Jak wybrać dobrego geodetę

Jak wybrać dobrego geodetę

Nasze najważniejsze wskazówki dotyczące znalezienia geodety mają na celu zapewnienie, że wybierzesz najlepszą osobę do wykonania ważnej pracy, jaką jest ocena Twojego nowego domu.

Znalezienie geodety to kluczowe zadanie, które musisz podjąć podczas procesu zakupu domu. Kupując nieruchomość, a w szczególności taką, która wymaga modernizacji i/lub domu z epoki, bardzo ważne jest przeprowadzenie ankiety — ale wiedza, jak znaleźć odpowiedniego rzeczoznawcę budowlanego, może wydawać się zniechęcająca. 

Ankieta budowlana jest nie tylko kluczowa w zrozumieniu, w co się pakujesz, kupując konkretną nieruchomość, podkreślając wszelkie potencjalnie trudne lub kosztowne problemy, ale może również pomóc w uzyskaniu najlepszej ceny za dom. Umiejętność dokładnego obliczenia, ile może kosztować naprawa wszelkich usterek, z pomocą dobrego rzeczoznawcy budowlanego, może pomóc w negocjacjach ze sprzedającymi. 

Ale jak znaleźć geodetę, który oferuje wszystko, czego potrzebujesz? Nasz przewodnik jest tutaj, aby dać Ci najlepsze sposoby na znalezienie odpowiedniej osoby do pracy — wyjaśniając, czego możesz się spodziewać i jak upewnić się, że wybrany przez Ciebie rzeczoznawca budowlany ma odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje.

Co robi geodeta budowlany?

Ankieta obejmuje szereg kontroli w celu oceny ogólnego stanu nieruchomości, wysuwając na pierwszy plan wszelkie wątpliwości. 

Zadaniem rzeczoznawcy budowlanego jest przeprowadzenie wnikliwego badania nieruchomości, sprawdzając szczegółowo jej stan. W zależności od wybranej ankiety, dokładnie zbadają wszystkie dostępne obszary, na przykład na poddaszu. Rzeczoznawca budowlany będzie wypatrywał problemów takich jak wilgoć i gnicie, materiały niebezpieczne i wady konstrukcyjne. 

Po sporządzeniu raportu, w razie potrzeby zalecą również specjalistów, którzy będą w stanie przeprowadzić wszelkie późniejsze badania, takie jak badanie odwodnienia , które mogą być wymagane.

W niektórych przypadkach geodeta sporządzi harmonogram prac, aby rozpocząć projekt remontowy. 

Szukaj kwalifikacji

Po pierwsze — chcesz mieć absolutną pewność, że wybrany przez Ciebie geodeta ma odpowiednie kwalifikacje do pracy.

Staraj się pozostać lokalnym 

Naprawdę opłaca się znaleźć geodetę, który ma duże doświadczenie z lokalnymi nieruchomościami — w przeciwieństwie do wyboru geodety w innym hrabstwie tylko dlatego, że ktoś ci go polecił, lub geodety z krajowej firmy, która wcześniej nie pracowała w Twojej okolicy.

Lokalny rzeczoznawca budowlany powinien mieć dobrą znajomość okolicy, historię domów i dobrze rozumieć, w jaki sposób zostały zbudowane nieruchomości w Twojej lokalizacji, wszelkie typowe problemy, które pojawiają się w okolicy i oczywiście najlepszych ludzi w okolicy, aby pomóc w rozwiązaniu wszelkich problemów, które wymagają naprawy. 

Uzyskaj rekomendacje

Podobnie jak w przypadku znalezienia jakiegokolwiek profesjonalisty, handlowca lub budowniczego do pracy przy twoim domu, zaufane, osobiste rekomendacje są nieocenione. 

Upewnij się, że zalecenie pochodzi od kogoś z okolicy, który ma podobny rodzaj nieruchomości do Ciebie.

Jeśli nie możesz skłonić nikogo do zasugerowania dobrego geodety, zamiast tego poproś garstkę geodetów o referencje klientów i sprawdź, czy możesz porozmawiać z ich byłymi klientami.

Zapytaj o ramy czasowe

Przy wyborze geodety budowlanego ważne jest, abyś sprawdził jego dostępność i jak długo będziesz musiał czekać na jego usługi, a następnie wyniki ankiety.

Jeśli się spieszysz, geodeta, który jest zajęty przez następne sześć miesięcy, na nic się zda. Podobnie, dobrze jest znaleźć kogoś, kto może przyjść do ciebie w przyszłym tygodniu, ale jeśli wynikowy raport potrwa tygodnie lub miesiące, aby się zmaterializować, możesz poszukać gdzie indziej. 

Aby z grubsza zorientować się, jak długo trwa ankieta budowlana, sama ankieta zwykle zajmuje od dobrych kilku godzin do około ośmiu godzin. Możesz spodziewać się otrzymania wyników w ciągu od pięciu do ośmiu dni. Chociaż niektórzy geodeci mogą uniknąć dłuższego czasu realizacji (powiedzmy 14 dni).

Znajdź geodetę z odpowiednim doświadczeniem

Jednym z pierwszych pytań, które chcesz zadać geodetom budowlanym przed skorzystaniem z ich usług, jest to, jakie doświadczenie mieli z rodzajem kupowanej nieruchomości. 

Geodeta budowlany może mieć wszystkie właściwe litery po nazwisku i wykonywać zawód od lat, ale jeśli nigdy nie zbadał rodzaju kupowanej nieruchomości (na przykład przebudowa stodoły lub dawny budynek przemysłowy), może to najlepiej szukać gdzie indziej.