Zielone dachy zyskują coraz szersze grono zwolenników – i nic dziwnego, ponieważ takie rozwiązanie ma wiele zalet: pięknie wygląda, jest ekologiczne, oczyszcza powietrze, chroni izolację, zapewnia naturalną termoizolację, redukuje hałas, pomaga zagospodarować wodę deszczową i efektywnie wykorzystać niezagospodarowaną przestrzeń. Jak zatem krok po kroku wykonać ogród na dachu?
Na jakim dachu można stworzyć zielony ogród?
Zanim zabierzemy się za zakładanie zielonego dachu, musimy dokładnie przeanalizować warunki niezbędne do jego wykonania. Niestety, nie każdy dach nadaje się do tego, by go zazielenić, choć – wbrew obiegowej opinii – niekoniecznie musi być płaski. Ogród można bezpiecznie stworzyć również na dachach spadzistych, najlepiej gdy, kąt ich nachylenia nie przekracza 45 stopni. Jakie jeszcze wymogi muszą być spełnione, by wykonać zielony dach? Oto najważniejsze z nich:
- wzmocniona konstrukcja nośna, która wytrzyma obciążenie na poziomie ok. 100 kg/m2 dach w uprawie ekstensywnej) lub kilkuset do tysiąca kg/m2 (dach w uprawie intensywnej);
- pokrycie dachowe odporne na przerastanie korzeni – zastosowanie materiałów takich jak papy, folie czy membrany odporne na przerastanie korzeni (antykorzenne);
- ograniczenie liczby instalacji i otworów w dachu poprzez skupienie elementów penetrujących strop w jednym miejscu.
Warto wiedzieć, że choć zielone dachy kojarzą się głównie z luksusowymi apartamentowcami i reprezentacyjnymi, okazałymi budynkami, nic nie stoi na przeszkodzie, by założyć ogród na domu jednorodzinnym, a nawet garażu czy altance. Wystarczy dobrać odpowiednią do danych warunków formę zazielenienia i ciężar.
Warstwy zielonego dachu
By ogród na dachu był trwały i bezpieczny, musi mieć przemyślaną konstrukcję składającą się z kilku warstw. Bezpośrednio na pokryciu dachowym kładzie się warstwę chroniącą przed przerastaniem korzeni, jeśli dach nie jest na to odporny. Następnie potrzebna jest warstwa ochronna, zabezpieczająca przed uszkodzeniami mechanicznymi, następnie drenaż odprowadzający nadmiar wody wykonany z nowoczesnych mat oraz warstwa filtracyjna z włókniny Na samej górze układa się podłoże wegetacyjne zwane też substratem o specjalnym, zmodyfikowanym w stosunku do zwykłego gruntu składzie, w którym sadzi się rośliny.
Wybór materiałów i układanie poszczególnych warstw jest czasem sporym wyzwaniem, zwłaszcza dla osób, które nie miały wcześniej do czynienia z zakładaniem tego typu dachów. Z myślą o nich stworzyliśmy specjalny system łączący w sobie wszystkie niezbędne elementy i tak powstał gotowy do ułożenia system dachu zielonego Tundra Pack.
TUNDRA PACK zawiera w sobie wszystkie podstawowe komponenty ogrodu na dachu i scala je ze sobą, a do jego montażu nie potrzeba specjalistycznego sprzętu, np. dźwigu (nawet w trudno dostępnych miejscach) czy pompy do substratu – wyjaśnia przedstawiciel producenta materiałów hydroizolacyjnych Soprema Polska.
Jaką formę zazielenienia wybrać na dach zielony?
Wybór roślin na zielony dach trzeba dobrze przemyśleć. Do wyboru jest 7 systemów:
– system TUNDRA,
– system TUNDRA MATA,
– system TUNDRA LIGHT,
– system TUNDRA SKOŚNY,
– system TUNDRA PACK,
– system GREEN,
– system LANDE.
Wybierając rodzaj zielonego dachu, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko jego walory estetyczne i użytkowe, ale również wymagania techniczne, w tym nośność konstrukcji dachowej, nasłonecznienie, zapotrzebowanie na wodę. Wersję ekstensywną, niemal samowystarczalną, można umieścić na większości dachów, które obsadza się rozchodnikami, rojnikami, turzycami i trawami – to rośliny mało wymagające i bardzo odporne. Nie trzeba ich podlewać, dobrze znoszą mocne nasłonecznienie i okresy suszy oraz niskie temperatury.
Ogrody na dachu w wersji intensywnej są znacznie bardziej imponujące – można tutaj spotkać nie tylko trawy i byliny, ale również kwiaty i zioła, większe krzewy, a nawet drzewa oraz rozmaite elementy architektury ogrodowej takie jak ścieżki, ławki, altanki, pergole czy stawy z wodą. Rośliny takie potrzebują jednak regularnej pielęgnacji – koszenia, nawożenia, podlewania czy przycinania. Ponadto dach zielony intensywny jest znacznie cięższy, a jego założenie – bardziej skomplikowane. Wynagradza to jednak możliwość rekreacyjnego użytkowania takiego ogrodu, ceniona zwłaszcza przez mieszkańców miast, w których brakuje zielonych przestrzeni.