Upewnij się, że Twój projekt odniósł ogromny sukces, zapoznając się z naszym przewodnikiem po najczęstszych błędach związanych z konwersją strychów popełnianych przez właścicieli domów.
Przekształcenie przestrzeni na poddaszu może potencjalnie przekształcić dom, dodając użyteczną dodatkową przestrzeń i wartość, jednocześnie naprawdę poprawiając sposób, w jaki dom może być używany. Niezależnie od tego, czy chcesz dodać nowy apartament główny, ciche biuro w domu, czy dodatkową przestrzeń życiową z widokiem, przebudowa strychu jest jednym z najbardziej opłacalnych sposobów na dodanie przestrzeni do istniejącego domu. Istnieje jednak również szansa, że źle zrobione może zrujnować nieruchomość.
Od brzydkich przebudów, które zakłócają proporcje domu, po źle zaplanowane projekty, które kosztują tysiące, ale nie dodają żadnej wartości lub niewiele wnoszą — dajemy Ci listę najczęstszych błędów związanych z przebudową strychów, abyś mógł zapewnić, że Twoja nowa przestrzeń będzie triumfem, a nie porażką.
Spis treści
Wysokość
Pominięcie tego ważnego kroku, jakim jest sprawdzenie dostępnego miejsca na poddaszu, jest ogromnym błędem.
Minimalny zapas powinien wynosić 2,2 m, jednak wygodniejsze 2,4 m jest łatwiejsze do życia. Oznacza to, że po zainstalowaniu, zaizolowaniu i dodaniu wykończenia podłogi potrzebujesz 2,8 m.
Aby sprawdzić, czy strych nadaje się do przekształcenia , zmierz od najwyższego punktu przestrzeni (zwykle od spodu środkowego kalenicy) do górnej części legara podłogowego poniżej.
Jeśli odkryjesz, że masz niewystarczającą przestrzeń nad głową, spójrz na różne rodzaje przebudowy strychów – modułowe przebudowy strychów i niektóre style przeróbek dachów mansardowych mogą działać w celu zwiększenia wysokości głowy. Alternatywnie zawsze istnieje (raczej destrukcyjna) opcja kradzieży miejsca z pokoi poniżej.
Nieprzestrzeganie przepisów budowlanych
Stosowanie i przestrzeganie przepisów budowlanych może wydawać się uciążliwe, ale zadaj sobie pytanie: czy chciałbyś zaryzykować stworzenie przestrzeni na samym szczycie domu, która byłaby niebezpieczna? Myślałem, że nie.
Podczas przebudowy strychów zawsze będziesz potrzebować zatwierdzenia przepisów budowlanych — specjalistyczna firma zajmująca się przebudową strychów, budowniczy lub architekt powinna być w stanie Ci doradzić.
Krótko mówiąc, przebudowa poddasza Przepisy budowlane dotyczą okien, przepisów przeciwpożarowych , izolacji akustycznej, prześwitu, elektryki, izolacji oraz konstrukcji ścian i podłóg, a także wentylacji.
Błędne ustalenie proporcji
Łatwo jest dać się ponieść emocjom, projektując układ wnętrza i próbując wydobyć jak najwięcej przestrzeni z nowego dobudówki na poddaszu — ale nie zapominaj, jak to będzie wyglądać z zewnątrz i jak wpłynie to na resztę na zewnątrz domu.
Wszystko jest w porządku, tworząc super przestronną sypialnię główną z garderobą i łazienką na poddaszu, ale jeśli twój dom pozostanie okropnie ciężki, możesz tego żałować – a dodatkowo może to negatywnie wpłynąć na wartość twojej nieruchomości.
Możesz również napotkać pewne trudności z planistami — będą oni zainteresowani, aby każda przebudowa loftu miała pozytywny wpływ na istniejący dom, a także na otoczenie.
Zapominając poinformować swojego ubezpieczyciela
Rozpoczynając jakąkolwiek pracę remontową, zwłaszcza przedłużającą, ważne jest, aby poinformować o tym swojego obecnego ubezpieczyciela domu. Może się okazać, że nie zostaniesz objęty ochroną za prace budowlane i będziesz potrzebować więcej specjalistycznego ubezpieczenia , więc jeśli coś pójdzie nie tak podczas projektu, możesz spotkać się z poważnymi płatnościami.
Podczas gdy większość budowniczych lub specjalistów od przebudowy strychów powinna mieć własne polisy ubezpieczeniowe (w tym ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej), nadal musisz sprawdzić u swojego ubezpieczyciela, na co jesteś ubezpieczony.
A po zakończeniu konwersji strychu musisz powiadomić swojego dostawcę — Twoja aktualna polisa będzie musiała uwzględniać zmiany, aby były ważne.
Nie branie pod uwagę wpływu oświetlenia
Jeśli chodzi o wnętrza przebudowy loftów, rozważne podejście do projektowania oświetlenia jest o wiele ważniejsze, niż wielu ludziom wydaje się.
Kiedy mówimy o projektowaniu oświetlenia, mówimy zarówno o oświetleniu naturalnym, jak i sztucznym.
Jeśli chodzi o oświetlenie naturalne, musisz równie mocno pomyśleć o tym, jak wprowadzisz światło, jak o tym, jak wyłączyć światło w określonych porach dnia — jeśli przebudowa strychu ma być na przykład sypialnią, potrzebne będą dobre rolety zaciemniające, aby uniknąć obudzenia przez strumień światła słonecznego na twarz. Podobnie, konwersje na poddasze w domowym biurze skorzystają z dobrego zacienienia okien, jeśli ma się uniknąć odblasków na ekranie.
Jeśli chodzi o sztuczne źródła światła, zastanów się, jak wybrane przez Ciebie oprawy będą działać z niskimi i pochyłymi sufitami — często oprawy wpuszczane w dół, sufity podtynkowe, kinkiety i lampy stołowe sprawdzają się lepiej niż nisko zawieszone lampy wiszące.
Tworzenie uciążliwego hałasu
Nigdy nie należy lekceważyć znaczenia dobrej izolacji akustycznej podczas przebudowy strychu i można na to spojrzeć na dwa sposoby. Po pierwsze, jeśli nowa przestrzeń, którą tworzysz, ma być miejscem cichego relaksu lub biurem domowym, chcesz, aby ściany, podłogi i przeszklenia okien zapewniały odpowiednią izolację akustyczną.
Po drugie, jeśli przestrzeń ma być pokojem gier, hobby lub muzyki, chcesz mieć pewność, że pomieszczenia poniżej są chronione przed wszelkimi rakietami wyłaniającymi się z nowej przestrzeni.
Od prostych środków, takich jak gruby podkład i dobrej jakości wykładzina, po okna z podwójnymi szybami i drzwi wewnętrzne z cichym domykaniem — to wszystko będzie miało znaczenie.
Należy również poważnie rozważyć ułożenie akustycznej wełny mineralnej między legarami podłogi lub akustycznego pikowania pod nową podłogę. Jeśli instalujesz nową łazienkę na poddaszu, dobrze jest przyjrzeć się dopasowanej izolacji akustycznej rur, aby powstrzymać hałas spowodowany spłukiwaniem toalet i bulgoczącymi rurami kanalizacyjnymi wnikającymi do niższych kondygnacji.