Infekcje intymne – jak sobie radzić?

Infekcje intymne – jak sobie radzić?

Dość powszechnym problemem u kobiet w każdym wieku są infekcje pochwy. Jest to nie tylko wstydliwa dolegliwość, ale również uciążliwa i nawracająca. Na szczęście istnieje skuteczna ochrona przed tym rodzajem nieprzyjemności, często wystarczy jedynie odpowiednio dobrane leczenie oraz właściwa profilaktyka.

Choroby i ich objawy


Najczęstszym rodzajem infekcji omawianego obszaru ciała jest grzybica pochwy oraz bakteryjne zapalenie pochwy. Wymienione dolegliwości powstają najczęściej na skutek zaburzenia równowagi pH, a także nadmiernego nagromadzenia się niekorzystnych bakterii w okolicach intymnych. Powstanie ognisk chorobowych można rozpoznać po następujących symptomach: szare, wodniste upławy, nieprzyjemny zapach (są to najczęstsze objawy bakteryjnego zapalenia pochwy) oraz świąd, nadwrażliwość, zaczerwienienie, pieczenie, obrzęk warg sromowych (główne objawy grzybicy pochwy). Do czynników, które mają dodatkowo niekorzystny wpływ na rozwój infekcji pochwy zalicza się: palenie papierosów, aktywność seksualną oraz stosowanie wkładki domacicznej. Ponadto, na szczególne ryzyko wystąpienia omawianych chorób narażone są kobiety w ciąży oraz chorujące na cukrzycę.

Zadbaj o siebie!


Najbardziej skuteczną ochroną przed wystąpieniem infekcji intymnych jest właściwa profilaktyka polegająca na tym, aby kompleksowo zadbać o zdrowie całego organizmu. Mówi się, że najprostsze rozwiązania są najbardziej skuteczne i podobnie jest w tym wypadku. W większości przypadków można łatwo zapobiec wystąpieniu omawianych chorób poprzez regularny tryb życia opierający się na właściwej higienie – regularnej długości snu, zdrowemu odżywaniu i nawadnianiu czy unikaniu stresu. Ponadto, powinno stosować się przewiewną, bawełnianą bieliznę oraz w miarę możliwości korzystać z prysznica zamiast wanny. Do bardziej zaawansowanych metod walczenia z infekcjami można zaliczyć również: unikanie używania dezodorantów w miejscach intymnych, niestosowanie tamponów, a także wystrzeganie się jedzenia słodyczy.

Dobór leku


W niektórych przypadkach nie wystarczy wyłącznie sama poprawa higieny. Niekiedy niezbędne okazać mogą się tabletki na infekcje pochwy. Te na szczęście można kupić bez recepty, jednak warto pamiętać, że nie powinno się bagatelizować problemu i skonsultować wystąpienie objawów z odpowiednim lekarzem, który pomoże właściwie dobrać leczenie.
Przy wyborze tabletek warto zwrócić szczególną uwagę na kilka kluczowych kwestii. Przede wszystkim należy upewnić się czy można stosować je w trakcie trwania ciąży, a także czy lek nie wpływa na płodność. Ponadto, powinno się szczegółowo zapoznać ze składnikami leku, kluczową sprawą jest występowanie w nim składników alergizujących. W przypadku, gdy zmagamy się z infekcją grzybiczą można zastosować środek z klotrymazolem, ze względu na jego silne działanie przeciwdrobnoustrojowe.
Tabletki na infekcje pochwy mają za zadanie przede wszystkim wesprzeć odbudowę flory bakteryjnej oraz zahamować przyrost niekorzystnych bakterii.

Lavender

Matka rocznego Janka. Tworzę markę lavender store. Ruszamy w styczniu.