Jak palić świece sojowe

Jak palić świece sojowe

Świece sojowe wykonane z wosku sojowego są świetne, ponieważ wszystkie są naturalne i palą się czyściej niż tradycyjne świece parafinowe. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak palić świece sojowe.

Dlaczego wosk sojowy zamiast parafiny?

Parafina jest produktem ubocznym ropy naftowej, który podczas spalania uwalnia rakotwórcze sadze. Sadza może również powodować problemy z oddychaniem i pogarszać stan osób, które już cierpią na astmę, płuca lub problemy z sercem.

„Palenie świecy aromaterapeutycznej wykonanej z parafiny jest podobne do przygotowania zdrowego napoju ze świeżo wyciśniętego soku i dodania zastrzyku benzyny”.

Oprócz narażenia zdrowia Twojego i Twojej rodziny, sadza z wosku parafinowego może spowodować znaczne uszkodzenie wnętrza Twojego domu, a także komputerów, urządzeń elektrycznych i przewodów.

Dlaczego warto używać sojowych świeczek? Korzyści są ogromne. Przede wszystkim wosk sojowy pozyskiwany jest z ziaren soi.

yankee candle na swieta
Yankee Candle prezent na świeta Bożego Narodzenia – świeczka na prezent – zobacz.

Świece sojowe palą się o 50% dłużej  niż zwykłe świece. Dlatego, mimo że świece z wosku sojowego są czasami droższe niż świece parafinowe w zakupie, nadal są bardziej opłacalne na dłuższą metę. Ponadto świece sojowe palą się równomiernie, prawie nie pozostawiając nadmiaru wosku po bokach szkła.

Świece sojowe są nietoksyczne,  ponieważ są wykonane z oleju roślinnego, mają niższą temperaturę topnienia (więc sam wosk nie jest tak gorący), wytwarzają znikome ilości sadzy i nie uwalniają żadnych znanych substancji rakotwórczych do powietrza. W porównaniu do świec parafinowych świece z wosku sojowego są znacznie zdrowsze dla ludzi, zwierząt domowych i środowiska. Ponadto łatwiej je sprzątają (wystarczy użyć mydła i wody), gdy wosk rozleje się na świeczniki, dywan i meble. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule czy świeczki są szkodliwe.

Świece sojowe - jak je palić?
Jak należy palić świece sojowe? Zobacz poniżej.

Świece sojowe jak palić

Jak palić świece sojowe podczas pierwszego palenia

Świece sojowe mają “wspomnienia”, dlatego przy pierwszym zapalaniu świec sojowych ważne jest, aby się paliła, aż wosk rozpuści się na zewnętrznej krawędzi słoika. Zapewni to najczystsze spalanie i najlepszy czas palenia świec. Po pierwszym przypaleniu pamiętaj o przycięciu knota, jeśli na końcu knota zacznie się gromadzić!
Knot powinien mieć długość około 0,5 cm.

Knot świecy sojowej

To jest coś, co zawsze przeoczałem, ale jest to prawdopodobnie najważniejsza rzecz, jaką możesz zrobić przed zapaleniem świecy. Przycięcie knota do około 0,5 cm i usunięcie węgla pozwoli uzyskać bardziej atrakcyjny wizualnie i kontrolowany płomień, który równomiernie topi wosk. 

Jeśli kiedykolwiek doświadczyłeś nadmiernego palenia, węgla i czarnej sadzy w pojemnikach na świece, może to być przyczyną zbyt dużego knota i nadmiernego nagromadzenia.

Gorąco polecamy użycie trymera do knotów, który znacznie ułatwia przycinanie knotów, ale jeśli go nie masz, możesz użyć ostrych nożyczek, obcinaczy do paznokci lub po prostu uszczypnąć go palcami (jeśli świeca ostygnie!). 

Zawsze pozwalaj, aby stopiony wosk sięgał do krawędzi

Czy kiedykolwiek doświadczyłeś „tunelowania” w swoich świecach? To wtedy wydaje się, że świeca spala się w środku, pozostawiając wosk po bokach.

Aby tego uniknąć, należy pozwolić, aby kałuża, która jest górną warstwą roztopionego wosku, rozciągała się na wszystkie strony słoika przed jego zgaszeniem.

Ważne jest, aby przy pierwszym wypaleniu, które zwykle trwa około 2-3 godzin, pozwolić świecy osiągnąć pełny poziom stopienia. 

soja
Nie zostawiaj nigdy świecy bez nadzoru. Dotyczy to nie tylko palenia świec sojowych.

Nie pal świeczki sojowej dłużej niż 4 godziny za jednym razem

Zalecamy palenie świec nie dłużej niż 4 godziny jednorazowo. Jeśli świeca pali się dłużej niż 4 godziny, może to spowodować, że knot zacznie wytwarzać nadmiar węgla (grzybowanie), ponieważ zużywa dużą ilość roztopionego wosku. 

Gdy świeca się pali, słoik może się również nagrzewać, a utrzymywanie czasu palenia na około 4 godziny zapewnia, że ​​słoik pozostanie chłodny w dotyku. 

Staraj się unikać palenia świec sojowych w miejscach z przeciągami

Ta wskazówka może pomóc w wolniejszym spalaniu świecy, dzięki czemu będziesz się nią dłużej cieszyć!

Kiedy palisz świecę w miejscu z przeciągiem, dodatkowy przepływ powietrza może spowodować, że płomień na knotze będzie się palić bardziej i bardziej z powodu dodatkowego tlenu. Próba wyeliminowania tego pomaga świecy zużywać mniej wosku.

Jest to również aspekt wizualny, ponieważ ładny, stały płomień wygląda o wiele bardziej atrakcyjnie niż ten, który migocze i tańczy!

Przestań używać świecy, gdy pozostanie 0,5 cm wosku

Kiedy świeca sojowa osiągnie około 0,5 cm pozostałego wosku w słoiku, czas przestać ją zapalać. Jest to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa, ponieważ nie chcesz, aby knot palił się w słoiku z niewielką ilością wosku lub bez niego. słoik stanie się zbyt gorący, a knot zacznie wytwarzać nadmiar węgla.

W naszych świecach knot jest bezpiecznie umieszczony w słoiku z odporną na ciepło 
naklejką knota. Dzięki temu knot pozostaje na swoim miejscu, gdy basen stopu jest bardzo niski, a także nieznacznie podnosi nasze knoty. Ta elewacja jest kolejnym środkiem ostrożności, który podejmujemy, który powoduje, że knot sam zgaśnie, zanim poziom wosku spadnie zbyt nisko.

Post Comment