Wiercenie w płytkach bez pęknięć

Wiercenie w płytkach bez pęknięć

Szukasz wskazówek dotyczących wiercenia w płytkach w łazience lub kuchni? Wypróbuj te wskazówki naszego eksperta w dziedzinie majsterkowania, aby uniknąć pęknięć i upewnić się, że Twoja wiertarka jest odpowiednia do tego zadania.

Wiercenie w płytkach jest stosunkowo łatwe, jeśli używasz odpowiednich narzędzi, ale może spowodować problemy, jeśli pójdzie źle. Istnieje niewielka szansa, że możesz spowodować pęknięcie płytki, co oznacza, że trzeba będzie ją wymienić, podczas gdy nieprawidłowo umieszczone otwory nie mogą być wypełnione i pomalowane w taki sam sposób, w jaki mogą na otynkowanej ścianie.

Jednak wiercenie w płytkach będzie nieuniknione w niektórych przypadkach, np. gdy trzeba powiesić lustro lub półkę na ścianie pokrytej płytkami, lub w celu zamontowania kabiny prysznicowej lub parawanu nad wanną. Większe otwory są również wymagane podczas układania płytek w łazience, aby zmieścić się wokół rur. Możliwe jest wiercenie płytek zarówno przed instalacją, jak i po położeniu ich na ścianach, w dużej mierze będzie to zależało od tego, kiedy i dlaczego trzeba wiercić otwory.

Uzbrój się w najlepszą wiertarkę i postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem krok po kroku jak wiercić w płytkach bez pęknięć.

Jakie wiertło używasz do wiercenia w kafelkach?

Wiercenie w płytce wymaga specjalistycznego wiertła, ale istnieje kilka opcji otwartych dla Ciebie w zależności od rodzaju płytki, którą wybrałeś. To głównie sprowadza się do różnicy między kamieniem naturalnym i porcelaną a płytkami ceramicznymi.

Wiertła z węglików spiekanych są tańsze, szerzej dostępne z dwóch, jednak są one tylko naprawdę nadaje się do bardziej miękkich płytek ceramicznych. Wiertła z węglików spiekanych do płytek mają kształt włóczni.

Wiertła z diamentową końcówką są droższe, ale mogą być używane do wiercenia w większości płytek porcelanowych i z kamienia naturalnego. Wiertła z diamentową końcówką są zazwyczaj okrągłe z diamentami wokół krawędzi wiertła.

Unikaj zużytych wierteł, które były dobrze używane, aby uzyskać lepsze wyniki. Oznacza to, że trzeba będzie mieć oko na wiertło podczas korzystania z niego też. Dla przeciętnego właściciela domu, który wierci w płytkach, jedno wiertło powinno wystarczyć, ale profesjonalni glazurnicy mogą być zmuszeni do użycia wielu wierteł w ramach jednej pracy, co wiąże się ze stosunkowo wysokim kosztem wiercenia w płytkach w przeliczeniu na jeden otwór.

Niezależnie od użytego wiertła, wiercenie w płytkach będzie wymagało trochę tłuszczu łokciowego z Twojej strony, więc bądź na to przygotowany.

Wiercenie w płytkach

Standardowa wiertarka akumulatorowa może być najlepszym wyborem do tego zadania, aby uniknąć pęknięć płytek.
A czy podczas wiercenia w płytkach należy używać funkcji udaru? Nie, nigdy nie używaj funkcji udaru, ponieważ z pewnością spowoduje to pęknięcia. Upewnij się, że wiertarka jest ustawiona na standardowy tryb wiercenia.

Do wiercenia w płytkach można również używać szlifierki kątowej. Można do tego celu zakupić specjalistyczne wiertła, które nie wymagają wody do chłodzenia wiertła. Jest to często określane jako wiercenie na sucho w płytkach.

Jak wiercić w płytkach – jak

W tym celu używamy przykładu wiertła z końcówką diamentową i płytki porcelanowej, ale zasadniczo technika jest taka sama dla wierteł z węglików spiekanych i płytek ceramicznych.

 1. Zmierz, gdzie otwór musi być wywiercony
  Po pierwsze, trzeba będzie zmierzyć i zaznaczyć, gdzie chcesz wywiercić dziurę. W ramach tego, ważne jest, aby użyć detektora ściennego, aby dowiedzieć się, że nie ma żadnych kabli lub rur za ścianą.
 2. Złap się powierzchni płytki
  Jednym z największych wyzwań przy wierceniu w płytkach jest uzyskanie zaczepu na powierzchni – szczególnie ważne przy wierceniu płytek o błyszczącej powierzchni. Bez niego wiertło będzie się ślizgać, zarówno nie wiercąc otworu, jak i potencjalnie uszkadzając powierzchnię płytki.

Istnieje kilka sposobów na poprawienie początkowego zaczepienia wiertła o płytkę. Opcja 1 to pochylenie wiertła tak, aby tylko jedna strona znajdowała się w punkcie, który chcesz wywiercić. Włącz wiertło pod tym kątem i powinno ono zacząć robić wgłębienie w płytce, bez ślizgania się po niej. Gdy wiertło przebije się przez błyszczącą powierzchnię płytki, możesz normalnie zastosować wiertło i kontynuować.

Drugą opcją jest umieszczenie kawałka taśmy maskującej na płytce i wiercić do tego. To pomoże Ci dać lepszą powierzchnię do przyczepności do z wiertła, aby rozpocząć.

Można również kupić prowadnice wiertła do płytek, które dają łatwy i skuteczny sposób, aby zatrzymać wiertło z poślizgu podczas wiercenia w płytki.

 1. Chłodzenie wiertła podczas wiercenia
  Gdy jesteś gotowy do wiercenia przez płytkę, trzeba będzie mieć sposób, aby ostudzić wiertło. To dlatego, że powierzchnia płytki jest bardzo twarda, a wiercenie w nim będzie nagrzewać wiertło, co może spowodować zarówno wiertło do przegrzania i wiertło nie wiercić dalej.

Dla profesjonalistów wiercących wiele otworów w płytkach, istnieją systemy chłodzenia przeznaczone do tego, jednak na szczęście dla majsterkowiczów, wszystko, czego naprawdę potrzebujesz to mokra gąbka. Wystarczy trzymać powyżej i wycisnąć wodę powoli na wiertło podczas wiercenia, lub można trzymać gąbkę bezpośrednio przed wiertłem, w zależności od tego, co wolisz.

 1. Zmień wiertło, gdy już przewiercisz się przez płytkę
  Po przewierceniu się przez samą płytkę, będziesz chciał zmienić wiertło do czegokolwiek ściany za płytkami jest. Niezależnie od tego, czy jest to ściana z cegły, czy drewniane legary, należy odpowiednio dobrać wiertło.

Jak wywiercić większe otwory w płytkach?
Istnieje kilka metod wykonywania większych otworów w płytkach, od wiercenia za pomocą diamentowej piły otworowej, do wycinania otworu za pomocą szlifierki kątowej wyposażonej w odpowiednią tarczę.

Diamentowa piła otworowa jest prawdopodobnie najbardziej efektywną metodą wycinania otworów dla rur i jest używana w taki sam sposób jak mniejsze wiertła diamentowe.