Mini, midi, a może maxi – jaką długość sukienki letniej wybrać?

Mini, midi, a może maxi – jaką długość sukienki letniej wybrać?

Sukienka na lato nie tylko musi się pięknie prezentować i podkreślać atuty figury, ale też zapewniać swobodę ruchów i często bardzo potrzebny efekt chłodzenia. Mówiąc o letnich sukienkach, mamy przed oczami raczej plaże lub deptaki niż wnętrza klimatyzowanych biur, dlatego możemy nieco bardziej popuścić wodze fantazji.

Długa czy krótka – jaka sukienka będzie odpowiednia na lato?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Najlepsza sukienka letnia to bowiem taka, w której się dobrze czujemy. Tak po prostu. Warto oczywiście dobrać ją do wzrostu, figury i okazji, przede wszystkim jednak trzeba pamiętać, że w ulubionej sukience zawsze będziemy dobrze wyglądać, podczas gdy w tej teoretycznie lepiej pasującej, ale nielubianej, już niekoniecznie. Warto jednak znać ogólne zasady doboru letnich sukienek – mogą się przydać nie tylko na nadmorskich plażach.

Kto może nosić krótkie sukienki?

Trzymając się ogólnych zasad, trzeba powiedzieć, że krótkie sukienki zarezerwowane są dla kobiet mogących poszczycić się nienaganną sylwetką, przede wszystkim ładnymi i kształtnymi nogami. Najczęściej mowa o szczupłych paniach, chociaż nie jest to regułą. Proporcjonalna sylwetka może sprawić, że i pani o nieco (ale tylko nieco) bardziej puszystej figurze też będzie dobrze wyglądała w krótkiej sukience. Na pewno warto pamiętać o zasadzie, że im szczuplejsze nogi, tym więcej falbanek może tańczyć dookoła nich. Natomiast w przypadku nieco większego obwodu nóg trzeba postawić na gładkie spódniczki. Wiele ciekawych propozycji można znaleźć w ofercie MODIVO.

Długie sukienki tylko dla osób wysokich?

Przyjęło się sądzić, że długa sukienka odejmuje optycznie kilka centymetrów i sprawia, że niska osoba wydaje się jeszcze niższa. Nie do końca można się z tym zgodzić. Faktycznie – jeśli sukienka będzie miała górę i dół w dwóch różnych, mocno kontrastujących kolorach, nie będzie to dobrym rozwiązaniem. Podobnie poprzeczne paski i duże wzory geometryczne podkreślą niski wzrost. Natomiast gładka, jednobarwna sukienka bez wyraźnie zaznaczonej talii z powodzeniem może być noszona przez niską kobietę, nawet jeśli będzie sięgała do kostek.

Jest i plus takiej sytuacji. Niska pani może śmiało założyć szpilki, podczas gdy ta wysoka lepiej zaprezentuje się w butach na płaskiej podeszwie. Dla niej kreatorzy mody zarezerwowali balerinki, trampki i sneakersy.

Sukienka midi, czyli za kolano – problematyczna długość?

Na długą za krótka, na krótką za długa – jaka właściwie jest sukienka midi? Przede wszystkim trzeba sobie powiedzieć, że bardzo praktyczna. Zasłania kolana, więc jest elegancka, z drugiej strony nie sięga ziemi, więc zapewnia całkowitą swobodę ruchow. Dodaje wdzięki i lekkości sylwetce, w żaden sposób jej nie pogrubiając.

Sukienki midi na lato są szerokie, zwiewne, mają wyraźnie zaznaczoną talię. Można założyć je zarówno a plażę, jak i na wieczorne wyjście. Jeśli chodzi o obuwie do nich, to sprawa jest bardzo otwarta – szpilki, balerinki, koturny, obuwie sportowe – każde jest dozwolone.

Wybór letniej sukienki najlepiej jednak zacząć od zdefiniowania własnego gustu. Nie odżegnując się od podanych wyżej zasad, a także karnacji i koloru włosów, warto mimo wszystko postawić na tę sukienkę, która sprawi, że na twarzy noszącej ją kobiety na stałe zagości uśmiech.