Zalety i wady lokat bankowych

Zalety i wady lokat bankowych

Czy wiesz, jakie są mocne i słabe strony lokat bankowych? Koniecznie poznaj wady i zalety tego rodzaju produktów bankowych, aby wybrać najlepszą propozycję dla siebie.

Czym jest lokata bankowa?

Lokaty bankowe to popularne produkty proponowane przez banki, za pomocą których możesz w bezpieczny sposób pomnażać swoje oszczędności. W praktyce lokatę bankową można porównać do pożyczki, którą to Ty udzielasz bankowi – bank może tymi środkami obracać w dowolny sposób i w ten sposób je inwestować. Do Twojego wyboru są różnorodne lokaty, które między sobą różnią się działaniem oraz poszczególnymi parametrami. Z uwagi na czas trwania wyróżnia się lokaty:

 • krótkoterminowe – w takich lokatach czas depozytu nie przekracza 12 miesięcy,
 • długoterminowe – czas trwania tych lokat przekracza z kolei 12 miesięcy, umowa może obowiązywać nawet przez kilka lat.

Według innych kryteriów wskazuje się natomiast na lokaty:

 • terminowe – czyli zakładane na określony czas,
 • odnawialne – to lokaty, które po zakończeniu umowy samoczynnie się odnawiają,
 • rentierskie – lokaty przeznaczone dla klientów dysponujących wysokim kapitałem,
 • progresywne – lokaty te charakteryzują się rosnącym oprocentowaniem,
 • nocne – trwające tylko jedną noc.

Zalety i wady lokat bankowych

Lokaty bankowe mają zarówno swoje mocne, jak i gorsze strony. Aby poznać pierwsze i drugie, wcale nie musisz wpisywać w wyszukiwarce „lokaty bankowe wady i zalety”. Otóż do największych zalet lokat bankowych zalicza się:

 • bezpieczeństwo – nie bez powodu lokaty bankowe uważane są za najbezpieczniejszy sposób oszczędzania i inwestowania swojego kapitału. Właściwie można byłoby stwierdzić, że wpłacając pieniądze na lokatę, możesz na tym tylko zarobić – o ile nie zerwiesz umowy przed końcem jej trwania. Właściwie jedynym zagrożeniem jest bankructwo banku, co nie dość, że dzieje się bardzo rzadko, a do tego Twoje środki i tak są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do kwoty 100 000 euro,
 • przewidywalność zysku – lokaty (przede wszystkim te ze stałym oprocentowaniem) zapewniają zysk o konkretnej wysokości,
 • proste i przejrzyste zasady – każda lokata opiera się na konkretnych zasadach działania, w razie jakichkolwiek wątpliwości możesz w dowolnej chwili skontaktować się z doradcą,
 • łatwość założenia – coraz częściej lokatę można założyć bez wychodzenia z domu,
 • niska kwota na założenie lokaty – wbrew pozorom nie musisz wcale posiadać wysokich środków, aby założyć lokatę. W wielu przypadkach wystarczy już 500-1000 zł, aby móc otworzyć nową lokatę bankową,
 • bogaty wybór lokat bankowych – w bankach czeka na Ciebie niezwykle szeroki wybór lokat bankowych. Warto przyjrzeć się poszczególnym propozycjom i wybrać najlepszą w swojej sytuacji.

Czy zatem lokaty bankowe są doskonałymi produktami bankowymi, które nie posiadają żadnych wad? Oczywiście, że nie – nawet lokaty bankowe mają pewne gorsze strony, które warto poznać, zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy. Do wad lokat bankowych zalicza się:

 • niskie oprocentowanie – przy większości inwestycji jest tak, że zysk rośnie wraz z rosnącym ryzykiem. Z uwagi na bardzo niskie ryzyko związane z lokatą bankową, oprocentowanie jest relatywnie niskie,
 • podatek Belki – oprocentowanie podawane przez banki to zysk brutto, od którego należy odjąć 19% podatku Belki,
 • brak dostępu do zainwestowanych środków – deponując środki na lokacie bankowej, przez cały okres jej trwania nie możesz z nich korzystać. Zatem wpłacenie pieniędzy na lokatę wiąże się poniekąd z ich zamrożeniem.

Pamiętaj, aby zawsze przeczytać dokładnie całą umowę o lokatę bankową. Dobrze również porównać kilka propozycji lokat, dzięki czemu wybierzesz lokatę najkorzystniejszą dla siebie. Więcej o wyborze lokaty bankowej dowiesz się na witrynie https://porownaj-lokaty.pl/.

 

Źródła:

 1. https://obiznes.pl/lokaty-bankowe-wybor-zalety-i-wady.html
 2. https://eoborniki.pl/informacje/finanse/5718-zalety-i-wady-lokat-bankowych.html
 3. https://direct.money.pl/artykuly/porady/co-to-jest-lokata-terminowa
 4. https://pamietnikwindykatora.pl/lokaty-bankowe-wady-i-zalety/

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.