Cena złota w 2022 – ile może wynieść?

Cena złota w 2022 – ile może wynieść?

Zalety zakupu złota fizycznego są oczywiste – to pewna inwestycja, która sprawdza się zarówno w spokojnych, jak i niespokojnych czasach. Jak jednak w każdym przypadku, rentowność tego działania zależy od cen metalu na rynkach światowych. Dlatego też warto wiedzieć, czego można się spodziewać w tej kwestii w najbliższych miesiącach.

Prognoza cen złota na 2022 roku – co na nią wpłynie?

Skąd się bierze cena złota, która płacimy za monety czy sztabki? Przede wszystkim jest ona uzależniona od aktualnych notowań na giełdzie. Te z kolei są uzależnione od popytu i podaży. Co przy tym bardzo ważne, koszt uncji żółtego metalu określany jest w dolarach amerykańskich. Z polskiego punktu widzenia ma to duże znaczenie, gdyż ostateczna cena wynika także ze stosunku PLN do USD. Nikogo nie powinno więc dziwić, że cena sztabki złota w skupie czy u dilera zmienia się praktycznie codziennie. Zjawisko to wynika jeszcze jednej ważnej przesłanki – niska marża na sztabki i monety nie pozwala na ukrywanie wahań kursów. Wszelkie zmiany w tym zakresie są więc znaczące dla sprzedawców i inwestorów. Co jasne, dzienne zmiany notowań z reguły nie są wysokie, jednak składają się one na długofalowe wzrosty czy spadki. I o ile podaż złota jest dość stała, to popyt potrafi bardzo szybko się zmieniać. Główną rolę w tym przypadku odgrywa właśnie zainteresowanie inwestorów czy instytucji finansowych. Oczywiście gospodarka także potrzebuje złota, jednak zmiany w tym zakresie są mniej dynamiczne. Działania pierwszych dwóch grup zależne są z kolei od koniunktury i nastrojów na rynku oraz polityki finansowej prowadzonej przez banki narodowe.

Prognozy cen złota 2022 – czego możemy się spodziewać?

Polityka, koniunktura i nastroje to bardzo ważne czynniki, które wpływają bezpośrednio na kurs złota. Dlatego też analitycy tego rynku mocno zwracają uwagę na nie. Tymczasem początek 2022 roku obfituje w problemy i zagrożenia, które niemal automatycznie podbijają cenę kruszcu. Z pewnością największe znaczenie ma w tym przypadku trwająca od wielu miesięcy agresywna polityka Rosji, której zwieńczeniem okazała się pełnoskalowa inwazja na Ukrainę. To wydarzenie bez precedensu, które z pewnością mocno zachwieje rynkami światowymi i jednocześnie jeszcze bardziej pobudzi popyt na złoto. Na sytuacji rynkowej odbiją się też na pewno sankcje, które zamrażają aktywa rosyjskiego Banku Centralnego. Instytucja ta już zapowiedziała, że będzie skupować złoto z rynku wewnętrznego, by móc w jakikolwiek sposób interweniować na rynku. Co więcej, również w innych rejonach świata sytuacja jest niepokojąca. Dotyczy to ciągle rosnącej rywalizacji Stanów Zjednoczonych i Chin, którą widać w podejmowanych działaniach oraz stosunku do rosyjskich działań w Europie. Na to wszystko nakłada się ciągle trwająca pandemia COVID-19, która odcisnęła mocne piętno na wielu gałęziach światowej gospodarki. Wszystko to sprawia, że złoto w 2022 roku prawdopodobnie będzie kontynuowało pochód w górę. Od 1 stycznia do końcówki lutego wzrost jest już zauważalny i wynosi około 100 USD za uncję. Do jakiego poziomu dobije złoto na koniec roku? To oczywiście zależy od rozwoju sytuacji międzynarodowej. Można się jednak spodziewać, że na przestrzeni najbliższych dwunastu miesięcy cena za uncje przekroczy nawet 2500 USD.

Ceny złota w 2022 roku – co znaczą dla inwestorów?

Czy więc złoto będzie drożeć w 2022 roku? Wszystko wskazuje na to, że tak. A to z kolei wpływa na sytuację inwestorów. Oczywiście ci, którzy już wcześniej kupili kruszec, mogą być zadowoleni, gdyż jego wartość zdecydowanie wzrosła. Sprzedając go obecnie, mogą więc liczyć na naprawdę duży zysk. Oczywiście warto przy tym wybrać dobry skup złota – cena za uncję może się nieco różnic, w zależności od podmiotu. Z drugiej jednak strony, w niespokojnych czasach złoto jest świetną „bezpieczną przystanią”, którą wybierać będzie na pewno wiele osób. Dlatego też można przypuszczać, że mimo wysokiej ceny zainteresowanie zakupem w dalszym ciągu będzie duże, co oczywiście wpłynie na cennik złota i może też niekiedy utrudnić zakupy u niektórych małych dilerów.

Wszystko wskazuje na to, że cena złota na rynku w 2022 roku będzie rosła, przynajmniej tak długo, jak sytuacja międzynarodowa nie ulegnie znaczącej poprawie. Jednak nawet w takim przypadku trudno wieszczyć nagłą przecenę i załamanie rynku. Poczucie światowego bezpieczeństwa po Rosyjskiej agresji na Ukrainę na pewno zostało trwale zburzone i wiele lat minie, nim uda się je odbudować.

Lavender

Matka rocznego Janka. Tworzę markę lavender store. Ruszamy w styczniu.