Akumulacyjne ogrzewanie podłogowe – na czym polega?

Akumulacyjne ogrzewanie podłogowe – na czym polega?

Produkt, który zapewnia mniejsze zużycie energii – wykorzystuje tańszą energię nocną w jak największym stopniu, to akumulacyjne ogrzewanie podłogowe. Może być montowane zarówno w trakcie budowy, jak i później, np. przy remoncie. Z tej nowoczesnej metody korzysta coraz więcej użytkowników, co wynika przede wszystkim z faktu, że nie ma konieczności stawiania w domu komina. To z kolei oznacza brak obowiązkowych, corocznych przeglądów technicznych, jakie są konieczne dla właścicieli budynków z kominami. Na czym dokładnie polega ogrzewanie akumulacyjne podłogi i czy warto w nie inwestować?

Na czym polega system podłogowego ogrzewania akumulacyjnego?

System ten ociepla pomieszczenie za pomocą całej powierzchni posadzki. Dzięki nowoczesnym technologiom ogrzewanie to może spełniać funkcję podstawowego w domu albo stanowić uzupełnienie ogrzewania technikami tradycyjnymi. Warto też pamiętać, że akumulacyjne ogrzewanie bez problemu można zamontować w każdym pomieszczeniu. Najczęściej jednak stosuje się je w kuchni, łazience czy pokoju dziennym – czyli tam, gdzie spędza się większość czasu i oczekuje przyjemnego komfortu termicznego. Zastosowanie akumulacyjnego ogrzewania podłogowego oznacza dużą bezwładność cieplną, dzięki czemu można korzystać z tańszej energii elektrycznej w taryfie G12 (w godzinach 22-6 oraz 13-15).

Akumulacyjne ogrzewanie podłogowe zbudowane jest ze specjalnych przewodów grzejnych, które montuje się w posadzce. To właśnie one odpowiadają za przekazywanie przez nią ciepła do otoczenia. Do sterowania ogrzewaniem korzysta się z termoregulatorów, które są zaprogramowane w taki sposób, aby w pomieszczeniu zawsze utrzymywała się pożądana temperatura. Termoregulator analizuje temperaturę panującą w otoczeniu wewnętrznym i zewnętrznym czujnika. Termostat w kablach grzewczych zabezpiecza domowników przez przegrzaniem instalacji, a także informuje o nieprawidłowościach instalacji.

Na czym polega montaż akumulacyjnego ogrzewania podłogowego?

Na kable grzewcze układa się wylewkę betonową, której zadaniem jest akumulowanie ciepła. Materiał ten nagrzewa się w chwili, kiedy obowiązuje druga taryfa czasowa (nocna). Jest to bardzo istotne, ponieważ różnice w kosztach między taryfą nocną a dzienną wynoszą nawet 50%! Systemy akumulacyjnego ogrzewania pozwalają więc bardzo zredukować koszty, zapewniając przy tym doskonałą wydajność energetyczną. Aby cieszyć się sprawnym systemem takiego ogrzewania, należy jednak ustalić odpowiednią grubość warstwy betonu oraz przewody grzewcze.

lazienka_ogrzewanie.jpg

Opinie o ogrzewaniu podłogowym potwierdzają skuteczność tego systemu. Użytkownicy wskazują, że ten typ ogrzewania jest nowoczesną odpowiedzią na zmieniające się zapotrzebowanie rynku energetycznego. Przekonaj się sam, jakie możliwości da Ci podłogowe ogrzewanie typu akumulacyjnego. Sprawdź, jakie kable pod tego typu ogrzewanie możesz kupić w firmie Termofol. Wybieraj tylko nowoczesne kable grzewcze, które zapewnią bezawaryjną pracę ogrzewania.