Jest piątkowe popołudnie i zegar tyka. Zaciekle pracujesz, aby ukończyć zadanie przed terminem na piątą, po cichu przeklinając siebie za to, że nie zacząłeś go wcześniej.
Jak to się stało? Co poszło nie tak? Dlaczego straciłeś koncentrację?
Cóż, były godziny, które spędziłeś na ponownym czytaniu e-maili i sprawdzaniu mediów społecznościowych, nadmierne „przygotowanie”, przerwy na kawę i czas spędzony na innych zadaniach, które mogłeś spokojnie zostawić na przyszły tydzień.
Brzmi znajomo? Jeśli tak, nie jesteś sam!
Spis treści
Prokrastynacja co to ?
Prokrastynacja to czynność opóźniania lub odkładania zadań na ostatnią chwilę lub przekroczenie ich terminu. To także lęk podejmowania decyzji. Niektórzy badacze definiują pojęcie prokrastynacji jako „formę niepowodzenia samoregulacji charakteryzującą się irracjonalnym opóźnieniem wykonywania zadań pomimo potencjalnie negatywnych konsekwencji”.
Bez względu na to, jak dobrze jesteś zorganizowany i zaangażowany, są szanse, że marnujesz godziny na trywialne zajęcia (oglądanie telewizji, aktualizowanie statusu na Facebooku, zakupy online), podczas gdy powinieneś spędzać ten czas na pracy lub szkole projektowanie.
Niezależnie od tego, czy odkładasz ukończenie projektu do pracy, unikasz zadań domowych, czy ignorujesz obowiązki domowe, odkładanie na później może mieć duży wpływ na twoją pracę, twoje oceny i twoje życie.
Prokrastynacja to pułapka, w którą wpada wielu z nas. W rzeczywistości, według badaczy 95 procent z nas do pewnego stopnia odwleka zasdania. Chociaż świadomość, że nie jesteś sam, może być pocieszająca, otrzeźwiająca może być świadomość, jak bardzo może cię to powstrzymać.
Prokrastynacje co powoduje, że wybieramy odkładanie na później
Pamiętasz ten czas, kiedy myślałeś, że pozostał ci tydzień na ukończenie projektu, który naprawdę miał nastąpić następnego dnia? Co powiesz na to, że zdecydowałeś się nie sprzątać swojego mieszkania, ponieważ „nie miałeś teraz ochoty tego robić?”
Często zakładamy, że projekty nie potrwają tak długo, jak w rzeczywistości, co może prowadzić do fałszywego poczucia bezpieczeństwa, gdy uważamy, że wciąż mamy dużo czasu na wykonanie tych zadań.
Jednym z największych czynników przyczyniających się do prokrastynacji jest przekonanie, że w danym momencie musimy czuć się zainspirowani lub zmotywowani do pracy nad zadaniem.
Rzeczywistość jest taka, że jeśli poczekasz, aż będziesz w odpowiednim nastroju, aby wykonać pewne zadania (szczególnie te niepożądane), prawdopodobnie odkryjesz, że właściwy czas po prostu nigdy nie nadejdzie, a zadanie nigdy nie zostanie ukończone.
Oto kilka innych czynników, które powodują zwlekanie.
Nauczyciele akademiccy
Badacze sugerują, że prokrastynacja może być szczególnie wyraźna wśród studentów. Według naukowców istnieją pewne poważne zniekształcenia poznawcze, które prowadzą do akademickiej prokrastynacji. Studenci:
- Przeceniają, ile czasu zostało im na wykonanie zadań
- Przeceniają, jak zmotywowani będą w przyszłości
- Nie oszacują, ile czasu zajmie wykonanie niektórych czynności
- Błędnie zakładają, że muszą być w odpowiednim nastroju do pracy nad projektem
Prokrastynacja a depresja
Zwlekanie może być również wynikiem depresji . Poczucie beznadziejności, bezradności i braku energii może utrudniać rozpoczęcie (i zakończenie) najprostszego zadania. Depresja może również prowadzić do zwątpienia w siebie. Kiedy nie możesz wymyślić, jak poradzić sobie z projektem lub czujesz się niepewnie co do swoich umiejętności, może być łatwiej odłożyć to na później i zająć się innymi zadaniami.
“Ważne powody” odkładania na później
Oprócz powodów, dla których zwlekamy, często wymyślamy kilka wymówek lub racjonalizacji, aby usprawiedliwić nasze zachowanie.
- Nie wiedząc, co należy zrobić
- Nie wiem, jak coś zrobić
- Nie chcę nic robić
- Nie dbam o to, czy to zostanie zrobione, czy nie
- Nie dbam o to, kiedy coś zostanie zrobione
- Nie masz nastroju, żeby to zrobić
- Przyzwyczajenie czekania do ostatniej chwili
- Przekonanie, że lepiej pracujesz pod presją
- Myśląc, że możesz to skończyć w ostatniej chwili
- Brak inicjatywy, aby zacząć
- Zapomnienie
- Obwinianie choroby lub złego stanu zdrowia
- Czekam na odpowiedni moment
- Potrzebujesz czasu na przemyślenie zadania
- Opóźnianie jednego zadania na rzecz pracy nad innym
Czy prokrastynacja jest tym samym, co lenistwo?
Prokrastynacja jest często mylona z lenistwem, ale są one bardzo różne.
Prokrastynacja to aktywny proces – decydujesz się zrobić coś innego zamiast zadania, o którym wiesz, że powinieneś. Natomiast lenistwo sugeruje apatię, bezczynność i niechęć do działania.
