Korzystanie z paneli fotowoltaicznych w gospodarstwie domowym – kiedy to się opłaca?

Korzystanie z paneli fotowoltaicznych w gospodarstwie domowym – kiedy to się opłaca?

W przeciętnym gospodarstwie domowym, w którym korzysta się z energii elektrycznej do zasilania podstawowych urządzeń elektrycznych oraz oświetlenia, koszty związane z zakupem prądu wahają się w granicach 2 000 – 4 000 zł rocznie. Jeżeli korzystamy z ogrzewania elektrycznego, gotujemy na elektrycznej kuchence i podgrzewamy wodę elektryczną termą, to zapłacimy znacznie więcej. Ile i czy w ogóle można zaoszczędzić na montażu paneli fotowoltaicznych?

Instalacja fotowoltaiczna w gospodarstwie domowym – czy warto?

Fotowoltaika to nie tylko modne rozwiązanie, ale także realne oszczędności. Choć obowiązujące przepisy zmieniły się na niekorzyść prosumentów, to panele fotowoltaiczne nadal cieszą się sporą popularnością wśród m.in. właścicieli domów jednorodzinnych. Fotowoltaika pozwala na przetwarzanie energii słonecznej na energię elektryczną, która zostanie wykorzystana w celu zaspokojenia bieżącego zapotrzebowania gospodarstwa domowego. Mniejsza produkcja czystej energii lub jej brak np. podczas wyjątkowo śnieżnej zimy, pozwalają na korzystanie z nadal podłączonej do budynku energii z elektrowni. Mamy w tym przypadku do czynienia z sieciową instalacją fotowoltaiczną, która najczęściej znajduje zastosowanie w gospodarstwach domowych. Rozwiązanie to ma liczne zalety, jednak na sprawność paneli fotowoltaicznych wpływają różne czynniki, dlatego nie zawsze opłaca się inwestować w instalację PV.

Co decyduje o opłacalności inwestycji w fotowoltaikę?

Jednym z kluczowych czynników, które mają wpływ na to, ile zyskamy, decydując się na montaż fotowoltaiki, jest stopień nasłonecznienia budynku lub przylegającej do niego działki, bo panele PV mogą być montowane zarówno na dachu, jak i na gruncie. Kolejnym czynnikiem jest dobór paneli o mocy dopasowanej do zapotrzebowania gospodarstwa domowego. Wysokiej jakości panele fotowoltaiczne o różnej mocy można kupić m.in. w firmie Maxhandel, która zajmuje się również profesjonalnym montażem instalacji fotowoltaicznych.

Kiedy montaż fotowoltaiki jest opłacalny?

Nad montażem fotowoltaiki warto zastanowić się gdy:

  • zużywamy dużo energii elektrycznej,
  • chcemy korzystać z elektrycznego ogrzewania płaszczyznowego na podczerwień,
  • planujemy termomodernizację domu, który jest ogrzewany energią elektryczną,
  • budynek usytuowany jest na dobrze nasłonecznionym terenie.

W przypadku przeciętnego gospodarstwa domowego, które nie jest ogrzewane energią elektryczną i znajduje się na dobrze nasłonecznionym terenie, dzięki panelom fotowoltaicznym możemy pozyskać nawet 80% zużywanej rocznie energii. To dużo, jednak trzeba uwzględnić w bilansie zysków i strat również czynniki, które mogą spowodować, że instalacja ulegnie uszkodzeniu, pogoda nie pozwoli na wykorzystanie dostępnej mocy paneli fotowoltaicznych lub zmienią się przepisy dotyczące korzystania z energii słonecznej, które również wpływają na opłacalność inwestycji.

iouyt

Jestem iouyt. Od roku publikuję filmy na youtube. Ostatnio postanowiłem spróbować swoich sił w pisaniu. Pod trudnym do wypowiedzenia pseudonimem iouyt kryje się Marcin.