Leśne poziomki w Twoim ogrodzie? Tak, to możliwe!

Leśne poziomki w Twoim ogrodzie? Tak, to możliwe!

Poziomki to jedne z najbardziej lubianych owoców leśnych. Nic nie pobije ich charakterystycznego zapachu i słodkiego smaku z lekką nutą kwasowości. Zbieranie ich w lesie może być nieco czasochłonne, ponieważ zwykle występują one w rozproszeniu, po kilka – kilkanaście krzaczków w jednym miejscu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zasadzić sadzonki poziomki na własnej działce, w ogródku, a nawet na balkonie! Dowiedz się więcej o tym, jak uprawiać poziomki.

Poziomka to nie odmiana truskawki!

Poziomka pospolita (z łaciny: Fragaria vesca L.) wbrew temu, co się często powtarza, nie jest dziką, karłowatą odmianą truskawki. To całkiem inny rodzaj byliny z rodziny różowatych, który obejmuje aż siedemnaście gatunków, z czego w Polsce występują powszechnie trzy z nich. To ze zmieszania dwóch gatunków poziomek, wirginijskiej i chilijskiej powstała truskawka. Mamy więc odpowiedź na pytanie, co było pierwsze – jajko czy kura, a raczej truskawka czy poziomka. 

Charakterystyka poziomki 

Dzikie poziomki najczęściej występują na obrzeżach lasów, polanach, czyli w miejscach dobrze naświetlonych. Krzaki poziomki osiągają wysokość do 30 centymetrów. Łatwo je rozpoznać dzięki charakterystycznym, ząbkowanym liściom i białym drobnym kwiatkom. 

W ogrodach poziomki pozostają w jednym miejscu nawet kilka lat, dlatego warto dobrze wybrać im podłoże, nawieźć glebę, odchwaścić ją i zasilić kompostem lub obornikiem. Optymalna odległość między krzaczkami poziomek to 30 centymetrów, a w przypadku bardziej rozłożystych gatunków jeszcze więcej. 

Poziomki dzielą się na rozłogowe i bezrozłogowe, które mogą być rozmnażane z nasion, wysiewanych pod koniec zimy do donic i skrzyń przechowywanych w pomieszczeniach, a następnie wysadzanych do ogrodu w maju lub czerwcu. Najłatwiej jednak zacząć swoją przygodę z ich uprawą sadząc od razu do gruntu gotowe, ukształtowane sadzonki poziomek. Najlepiej zrobić to w kwietniu. W pierwszym roku po posadzeniu poziomki będą się rozrastać, w drugim powinny już obficie owocować, w trzecim – możemy kontynuować zbiory, ale w czwartym rośliny już zwykle obumierają. 

Najpopularniejsze odmiany poziomek ogrodowych 

W ogrodach możemy uprawiać poziomki, które normalnie nie występują w Polsce –  warto skorzystać z tej okazji. 

Bardzo popularną odmianą jest Rugia, której owoce są nieduże, kuliste i bardzo przypominają smakiem i aromatem poziomki z lasu. Odmiana ta w sprzyjających warunkach owocuje obficie od połowy czerwca aż do końca października. Charakteryzuje się sporą odpornością na choroby i mróz. 

Poziomka Alexandria ma atrakcyjne liście, wyrastające nieco wyżej niż w przypadku innych gatunków. W czerwcu rodzi aromatyczne owoce, tym smaczniejsze, im więcej słońca miały. Można obsadzać nia przestrzenie między rzadko posadzonymi drzewami, nadaje się również na skarpy, poradzi sobie nawet na ubogich glebach. Szybko się rozrasta. 

Poziomka Yellow Wonder to ciekawa odmiana o żółtych, a w zasadzie kremowych owocach stożkowego kształtu. Jasny kolor nie oznacza jednak, że są kwaśne! Charakteryzuje je słodki smak i delikatny aromat.  Roślina dobrze radzi sobie nawet bez dodatkowego nawożenia – wystarczy jej zapewnić stanowisko z przepuszczalną, wilgotną glebą, a będzie owocować od wiosny do pierwszych przymrozków. Może się znacznie rozrastać. 

W sklepach dostępne są również poziomki zwisające, przystosowane do uprawy w doniczkach, szczególnie atrakcyjnie prezentujące się w wiszących pojemnikach. Ich pędy osiągają długość nawet do 150 centymetrów. Owoce są kuliste, czerwone, słodkie w smaku, z charakterystycznym leśnym aromatem. Wymagają częstszego podlewania niż poziomki uprawiane gruntowo. Są odporne na mróz, ale przed nadejściem pierwszych przymrozków warto je dobrze podlać i zabezpieczyć donice np. agrowłókniną. 

Ciekawostką jest poziomka indyjska, która choć rodzi kuliste, czerwone owoce, to jednak są one pozbawione smaku i aromatu. Nie znaczy to, że są niejadalne – można je bezpiecznie spożywać. Roślina ta jest sadzona głównie ze względów dekoracyjnych, ponieważ kwitnie na żółto, a jej owoce wysoko sterczą z krzaczków, rzucając się w oczy z daleka. 

Dlaczego warto posadzić poziomki? 

Poza niezaprzeczalnymi walorami smakowymi poziomki dostarczają też szeregu cennych składników odżywczych przy niskiej kaloryczności.  Są bogate we flawonoidy, garbniki i zawierają spore ilości witaminy C. Można jeść je na surowo, ale świetnie sprawdzą się również do rozmaitych przetworów, jak np. konfitury, dżemu, nalewki czy likieru. Choć świeże poziomki po zerwaniu przechowuje się dość krótko (do 12 godzin), można je mrozić – będą pysznym dodatkiem do owsianki zimą. 

Warto dodać, że nie tylko owocowe poziomek są wartościowe. Także ich liście wykorzystywane są do robienia naparów, które stosuje się zewnętrznie, na niewielkie rany czy podrażnione oczy, albo wewnętrznie, przy nadciśnieniu, miażdżycy, czy w infekcjach układu moczowego. 

Jeśli posiadanie w ogródku własnych poziomek wydaje Ci się atrakcyjną wizją, sadzonki wysokiej klasy znajdziesz tutaj: https://www.podkarpackiesady.pl/47-poziomki-i-truskawki. Cenisz stare odmiany poziomek? Wybieraj spomiędzy odmian pospolitych Alexandria, Rugia.  A może interesuje Cię poziomka w doniczce, odmiana o żółtych owocach albo dekoracyjna poziomka indyjska? Wszystkie wymienione gatunki znajdziesz w ofercie sklepu Podkarpackie Sady.

źródło: http://michalogrodnik.pl/zdrowotne-wlasciwosci-wisni.html

iouyt

Jestem iouyt. Od roku publikuję filmy na youtube. Ostatnio postanowiłem spróbować swoich sił w pisaniu. Pod trudnym do wypowiedzenia pseudonimem iouyt kryje się Marcin.