Czy kawa szkodzi- odkryto długofalowy wpływ codziennego picia kawy

Czy kawa szkodzi- odkryto długofalowy wpływ codziennego picia kawy

Niedawne badania wykazały, że ilość kawy, którą wypijamy każdego dnia, wpływa na ryzyko zawału serca, udaru mózgu i śmierci ze wszystkich przyczyn.
Oto, co znaleźli.

Badanie

W badaniu wzięło udział 468 629 uczestników, których podzielono na 3 grupy na podstawie spożycia kawy: brak (nie pije regularnie kawy), od umiarkowanego do umiarkowanego (od 0,5 do 3 filiżanek) i od dużego (ponad 3 filiżanki dziennie).
Kontynuowali oni z uczestnikami 10 do 15 lat później, z medianą obserwacji 11 lat.
Dostosowali swoje wyniki do wieku, płci, wagi, wzrostu, palenia tytoniu, aktywności fizycznej, wysokiego ciśnienia krwi, cukrzycy, poziomu cholesterolu, statusu społeczno-ekonomicznego, a także spożycia alkoholu oraz spożycia mięsa, herbaty, owoców i warzyw.

czy codzienne picie kawy szkodzi, czy kawa szkodzi?

Odkryli, że osoby pijące od 0,5 do 3 filiżanek kawy dziennie od lekkiego do umiarkowanego miały obniżone ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny o 12% w porównaniu do osób niepijących kawy. Stwierdzili również o 17% mniejsze ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia i o 21% mniejsze ryzyko udaru mózgu.
Jeśli chodzi o mechanizm stojący za tym efektem, naukowcy wyjaśnili:
„Analiza obrazowania wykazała, że ​​w porównaniu z uczestnikami, którzy nie pili regularnie kawy, codzienni konsumenci mieli zdrowsze i lepiej funkcjonujące serca. Było to zgodne z odwróceniem szkodliwego wpływu starzenia na serce”.
Dlatego wydaje się, że długotrwałe picie od 0,5 do 3 filiżanek kawy dziennie ma korzystny wpływ na nasze zdrowie, a główny mechanizm poprawia zdrowie naszego serca.

Co możesz zrobić

  • Pij 0,5–3 filiżanki kawy dziennie.
  • Pamiętaj, aby robić regularne przerwy od kofeiny , takie jak jeden tydzień każdego miesiąca.
  • Pij kawę we właściwych porach — odczekaj co najmniej godzinę po przebudzeniu i przestań co najmniej 10 godzin przed snem.

Post Comment