Czy grzyby są wegańskie?

Czy grzyby są wegańskie?

Wierzcie lub nie, ale istnieją pewne spory dotyczące tego, czy grzyby są uważane za żywność przyjazną weganom, czy nie. Dziś przedstawię Państwu kilka przekonujących argumentów przemawiających za tym, dlaczego tak jest.

Czy grzyby są wegańskie? Większość ludzi uważa grzyby za wegańskie źródło pożywienia, ponieważ należą one do królestwa Fungi, a nie do królestwa Animalia. Grzyby nie mają centralnego układu nerwowego tak jak zwierzęta, więc większość ludzi uważa, że ​​ich jedzenie nie jest okrutne ani wyzyskujące. Można je uprawiać w sposób zrównoważony, bez użycia jakichkolwiek produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego.

Grzyby stanowią smaczną i pożywną opcję jedzenia zarówno dla wegetarian, jak i wegan. W tym artykule wyjaśnię, co to znaczy być weganem i omówię różne kwestie dotyczące tego, dlaczego grzyby mogą, ale nie muszą, być uważane za wegańskie.

Na koniec mam nadzieję, że zgodzicie się ze mną, że grzyby są potrawą przyjazną weganom.

Co to znaczy być weganinem?

Zanim będziemy mogli określić, czy grzyby są wegańskie, czy nie, najpierw musimy ustalić, czym są wegańskie.

Krótko mówiąc, weganin to ktoś, kto nie je i nie używa żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Oznacza to, że nie jedzą mięsa i nie używają produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, takich jak mleko, miód czy skóra.

Istnieje wiele powodów, dla których ktoś może zdecydować się na wegański styl życia.

Mogą to robić ze względów zdrowotnych. Mogą też to robić ze względów etycznych, ponieważ nie uważają jedzenia mięsa ani używania produktów pochodzenia zwierzęcego za moralnie słuszne.

Inni weganie mogą to robić ze względów środowiskowych, powołując się na przemysłową hodowlę zwierząt jako niezrównoważoną i szkodliwą dla środowiska.

Przeważnie ludzie, którzy są weganami ze względów etycznych, mogą mieć wątpliwości, czy grzyby są opcją wegańską, czy nie.

Należy zauważyć, że nie aprobujemy ani nie odrzucamy tutaj diety wegańskiej ani stylu życia. To dyskusja obejmująca więcej niż jeden artykuł lub film.

Chcemy tylko ocenić, czy grzyby są żywnością przyjazną weganom, czy nie.

Grzyby to naprawdę pożywny i smaczny rodzaj pożywienia. Grzechem byłoby więc pod fałszywym pretekstem usuwać je ze swojej diety.

Czym są grzyby? Rośliny, zwierzęta czy inne?

Czy grzyby to warzywa czy mięso ? Cóż, prawda jest taka, że ​​nie są ani jednym, ani drugim. W tym miejscu może pojawić się pewne zamieszanie co do tego, czy grzyby są wegańskie, czy nie.

Na poziomie komórkowym można argumentować, że grzyby mają więcej wspólnego ze zwierzętami niż z roślinami. Dzieje się tak, ponieważ ich ściany komórkowe są zbudowane z chityny, w przeciwieństwie do celulozy, która tworzy ściany komórkowe większości roślin.

Chityna to ten sam składnik, który tworzy skorupiaki, takie jak krewetki, kraby i homary.

Ale kiedy oddalimy się z perspektywy mikroskopowej, otrzymamy szerszy obraz tego, czym właściwie są grzyby.

Biolodzy dzielą istoty żywe na kategorie zwane królestwami. Rośliny to jedno królestwo. Zwierzęta to inne królestwo. Grzyby należą do odrębnego królestwa grzybów, które obejmuje także drożdże i pleśnie.

Głównym czynnikiem, na podstawie którego weganie decydują, czy coś zjedzą, jest to, czy pochodzi to od żywej istoty, która jest biologicznie klasyfikowana jako zwierzę.

