Jaką szerokość łóżka wybrać – 160 czy 180 cm?

Jaką szerokość łóżka wybrać – 160 czy 180 cm?

Wybór odpowiedniego rozmiaru łóżka nie zawsze jest łatwy. Ogólnie zależy to od tego, czy jest to łóżko pojedyncze, małżeńskie czy dziecięce, ale także od wielkości pokoju i układu pomieszczenia. W przypadku łóżek podwójnych często pary stoją przed dylematem: szerokość 160 czy 180 cm? Jaką wybrać? Czym się kierować? Oto odpowiedź.

Dlaczego szerokość łóżka jest tak ważna?

Wymiar łóżka będzie miał wpływ na wiele aspektów. Przede wszystkim odegra znaczącą rolę w:

  • komforcie snu – niektórzy ludzie poruszają się we śnie, a inni pozostają nieruchomi. W związku z tym Ci pierwsi będą potrzebować więcej miejsca do spania. Warto uwzględnić takie nawyki przy wyborze szerokości łóżka;
  • wygodzie i niezależności od ruchów partnera – im szersza rama łóżka, tym więcej swobody. Ma to duże znaczenie podczas spania z drugą osobą. Wtedy bardzo ważne jest zachowanie przestrzeni do swobodnego przekręcania się i jednoczesnego odgraniczenia od ruchów partnera;
  • zajmowanej przestrzeni – w małych sypialniach liczy się każdy centymetr. Im szersza rama łóżka, tym mniej pola do swobodnego ruchu. Oczywiście, jeśli masz dużą sypialnię, ta kwestia Ciebie nie dotyczy;
  • cenie – im większy rozmiar, tym droższe będzie Twoje łóżko. Oczywiście marka, materiał konstrukcji i ogólna jakość produktu również mają wpływ na budżet, ale zawsze większe łóżko będzie droższe niż mniejsze.

Łóżko 160 czy 180 cm – jakie wybrać?

Podczas gdy w przypadku łóżka pojedynczego standardowa wielkość wynosi 90 x 200 cm, w gamie łóżek podwójnych wybór jest większy. Wiedząc, że człowiek może przewrócić się średnio od 30 do 40 razy w ciągu nocy, zwróć szczególną uwagę na szerokość łóżka. Dla uzyskania optymalnego komfortu snu, zaleca się zatem wybór tego, które da 15-20 cm wolnej przestrzeni więcej niż miejsce potrzebne do spania. Możesz zdecydować się na mniejsze łóżko 160 x 200 cm lub wybrać szerszy model łóżka 180 x 200 cm, żeby cieszyć się większą przestrzenią.

Oczywiście, zanim wybierzesz swoje łóżko, poświęć trochę czasu na dokładne zmierzenie wolnego miejsca, w którym może stanąć. Warto mieć do niego dostęp z każdej strony. Zaleca się pozostawienie 50-60 cm odstępu po obu stronach łóżka. Sprawdź również, czy przejście obok innych mebli nie będzie zbyt trudne. Jeśli tylko pozwala na to wielkość Twojej sypialni, zdecydowanie wybieraj szersze opcje, czyli łóżka 180 x 200. W przypadku, gdy sypialnia jest przeładowana, zwłaszcza jeśli masz już duże meble w postaci szafy i komody, wybierz mniejszy model.

Najlepsza szerokość łóżka – podsumowanie

Kiedy decydujesz o rozmiarze łóżka, weź pod uwagę dostępną przestrzeń w sypialni, budowę ciała swoją i partnera oraz indywidualne nawyki dotyczące snu. Wówczas zawęzisz kryteria wyboru spośród wszystkich dostępnych modeli. Ostatecznie im szersze łóżko dla dwóch osób, tym lepiej, ale wszystko w granicach rozsądku i możliwości.

Szukasz idealnego łóżka drewnianego? W sklepie internetowym Beds znajdziesz je w różnych szerokościach: od tych standardowych po naprawdę imponujące modele.

iouyt

Jestem iouyt. Od roku publikuję filmy na youtube. Ostatnio postanowiłem spróbować swoich sił w pisaniu. Pod trudnym do wypowiedzenia pseudonimem iouyt kryje się Marcin.