Czy warto zdecydować się na sztukaterię? Listwy naścienne od A do Z

Czy warto zdecydować się na sztukaterię? Listwy naścienne od A do Z

Jeśli szukasz nietuzinkowego sposobu na dekoracje ściany w swoim domu czy firmie, to ciekawym rozwiązaniem są nowoczesne listwy naścienne. Tego typu wykończenie wnętrz nie jest niczym nowym, ponieważ ten sposób zdobienia znany jest już od starożytności. Dzisiaj jednak zyskuje on zupełnie nowe oblicze, bo taką sztukaterię bez problemu zamontujesz samodzielnie. Co ważne, do wyboru masz szeroki zakres wzornictwa, co pozwala dopasować listwy praktycznie do każdego typu wnętrz. Jak to wszystko wygląda w praktyce?

Listwy naścienne – rodzaje

Patrząc na wybór materiałów wykończeniowych, można dostać pomieszania zmysłów. Ich wybór jest tak duży, że wręcz przytłaczający. W ostatnich dekadach mieliśmy do czynienia z wielkim boomem na okładziny ścienne. Ceramika, kamień naturalny, gipsowe płytki czy cegła z rozmachem zawłaszczyły serca projektantów wnętrz. Dzisiaj coraz częściej szukamy rozwiązań minimalistycznych, które w łatwy sposób można kształtować i zmieniać.

Z tego też powodu coraz częściej wybieramy gładkie ściany, które możemy zawsze przemalować na dowolny kolor. I doskonałym dodatkiem do nich są listwy naścienneTaka dekoracja daje olbrzymie pole możliwości, ponieważ za ich pomocą można tworzyć przeróżną sztukaterię, od tej najbardziej minimalistycznej, po pełną ornamentyki i przepychu. Przy czym do wyboru mamy kilka rodzajów tego typu produktów, do najpopularniejszych zaliczają się:

  • listwy naścienne drewniane
  • listwy naścienne z tworzyw sztucznych
  • listwy naścienne z płyt MDF
  • listwy naścienne styropianowe

Do jednych z najbardziej praktycznych i popularnych rozwiązań należą listwy naścienne z tworzyw sztucznych, takie jak panele ścienne Orac Decor czy listwy naścienne Krome. Odznaczają się one bardzo dużą wytrzymałością i trwałością. Co ważne, takie listwy są oferowane w szerokiej palecie wzorniczej. Jakiej dokładnie?

Design listew naściennych

Sztukateria sama w sobie jest już czymś bardzo stylowym, co nadaje wnętrzom naturalnej klasy. Listwy naścienne mają jednak różny design. A wybór ich wzornictwa jest z reguły powiązany z planowanym wystrojem wnętrza. W zależności od producenta i kolekcji, listwy naścienne różnią się między sobą szerokością profilu, konstrukcją i oczywiście stylem zdobienia.

Mogą być one gładkie i wąskie, półokrągłe, prostokątne, mniej lub bardziej wypukłe, schodkowe czy w mniejszym lub większym stopniu zdobione różnego rodzaju ornamentyką. Ponadto zarówno listwy naścienne Krome, jak i panele Orac Decor, które są wykonane z tworzyw sztucznych, można malować na dowolny kolor. W ten właśnie prosty sposób zyskujemy wręcz nieograniczone możliwości aranżacyjne.

Montaż sztukaterii na ścianie

Największymi zaletami, jakimi odznaczają się listwy naścienne z tworzyw sztucznych, jest prostota ich montażu. Tego typu dekoracje po prostu przykleja się do ściany. Oczywiście, aby wyglądało to w pełni estetycznie, trzeba się nieco postarać. A same listwy wymagają docięcia. Jednak w przypadku produktów z polistyrenu, łączenia są praktycznie niewidoczne.

Pozostaje tylko odpowiedzieć na pytanie, czy warto postawić na listwy naścienne? Jak najbardziej tak! Jest to bowiem jeden z tańszych i najprostszych sposób na zyskanie pięknej, ponadczasowej i oryginalnej dekoracji ściany.

Post Comment