Choć listwy przypodłogowe prezentują się niepozornie, stanowią bardzo istotny element podłogi — zarówno pod względem estetycznym, jak i praktycznym. Obecnie mamy do wyboru szereg rozwiązań, dzięki którym podłoga nie tylko cieszy oko, ale i jest jeszcze bardziej funkcjonalna. Jak dobrać najlepsze listwy przypodłogowe i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie? Czy naprawdę są niezbędne?
Listwy przypodłogowe — w jakim celu się je stosuje?
Listwa przypodłogowa stanowi swego rodzaju „margines” podłogi. Dzięki niemu sprawia ona wrażenie dopracowanej, w estetyczny sposób łącząc się ze ścianą. Jednak to nie jedyny powód, dla którego warto zamontować tego rodzaju elementy. Ich najważniejsze funkcje to:
- maskowanie szczelin dylatacyjnych – listwa na styku podłogi i ściany pozwala zakryć szczelinę, która tworzy się na skutek położenia warstwy materiału wykończeniowego. Dzięki temu pod powierzchnię posadzki nie dostaje się wilgoć ani zanieczyszczenia,
- zabezpieczenie ścian – obecność listew przypodłogowych sprawia, że między meblami a ścianą znajduje się niewielka, pusta przestrzeń. W efekcie elementy wyposażenia nie ocierają się ani nie uderzają o jej powierzchnię podczas codziennego użytkowania. Chroni to ściany przed zabrudzeniem lub uszkodzeniem,
- maskowanie kabli – obecnie na rynku dostępne są liczne modele listew, które ułatwiają rozprowadzenie okablowania we wnętrzu, jednocześnie je zakrywając. W ten sposób unikamy sytuacji, w której pomieszczenie szpeci plątanina przewodów, o które można łatwo się potknąć.
Jak dobrać listwy przypodłogowe?
Wybierając listwy przypodłogowe, musimy wziąć pod uwagę nie tylko ich parametry techniczne, ale i wygląd. Kwestie takie jak rodzaj wykończenia, materiał oraz kolor należy ustalić już na etapie tworzenia projektu wnętrza. W tym celu trzeba zdecydować, do jakich elementów wyposażenia listwy mają być dopasowane.
Rozwiązaniem cieszącym się największą popularnością jest dobranie koloru listew do podłogi z naturalnego drewna lub paneli. Pozwala to stworzyć wrażenie, że stanowią one przedłużenie i integralną część posadzki. Warunkiem jest jednak wybranie produktu w identycznym lub przynajmniej bardzo podobnym kolorze; tylko wtedy osiągniemy idealny efekt „zlania się” poszczególnych elementów.
Można też postąpić zupełnie na odwrót i wybrać listwy, których barwa będzie kontrastowała z podłogą. Czarne obramowanie jasnego parkietu bądź kolorowa obwódka wokół stonowanych płytek stanowi subtelny, ale zarazem przyciągający oko akcent, dodający wnętrzu oryginalności. Decydując się na takie rozwiązanie, warto jednak pamiętać, że jest ono mniej uniwersalne niż zestawienie posadzki i listwy w tym samym kolorze. Ewentualna zmiana wystroju pomieszczenia w przyszłości może wiązać się z koniecznością wymiany listew.
Jakie listwy przypodłogowe są najlepsze?
Listwy przypodłogowe wykonuje się z różnych materiałów. Do najpopularniejszych należą:
- tworzywo sztuczne – jego zaletą jest przede wszystkim niska cena oraz duża różnorodność wykonanych zeń elementów. Listwy z tworzywa dostępne są w szerokiej gamie kolorów i wzorów, co ułatwia ich dopasowanie do każdej podłogi. Mogą być wykorzystane do maskowania kabli,
- MDF (materiał drewnopodobny) – produkty z MDF są nieco droższe od listew wykonanych z tworzywa. Jednocześnie są od nich nieco grubsze i bardziej wytrzymałe; umożliwiają też ukrycie kabli. Od zewnątrz pokryte są wodoodporną okleiną, którą można malować przy użyciu różnego typu farb.
- drewno – najdroższy typ listew; stanowi jednak najlepszy wybór w przypadku parkietów i podłóg z desek. Podobnie jak one, mogą być szlifowane i poddawane zabiegom renowacyjnym. Dostępne są w różnych wariantach – od minimalistycznych po pokryte ozdobnym frezowaniem. Niektóre listwy z drewna również mogą posłużyć do maskowania kabli.
Listwy przypodłogowe są elementem, z którego zdecydowanie nie warto rezygnować podczas wyboru podłogi. Chronią posadzkę i ściany przed różnymi czynnikami, które mogą przyczynić się do ich uszkodzenia. Obecnie mamy do wyboru naprawdę wiele opcji, zróżnicowanych zarówno pod względem parametrów, jak i wyglądu. Oznacza to, że listwy przypodłogowe nie muszą być ani nudne, ani niepozorne. Odpowiednio dobrane, mogą również stanowić intrygującą dekorację wnętrza, uzupełniając każdą aranżację.