Ponieważ grzyby są grzybami, a nie zwierzętami, uważam, że w oparciu o te kryteria można bezpiecznie sklasyfikować je jako żywność wegańską.

Jeśli grzyby w ogóle uzna się za niewegańskie, wówczas weganie będą musieli zrezygnować ze wszystkich wypieków, takich jak chleb wyrastający na drożdżach.

Jeśli weganie mają obawy dotyczące jedzenia wszystkich rodzajów grzybów , pojawią się również obawy dotyczące usunięcia infekcji grzybiczej ze stóp, stosowania płynu do płukania jamy ustnej przy bólu gardła lub mycia rąk, co zabija miliony zarodników grzybów i bakterii.

Jeśli chodzi o smak , grzyby plasują się gdzieś pomiędzy roślinami i zwierzętami. Oferują wiele korzyści zdrowotnych roślin i nadają mięsny smak i konsystencję bez dodatku tłuszczu i cholesterolu.

Jeśli nadal nie jesteś przekonany i czujesz, że grzyby zajmują dziwną szarą strefę pomiędzy roślinami i zwierzętami, przyjrzyjmy się także innym czynnikom.

Czy grzyby mogą odczuwać ból?

Dużą częścią wegańskiego argumentu przeciwko jedzeniu mięsa jest to, że hodowla i zabijanie zwierząt gospodarskich prowadzi do niepotrzebnego cierpienia i bólu.

Ponieważ grzyby nie mają centralnego układu nerwowego, nie są w stanie odczuwać bólu. Są tak samo świadomi jak roślina.

Grzyby nie wykazują żadnych oznak niepokoju, gdy zostaną zerwane z ziemi, posiekane lub zjedzone.

Weź także pod uwagę fakt, że grzyb, który widzisz, nie jest w rzeczywistości całym organizmem . To tylko owocująca część sieci grzybni, która żyje głęboko pod ziemią.

Zatem zbieranie grzybów przypomina raczej zrywanie dojrzałego jabłka z drzewa, a nie zabijanie całego drzewa. Główny korpus grzyba nadal żyje i rozwija się, nawet gdy grzyby znikną.

Można więc powiedzieć, że grzyby nie doświadczają takiego cierpienia, do jakiego zdolne są zwierzęta.

Wśród wegan toczy się nawet debata na temat tego, czy będą jeść mięczaki jak małże. Technicznie rzecz biorąc, są to zwierzęta, ale nie mają mózgu ani centralnego układu nerwowego.

Osobiście twierdzę, że grzyby są znacznie bliższe roślinom niż małże czy małże.

Zbierając i spożywając grzyby, nie powodujesz takiego rodzaju cierpienia, jakie prawdopodobnie występuje podczas hodowli i uboju zwierząt gospodarskich.

Czy do uprawy grzybów wykorzystuje się części zwierzęce?

Niektórzy weganie mogą nie chcieć jeść grzybów, ponieważ potencjalnie mogłyby być uprawiane przy użyciu produktów pochodzenia zwierzęcego.

Na przykład niektóre grzyby można uprawiać na odchodach zwierzęcych. W przypadku niektórych upraw grzybów rozmnażanie może również rozpocząć się od wyhodowania ich w żelatynie.

Ten sam argument można zastosować również w przypadku wielu warzyw. Niektóre rośliny, takie jak awokado, nie mogą zostać zapylone bez pomocy pszczół.

Ponieważ miód jest uważany za niewegański, ponieważ pochodzi od pszczół, mógłbym argumentować, że rośliny zapylane przez pszczoły również nie są wegańskie, ponieważ wykorzystują pracę zwierząt.

Wiele warzyw uprawia się również przy użyciu nawozu lub kompostu wykonanego z odpadów zwierzęcych lub kości.

Kupując warzywa w sklepie spożywczym , trudno jest stwierdzić, czy warzywa były uprawiane w sposób całkowicie wegański, czy nie. Nawet gospodarstwa ekologiczne mogą używać nawozów naturalnych, takich jak obornik kurzy.

Lavender

Matka rocznego Janka. Tworzę markę lavender store. Ruszamy w styczniu.