Prokrastynacja zwykle polega na ignorowaniu nieprzyjemnego, ale prawdopodobnie ważniejszego zadania, na rzecz takiego, które jest przyjemniejsze lub łatwiejsze.
Ale poddanie się temu impulsowi może mieć poważne konsekwencje. Na przykład nawet drobne epizody prokrastynacji mogą wywołać w nas poczucie winy lub wstydu. Może to prowadzić do zmniejszenia produktywności i spowodować, że nie uda nam się osiągnąć naszych celów.
Jeśli zwlekamy przez dłuższy czas, możemy stracić motywację i rozczarować się pracą, co w skrajnych przypadkach może prowadzić do depresji, a nawet utraty pracy.
Prokrastynacja jak sobie radzić
Jak w przypadku większości nawyków, można przezwyciężyć zwlekanie. Postępuj zgodnie z poniższymi krokami, aby poradzić sobie z prokrastynacją i jej zapobiegać:
Rozpoznaj, że zwlekasz
Być może odkładasz zadanie, ponieważ musiałeś zmienić priorytety obciążenia pracą. Jeśli krótko opóźniasz ważne zadanie z naprawdę dobrego powodu, to niekoniecznie zwlekasz. Jeśli jednak zaczniesz odkładać sprawy w nieskończoność lub zmienić skupienie, ponieważ chcesz czegoś uniknąć, prawdopodobnie tak jest.
Możesz również zwlekać, jeśli:
- Wypełnij swój dzień zadaniami o niskim priorytecie.
- Pozostaw pozycję na liście zadań do wykonania na długi czas, nawet jeśli jest to ważne.
- Czytaj e-maile kilka razy, nie podejmując decyzji, co z nimi zrobić.
- Rozpocznij zadanie o wysokim priorytecie, a następnie idź zrobić kawę.
- Wypełnij swój czas nieistotnymi zadaniami, o które proszą Cię inne osoby, zamiast zajmować się ważnymi zadaniami, które już znajdują się na Twojej liście.
- Poczekaj, aż będziesz w „odpowiednim nastroju” lub poczekaj na „właściwy czas”, aby zająć się zadaniem.
Dowiedz się, DLACZEGO odwlekasz na później
Musisz zrozumieć powody, dla których zwlekasz, zanim zaczniesz się tym zajmować.
Na przykład, czy unikasz określonego zadania, ponieważ uważasz je za nudne lub nieprzyjemne? Jeśli tak, podejmij kroki, aby szybko usunąć to z drogi, abyś mógł skupić się na aspektach swojej pracy, które sprawiają Ci więcej przyjemności.
Zła organizacja może prowadzić do prokrastynacji. Zorganizowani ludzie skutecznie go przezwyciężają, ponieważ używają list zadań do wykonania według priorytetów i tworzyć efektywne harmonogramy . Te narzędzia pomagają uporządkować zadania według priorytetów i terminów.
Nawet jeśli jesteś zorganizowany, nadal możesz czuć się przytłoczony zadaniem. Być może masz wątpliwości co do swoich umiejętności i martwisz się porażką , więc odkładasz to i szukasz pocieszenia w pracy, o której wiesz, że jesteś w stanie wykonać.
Niektórzy ludzie boją się sukcesu tak samo jak porażki. Myślą, że sukces doprowadzi do zasypania ich prośbami o podjęcie większej liczby zadań.
O dziwo perfekcjoniści często są prokrastynatorami. Często wolą unikać wykonywania zadania, do którego nie mają odpowiednich umiejętności, niż robić to niedoskonale.
Inną ważną przyczyną zwlekania jest złe podejmowanie decyzji. Jeśli nie możesz zdecydować, co zrobić, prawdopodobnie zrezygnujesz z podjęcia działań, jeśli zrobisz coś złego.
Przyjmij strategie przeciwdziałania prokrastynacji
Zwlekanie to nawyk – głęboko zakorzeniony wzorzec zachowania. Oznacza to, że prawdopodobnie nie możesz go złamać z dnia na dzień. Nawyki przestają być nawykami tylko wtedy, gdy unikasz ich praktykowania, więc wypróbuj jak najwięcej poniższych strategii, aby dać sobie największą możliwą szansę odniesienia sukcesu.
Prokrastynacja książka która Ci pomoże
W walce z prokrastynacją pomogły mi dwie książki. Pierwsza to: Prokrastynacja. Odłóż odkładanie na zawsze, to poradnik oferujący wiele możliwościami planowania, stawiania sobie celów. Autor naprawdę solidnie rozpracowuje temat prokrastynacji. Polecam, tym bardziej, że książka mimo ogromnej wiedzy jest naprawdę tania (na ceneo od 13,5zł).
Drugą książka skierowana jest dla osób twórczych to Wojna sztuki (link do ceneo). Przedstawia prokrastynację jako opór z którym należy się zmierzyć. Bardzo inspirująca książka!
Wyzwanie, które pomoże Ci w wyleczeniu się z prokrastynacji
Podejmij publiczne zobowiązanie – powiedz głośno znajomym i bliskim. Sprawi to, że nie będziesz tak łatwo ulegał pokusie odwlekania. Efektem czego zmienisz sposób myślenia i uwierzysz we własne możliwości. Napisz o tym w komentarzu.
Na koniec zachęcam również do podzielenia się z wiedzą jak Ty walczysz z prokrastynacją w życiu prywatnym i zawodowym.
Gdy chcę zacząć pracę, to muszę zawsze zrobić listę zadań. Jasno określam, które rzeczy na później mogę odłożyć, a które nie. Wtedy powstaje coś takiego jak dobrowolne zwlekanie, ale dotyczy się to tylko niepilnych spraw.