Czym i jak czyścić kostkę brukową?

Czym i jak czyścić kostkę brukową?

Każdy właściciel domu stawia sobie za punkt honoru to, aby posiadłość prezentowała się jak najlepiej. Na dobre wrażenie składa się wiele czynników, ale jedną z pierwszych rzeczy, na które zwracamy uwagę, jest podjazd. Estetycznie zaprojektowany znacznie podnosi wrażenia wizualne, szczególnie patrząc z perspektywy gości. Dlatego też warto zainteresować się rozsądnym zagospodarowaniem tej przestrzeni. Nowoczesne trendy coraz bardziej wypierają podjazdy betonowe i asfaltowe, na rzecz tych wykonanych z kostki brukowej. Charakteryzują się one nowoczesnością i ciekawą prezencją. Aby jednak materiał ten wyglądał dobrze przez dłuższy czas, trzeba go należycie pielęgnować.

Utrzymanie kostki brukowej w dobrym stanie

Podjazdy z kostki brukowej zdobyły wielu fanów ze względu na właściwości techniczne. Są one mocniejsze, trwalsze i mniej śliskie niż ich betonowe odpowiedniki. Jednakże to właściwości estetyczne są tym, co przysporzyło kostce tak wielu fanów. Możliwych wzorów i opcji kolorystycznych jest bardzo wiele, co z kolei wpływa na atrakcyjność tego rodzaju podjazdu. Dodatkowo kostka brukowa jest twardsza i mniej podatna na pękanie lub innymi słowy mówiąc – bardziej odporna na uszkodzenia. Aby jednak materiał dobrze prezentował się przez dłuższy czas, niezbędne jest odpowiednie użytkowanie i regularne czyszczenie. Jeśli chodzi o pierwszą kwestię, to przez nią rozumiemy regularne odśnieżanie zimą i usuwanie porostów w postaci mchów i chwastów przez cieplejszą połowę roku. Wybór narzędzi do pielęgnacji zależy od naszych oczekiwań, ale z reguły wystarczy zwykła szczotka druciana czy też palnik.

Jak i czym umyć kostkę brukową?

Regularne czyszczenie kostki jest dużo bardziej złożoną kwestią, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Odpowiedzmy więc sobie na pytanie jak wyczyścić kostkę brukową? Brukowany chodnik czy też podjazd przed fazą właściwego czyszczenia należy zmieść ze wszelkich brudów i drobin piasku. Można to zrobić klasycznie, używając miotły lub ułatwić sobie nieco sprawę i posłużyć się dmuchawą do liści. Po wstępnym sprzątaniu możemy przejść do zmywania błota i głębiej osadzonego brudu. Można to zrobić za pomocą roztworu wody z mydłem i zwykłej szczotki, należy jednak pamiętać, że do wyczyszczenia bardziej wymagających plam konieczne będą środki do czyszczenia kostki brukowej. Tylko w ten sposób możemy usunąć, na przykład olej silnikowy. Po tym etapie przyszła pora na wyczyszczenie krawężników i połączeń pomiędzy kostkami. Piasek można dodatkowo wzmacniać, dodając jego kolejne zwilżone warstwy i następnie ubijając go. Należy pamiętać o stosowanie piasku bez glinki, gdyż jej zawartość może skutecznie odbarwić szczególnie jasne kostki. Impreganacja może się odbyć po spełnieniu kilku warunków dlatego bez odpowiedniego wprowadzenie nie ma sensu o tym pisać.

Środki do czyszczenia kostki brukowej

Dla większości osób sprzątanie podjazdu nie jest zbyt interesującym zajęciem, dlatego też często zastanawiamy się jak czyścić kostkę brukową, aby efekty były widoczne przez długi czas. Internet jest zasypany domowymi sposobami, które mają w założeniu odświeżyć wygląd podjazdu i wykorzystują, na przykład sodę oczyszczoną czy też ocet. Niestety produkty te nie są przeznaczone do czyszczenia kostki i mimo, że są to środki bezpieczne, to niestety efekty są w większości przypadków niezadowalające. Dlatego też warto zdecydować się na profesjonalne środki do czyszczenia kostki brukowej. Dobrze dobrany produkt to gwarancja, że podjazd będzie wyglądał jak nowy przez dłuższy czas. Oczywiście wiele też zależy od tego jak bardzo zabrudzona jest kostka i połączenia piaskowe. Mocniejsze chemikalia są jednak w stanie rozpuścić każdy brud przy jednocześnie niskim nakładzie pracy własnej. Wystarczy, że nałożymy środek do czyszczenia prosto na kostkę, a następnie odczekamy, aż zacznie on działać. Potem powinno się go spłukać wodą, najlepiej przy użyciu myjki ciśnieniowej. W przypadku zastosowania chemii profesjonalnej użycie specjalnej nakładki lub dyszy przeznaczonej do mycia kostki nie jest konieczne. Profesjonalne środki znacznie wspomagają czyszczenie i nie wymagają dużego nakładu pracy ręcznej, tak więc z całą pewnością warto je stosować jeżeli zależy nam na tym, aby podjazd prezentował się jak najlepiej od strony wizualnej. Ważny jest zatem odpowiedni dobór chemii w celu usunięcie konkretnego zabrudzenia gdyż nie ma jednego cudownego preparatu którym usuniemy zarówno glony, olej silnikowy jak i rdzawy nalot po nawozie.