Blaty kuchenne na wymiar – z jakiego materiału warto je wykonać?

Blaty kuchenne na wymiar – z jakiego materiału warto je wykonać?

Blaty kuchenne to serce każdej kuchni. To na ich powierzchni przygotowujemy posiłki, przechowujemy sprzęty, akcesoria i dekoracje kuchenne, a także patrzymy na nie codziennie. Muszą być więc estetyczne, starannie wykonane oraz perfekcyjnie dopasowane do mebli kuchennych i stylistyki pomieszczenia. Blaty kuchenne na wymiar mogą być stworzone na bazie różnych materiałów – w dzisiejszych czasach najczęściej wybierane są blaty kamienne, z laminatu oraz z drewna.

Blaty kuchenne na wymiar z kamienia naturalnego i konglomeratu

Blaty kamienne kojarzą się z trwałością i wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Do wyboru mamy różne gatunki kamienia naturalnego (m. in. granit, kwarcyt czy marmur) oraz konglomeratu, który jest tworzony z naturalnych surowców, przy zastosowaniu nowoczesnych technologii. Właściwości blatów kamiennych są uzależnione od wyboru konkretnego materiału.

Surowcem, który cieszy się największą popularnością jest granit – wykonane z niego blaty kuchenne na wymiar są wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, wysokie temperatury, wodę oraz kwasy. Częstym wyborem są także blaty z kwarcytu naturalnego, który wizualnie przypomina marmur, lecz posiada lepsze od niego właściwości użytkowe – jest solidny, odporny na zarysowania, działanie wysokich temperatur, wody i kwasów. Co ważne, kwarcyt naturalny pod względem twardości przewyższa sam granit.

W kuchniach często pojawiają się także blaty kuchenne na wymiar z konglomeratu. Zaletą tego surowca jest przede wszystkim jego nowoczesny wygląd – sposób produkcji konglomeratu pozwala bowiem na uzyskanie stonowanych, jednolitych kolorów oraz idealnej powtarzalności surowca, co jest szczególnie pożądane w nowoczesnych kuchniach. Blaty kuchenne na wymiar z konglomeratu są odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także posiadają właściwości antybakteryjne. Są przy tym lżejsze od standardowych blatów kamiennych, dzięki czemu mogą posiadać większą grubość, często pożądaną w nowoczesnych kuchniach.

Blaty kuchenne na wymiar z drewna i laminatu

Drewno świetnie sprawdza się w kuchniach urządzonych w stylu skandynawskim i prowansalskim. Blaty kuchenne na wymiar wykonane z naturalnego drewna są jednak rzadkością – nie jest to bowiem materiał, który dobrze sprawdzałby się w wymagających warunkach kuchennych. Naturalne drewno jest stosunkowo miękkie i porowate, w czasem może więc pęcznieć lub niszczeć pod wpływem czynników panujących w kuchni. W związku z tym, blaty drewniane są najczęściej zastępowane alternatywnym rozwiązaniem – laminatem.

Blaty kuchenne na wymiar z laminatu mogą do złudzenia przypominać naturalne drewno oraz perfekcyjne naśladować jego kolorystykę i strukturę. Są ekonomiczne w zakupie, estetyczne oraz dobrze przystosowane do użytkowania w kuchni. Z uwagi na szeroki wybór blatów z laminatu, decydując się na ich zakup, warto jednak zwracać szczególną uwagę na jakość wykonania powierzchni roboczej. To od niej w największej mierze zależy bowiem, jak długo posłużą nam blaty oraz czy przez cały okres użytkowania zachowają swoje walory estetyczne.

iouyt

Jestem iouyt. Od roku publikuję filmy na youtube. Ostatnio postanowiłem spróbować swoich sił w pisaniu. Pod trudnym do wypowiedzenia pseudonimem iouyt kryje się Marcin.