5 pomysłów na wykorzystanie drewnianych palet

5 pomysłów na wykorzystanie drewnianych palet

Drewniane palety to jeden z najbardziej wszechstronnych materiałów do wykonania przeróżnych projektów DIY. Nie tylko są tanie i łatwo dostępne, ale również ekologiczne, ponieważ wykorzystują odnawialny surowiec. Opisujemy pięć kreatywnych sposobów na zastosowanie drewnianych palet w różnych projektach. Wystarczy odrobina wolnego czasu, podstawowe narzędzia i dobry impregnat do drewna, by stworzyć bardzo oryginalne i praktyczne wyposażenie.

1. Meble ogrodowe

Drewniane palety doskonale sprawdzają się jako materiał do budowy mebli ogrodowych. Możesz stworzyć wygodne kanapy, stoły, krzesła czy leżaki, które będą idealnym miejscem do relaksu na świeżym powietrzu. Często nie trzeba nawet specjalnie się nad tym napracować – wystarczy ułożyć jedną paletę na drugiej i sięgnąć po kilka poduszek, by powstało wygodne miejsce do siedzenia. Konieczny będzie jednak impregnat do drewna (www.farbyjedynka.pl), który zabezpieczy naturalny materiał przed wilgocią, promieniowaniem UV oraz działaniem mikroorganizmów.

2. Półki na ścianę

Jeśli potrzebujesz dodatkowej przestrzeni do przechowywania, drewniane palety mogą zostać przekształcone w piękne i funkcjonalne półki na ścianę, zwłaszcza w ogrodzie. Wystarczy kilka dodatkowych desek, by na spodzie palety powstały „kieszonki” np. na doniczki z ziołami. Wykorzystując Impregnat z woskiem nadasz drewnu odpowiedni kolor, który będzie pasował do aranżacji wnętrza Twojego ogrodu. Środek ten zapewni nie tylko estetyczny efekt, ale również ochronę przed wilgocią.

3. Stolik kawowy

Drewniane palety świetnie sprawdzają się również jako materiał do budowy designerskiego stolika kawowego. Wystarczy odpowiednio przyciąć i połączyć palety, a następnie pomalować je impregnatem, aby uzyskać pożądany efekt. Możesz dodać również nóżki z kółkami, by wygodnie przemieszczać powstały mebel. Taki stolik będzie doskonałym elementem wystroju salonu lub tarasu, nadając mu wyjątkowego charakteru.

4. Pionowe ogrody

Palety mogą pełnić funkcję podstawy do tworzenia ogrodowych pojemników na rośliny. Po odpowiednim przygotowaniu można umieścić glebę w szczelinach między deskami, a następnie posadzić rośliny. Taka uprawa w pionie pozwala zaoszczędzić miejsce w ogrodzie i daje możliwość stworzenia efektownych, naturalnych kompozycji.

5. Regały na wino

Drewniane palety możesz łatwo przekształcić w oryginalne regały na wino. Po odpowiednim przycięciu i połączeniu desek, gotową konstrukcję bez przeszkód zawiesisz na ścianie lub postawisz na tarasie, tworząc unikalne miejsce na przechowywanie nawet kilkunastu butelek wina.