Jak chronić swój dom przed gryzoniami

Jak chronić swój dom przed gryzoniami

Gdy pogoda robi się chłodniejsza, Twój dom zaczyna wyglądać coraz bardziej jak dom dla gryzoni. Przypadki inwazji gryzoni zawsze nasilają się jesienią i zimą; niższe temperatury oznaczają, że ich gniazda na zewnątrz nie nadają się już do zamieszkania. Zamiast tego szukają schronienia, ciepła i ochrony gdzie indziej.

Na nieszczęście dla Ciebie to „gdzie indziej” jest najprawdopodobniej Twoim domem! Co więc możesz zrobić, aby uniemożliwić im dostęp i chronić swoją własność przed zagrożeniem ze strony gryzoni? 

W tym artykule omówiono, jak rozpoznać gryzonie na Twojej posesji, jakie szkody mogą wyrządzić, a następnie przedstawiono 5 najważniejszych wskazówek, dzięki którym możesz zachować swój dom dla siebie.

Znaki gryzoni

Oto lista typowych oznak, na które należy zwrócić uwagę podczas identyfikacji gryzoni w domu:

  • Odchody – najbardziej oczywisty znak inwazji gryzoni. Gryzonie, takie jak szczury i myszy, pozostawiają dużą liczbę odchodów, gdziekolwiek się udają.
  • Mocz – zapach moczu jest nie do pomylenia. Użyj nosa, aby wyśledzić obecność gryzoni we wszystkich częściach domu.
  • Gniazda – gryzonie wykorzystają wszelkie materiały, które znajdą, aby stworzyć gniazdo. Poszukaj więc stosów skrawków papieru, tektury i resztek tkanin w całej swojej nieruchomości.
  • Ślady gryzonia – gryzonie mają przednie zęby, które nigdy nie przestają rosnąć. Aby je zmielić, będą żuć wszystko, co znajdą. Sprawdź więc przedmioty, takie jak pudełka do przechowywania, na przykład pod kątem małych śladów ugryzień i dziur.
  • Hałasy – gryzonie są aktywne przede wszystkim we wczesnych godzinach porannych i nocnych. Wsłuchaj się w dźwięk ich śladów biegnących po Twoim domu.

Jakie szkody mogą spowodować gryzonie?

Gryzonie to zaskakująco szkodliwe stworzenia. Ich ciągła potrzeba szlifowania zębów oznacza, że ​​będą przegryzać się przez każdy materiał, jaki mogą znaleźć. Na przykład często zdarza się, że przegryzają drewniane belki i słupki, co powoduje uszkodzenie konstrukcji Twojej własności. Poza tym często będą skubać przewody i kable, co może skutkować wysokimi kosztami naprawy, a nawet pożarami. 

Jak wcześniej wspomniano, zostawiają mocz i kał, gdziekolwiek się pójdą. Stwarza to ogromne zagrożenie dla zdrowia Ciebie i Twojej rodziny, ponieważ są oni znanymi nosicielami chorób przenoszonych przez ich produkty odpadowe.

Gdy tylko zidentyfikujesz problem z gryzoniem, musisz podjąć działania . Skontaktuj się ze specjalistą ds. zwalczania szkodników lub jeśli chcesz wziąć sprawy w swoje ręce, odwiedź dostawcę środków do zwalczania szkodników.

Zapobieganie inwazji gryzoni

Zebraliśmy 5 najważniejszych wskazówek , których możesz użyć, aby trzymać gryzonie z dala i chronić swój dom przed szkodami spowodowanymi plagą gryzoni:

Wskazówka 1 – Zabezpiecz swoją własność

Poświęć trochę czasu na sprawdzenie domu pod kątem dziur, nawet tak małych jak winogrono! Usuń możliwość dostępu, blokując wszelkie potencjalne punkty wejścia. Sprawdź, czy wewnątrz i na zewnątrz budynku nie ma małych szczelin, przez które gryzonie mogą się przecisnąć, zablokować je i powstrzymać szkodniki.

Wskazówka 2 – Wytnij krzewy i drzewa

Zarośnięta roślinność to idealna kryjówka dla gryzoni. Mogą również użyć zwisających gałęzi z drzew, aby uzyskać dostęp do wysokich punktów Twojej nieruchomości – zwłaszcza do przestrzeni na poddaszu. Staraj się zachować lukę między krzewami a posiadłością, aby zmniejszyć szanse na dostęp do nich.

Wskazówka 3 – Utrzymuj swój dom w czystości 

Nadmiar bałaganu i śmieci zapewnia gryzoniom dużą ilość materiałów do gniazdowania, a także źródło pożywienia. Utrzymując bałagan w domu i ogrodzie, sprawiasz, że Twoja posiadłość jest mniej atrakcyjna dla gryzoni. Może również pomóc w zabezpieczeniu obszarów składowania odpadów. Jeśli masz sterty śmieci lub kosze są przepełnione, powinieneś posprzątać obszar i upewnić się, że kosze można zamknąć. 

Wskazówka 4 – Usuń zewnętrzne źródła żywności 

Jeśli masz w swoim ogrodzie drzewa owocowe lub krzewy jagodowe, zwiększasz ryzyko inwazji szkodników. Możesz całkowicie usunąć te rośliny lub jeśli zamierzasz je zachować, powinieneś regularnie zbierać owoce, które z nich spadają. Opadłe owoce to idealna słodka przekąska dla gryzoni, dlatego warto zadbać o to, by ogród był od nich wolny.

Wskazówka 5 – Zdobądź zwierzaka 

Zdecydowanie najsłodsza metoda zapobiegania gryzoniom; zwierzęta domowe działają jak naturalny środek odstraszający dla wszystkich gryzoni. Ich obecność zostanie łatwo wykryta przez każdą próbę wejścia do Twojego domu, co sprawi, że zastanowią się dwa razy. Psy i koty zostawiają swoje zapachy na terenie posesji, co zasygnalizuje gryzoniom, że Twój dom nie jest do zgarnięcia. 

Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby chronić swój dom i wszystkich w nim przed zagrożeniem plagą gryzoni. 

Post Comment