Jak zabezpieczyć dom przed silnym wiatrem i burzą

Jak zabezpieczyć dom przed silnym wiatrem i burzą

Ostatnio w Polsce coraz częściej występują anomalie takie jak gwałtowne burze czy też silne wichury. Naukowcy mówią, że musimy się do tego przyzwyczaić. To, że występują niekorzystne warunki pogodowe, wiąże się z pewnymi dodatkowymi zagrożeniami i obawami nie tylko o bezpieczeństwo osobiste, ale także o integralność konstrukcji domu. Oto kilka prostych, ale bardzo skutecznych wskazówek , jak chronić siebie i swój dom przed obrażeniami i uszkodzeniami podczas sztormowej pogody.

Usuń luźne przedmioty ogrodowe

Jeśli otrzymasz ostrzeżenie pogodowe o silnym wietrze lub huraganie, powinieneś uprzątnąć i zgubić przedmioty na podwórku , które mogą zostać porwane przez wiatr i spowodować uszkodzenie domu lub zranić kogoś. Przedmioty takie jak trampoliny, kosze na śmieci i meble ogrodowe mogą stwarzać ryzyko wpadnięcia przez okno lub na ulicę i spowodowania szkód.

Powinieneś także sprawdzać i konserwować swoje szopy ogrodowe i ogrodzenia . Każda luźna lub uszkodzona konstrukcja może łatwo zostać wyrwana z ziemi lub rozbita na kawałki w ekstremalnych warunkach pogodowych. Im lepiej utrzymane są twoje konstrukcje na podwórku, tym bezpieczniejszy będzie ty, twoi sąsiedzi i twój dom.

Zwróć uwagę na otaczające drzewa

Jeśli mieszkasz na obszarze podatnym na silne wiatry, tornada i burze z wyładowaniami elektrycznymi, powinieneś zwracać szczególną uwagę na drzewa wokół domu. Te intensywne zjawiska pogodowe mogą prowadzić do całkowitego złamania lub wyrwania drzew oraz złamania gałęzi . Każde z tych zdarzeń stanowi poważne potencjalne zagrożenie dla Twojego bezpieczeństwa i integralności Twojego domu.

Zwróć uwagę na znaki ostrzegawcze, że drzewo w pobliżu może być zagrożone upadkiem lub złamaniem. Należą do nich popękana gleba wokół podstawy, zgnilizna korzeni , skupiska koron i słaba struktura gałęzi , na przykład współdominujące łodygi. Drzewa, które wykazują te czynniki ryzyka, są bardziej podatne na upadek podczas niesprzyjających warunków pogodowych.

Jeśli masz drzewa wokół swojej posesji, nawet jeśli nie wyświetlają one tych znaków ostrzegawczych, a zwłaszcza jeśli tak, powinieneś zainwestować w regularną konserwację drzew. Ekspert od drzew może przycinać gałęzie, przycinać drzewa i oferować usługi wzmocnienia drzewa, które polega na przymocowaniu mocnych sznurów do zdrowych drzew, które są pochylone lub mają rozszczepioną łodygę, dzięki czemu mają większą szansę na upadek.

Wyłącz elektrykę, unikaj kąpieli

W oczekiwaniu na nadchodzącą burzę, sprytnym pomysłem jest naładowanie telefonów i tabletów , więc gdy nadejdzie zła pogoda i zgaśnie prąd, masz światło, rozrywkę i środki komunikacji. 

Jeśli zasilanie rzeczywiście zostanie odcięte, wyłącz wszystkie urządzenia przełącznikiem . W ten sposób zapobiegasz możliwości ponownego włączenia urządzenia bez nadzoru po powrocie zasilania. Mogłoby to spowodować pożar . 

Odłączenie wszystkich urządzeń i wyłączenie prądu zapobiegnie również potencjalnym pożarom lub porażeniu prądem w przypadku uderzenia pioruna w przewody elektryczne. Co więcej, unikanie kąpieli lub prysznica podczas burzy zapewni bezpieczeństwo, jeśli piorun uderzy w metalowe rury, powodując przepływ prądu w kanalizacji.

Utrzymuj swój dach

Prostą i bardzo skuteczną metodą zapobiegania uszkodzeniom domu , a także minimalizowania ryzyka dla innych , jest konserwacja dachu. Zmniejsza to prawdopodobieństwo odlatujących dachówek i uszkodzeń konstrukcyjnych domu. 

Lavender

Matka rocznego Janka. Tworzę markę lavender store. Ruszamy w styczniu.