliści ds. marketingu – każda rozwijająca się firma lub osoba fizyczna potrzebuje marketingowca. Jeśli znasz się na social mediach i interesują Cię algorytmy portali społecznościowych, możesz sprawdzić się chociażby w tym zawodzie. Zapotrzebowanie będzie rosło, gdyż promocja w internecie jest teraz głównym źródłem zysku.

Wymienione zawody to tylko kilka przykładów z mnóstwa dostępnych opcji. Jeśli nie możesz znaleźć zawodu, który chcesz wykonywać, udaj się do swojego Powiatowego Urzędu Pracy po poradę. Istnieje również możliwość otrzymania dofinansowania na czas przebranżowienia, jeśli straciłeś pracę z powodu pandemii.

Ostatni krok – poszukujemy pracy

Jeśli jesteś osobą, która znajduje się na etapie szukania nowej pracy, sprawdzaj tylko najlepsze oferty od zaufanych serwisów pracy lub PUP. W celu wyszukania ogłoszeń wartych uwagi przetestuj witrynę GoWork. Bezproblemowo wyszukasz interesujące Cię propozycje i skontaktujesz się z firmą. Zobacz aktualne oferty zatrudnienia pod linkiem:https://www.gowork.pl/praca