Jak dobrać drzwi wewnętrzne, by przyciągały uwagę?

Jak dobrać drzwi wewnętrzne, by przyciągały uwagę?

Stolarka drzwiowa wybierana jest na lata. Dlatego jej zakup musi być dokładnie przemyślany. W tym poradniku sprawdzisz, jak dobrać drzwi i jakich błędów przy tym unikać. Wypróbuj te zasady, a wnętrze Twojego domu będzie niepowtarzalne!

Rada 1 – nie kupuj drzwi na chybił – trafił

Drzwi powinny przyciągać uwagę swoim piękne, a nie brakiem dopasowania. Przekonaj się, dlaczego ma to znaczenie!

Jeden z gorszych błędów popełnianych przez inwestorów to wybór drzwi bez wcześniejszego dopasowania do innych elementów przestrzeni. W ten sposób nie da się uzyskać harmonijnego wnętrza. Dlatego, zanim pomalujesz ściany, położysz podłogę i zamówisz meble, wybierz pasujący do nich model stolarki drzwiowej. Poznaj ofertę baranskidrzwi.pl, by znaleźć najlepsze drzwi wewnętrzne dla siebie!

Rada 2 – postaw na drzwi wysokiej jakości

Zanim porozmawiamy o designie skrzydeł i ościeżnicy warto poruszyć temat jakości. Remontów nie wykonuje się co roku, a tym bardziej nie często wymienia się stolarkę drzwiową i okienną. Dlatego drzwi wewnętrzne do domu powinny być najwyższej jakości. Są eksploatowane równie często, co meble kuchenne czy pokojowe. Co więcej, może się zdarzyć, że domownicy nie zawsze będą się obchodzić z nimi bardzo delikatnie. Dźwiękoszczelność, zdolność do izolowania ciepła, czy możliwość przepuszczania światła – to wszystko warto uwzględnić wcześniej i wybrać drzwi również pod tym kątem.

jesteś pierwszy raz w mieszkaniu, o co pytać przy wynajmie mieszkania

Rada 3 – harmonia drzwi wewnętrznych z podłogą

Jednym z popularniejszych sposobów na zestawienie elementów wyposażenia wnętrza ze stolarką drzwiową jest ich jednolitość barw. Drzwi „lubią” być parowane z podłogą w tych samych lub bardzo podobnych tonach. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy wybierasz modele drewniane lub laminowane z imitacją sęków. Kolor takich skrzydeł i ościeżnicy warto ujednolicić z listwami przypodłogowymi i samą podłogą. W wersji drewnianej panele lub deski podłogowe (ewentualnie płytki) powinny być 2–3 tony jaśniejsze od drzwi i futryny.

Rada 4 – kontrast, ale z głową

Drzwi wewnętrzne nie zawsze muszą być ujednolicone z podłogą – równie dobrze wyglądają skontrastowane. Jeżeli Twoim celem jest odróżnienie stolarki drzwiowej od podłogi, szukaj zupełnie innych kolorów. Celowanie w te same barwy, ale o różnych odcieniach nie sprawdzi się najlepiej. Zasada jest taka – albo elementy bardzo podobne, albo zupełnie różne. Dla przykładu brązowe drzwi i ościeżnice świetnie komponują się z białymi panelami lub parkietem w odcieniach szarości. W takim przypadku dodatki np. wypoczynek lub fronty meblowe powinny być utrzymane w tym samym tonie brązu, co stolarka drzwiowa.

Rada 5 – uwzględnij funkcjonalność drzwi i pomieszczenia

Kierowanie się jedynie ceną nie jest najlepszym pomysłem. Zwłaszcza wtedy, gdy masz wysokie oczekiwania wobec produktu. Dlatego zaplanuj wcześniej, jakie funkcje będą spełniały poszczególne skrzydła. Do gabinetu lub sypialni zapewne wybierzesz drzwi pełne, które zapewnią intymność i izolację akustyczną. Do salonu warto jest wybrać, dwuskrzydłowe drzwi przeszklone, które dodatkowo zapewnią większy poziom nasłonecznienia i płynnie połączą pomieszczenia. Łazienka natomiast wymaga zastosowania drzwi odpornych na wilgoć i zapewniających wentylację w połączeniu z intymnością. Warto postawić tutaj na modele z przeszkleniem, ale matowym i bardzo delikatnym.

Rada 6 – drzwi przylgowe czy bezprzylgowe?

Różnica między nimi jest zauważalna głównie w aspekcie wizualnym – drzwi przylgowe nie mają jednolitej struktury przy futrynie i nachodzą na ościeżnicę. Zapewniają większy komfort izolacyjny. Natomiast drzwi bezprzylgowe licują się z ościeżnicą i zapewniają niepowtarzalny klimat wewnątrz pomieszczenia. Stają się niekwestionowanym elementem ozdobnym, który łatwo zestawić np. z fototapetą.

Drzwi, które przyciągają uwagę – podsumowanie

Jakość wykonania, montażu i umiejętne dopasowanie do wystroju – to najważniejsze zasady pomocne w wyborze odpowiednich drzwi wewnętrznych. Chcesz, żeby przyciągały uwagę swoim pięknem, a nie brakiem harmonii z dodatkami, ścianami czy podłogą. Dlatego skorzystaj z powyższych wskazówek i sięgnij po sprawdzone modele drzwi do swojego domu!