Rodzaje montażu elektroniki – krótki przewodnik

Rodzaje montażu elektroniki – krótki przewodnik

Elektronika to dziedzina nauki i techniki, zajmująca się badaniem i kontrolowaniem ruchu elektronów. Głównym jej celem jest zrozumienie zachowania ujemnie naładowanych elementów i na tej podstawie opracowywanie układów zdolnych do sterowania urządzeniami czy też wykonywania zaawansowanych obliczeń.

Obecnie niemal każdy sprzęt jest wyposażony w elektroniczny sterownik lub całkowicie bazuje na omawianych układach. W zależności od klasy i zapotrzebowania, wyróżniamy dwie główne metody produkcji układów elektronicznych, szczególnie skoncentrowane na montażu komponentów na płytach PCB. To właśnie im zostanie poświęcony cały poniższy wpis. Zapraszamy!

Montaż SMT / SMD

Montaż SMT (z ang. Surface-Mount Technology) to na ten moment najnowocześniejsza metoda umieszczania komponentów na płytach drukowanych. Jest ona coraz częściej wykorzystywana w nowoczesnych układach, które dążą do zwiększenia efektywności przy zachowaniu tych samych parametrów, stopniowo pomniejszając rozmiary.

Innym określeniem dla tego rodzaju montażu jest metoda powierzchniowa. Nazwa ta odzwierciedla poniekąd rzeczywisty przebieg prac w tym zakresie, ponieważ wszystkie komponenty umieszczane są bezpośrednio na powierzchni płyty. Do tego celu używa się specjalnych podzespołów oznaczanych jako SMD (z ang. Surface-Mount Device). Są to elementy o bardzo małych rozmiarach, charakteryzujące się płaską obudową. Ich łączenie odbywa się za pomocą pasty lutowniczej, która pod wpływem wysokiej temperatury w piecu zastyga, umożliwiając przewodzenie prądu elektrycznego.

Zalety technologii SMT

Znany już większości montaż SMD / SMT zdobył swoją popularność dzięki możliwości pełnej automatyzacji. Większość firm działających w tej branży dysponuje już swoimi parkami maszynowymi, które są w stanie stworzyć nawet kilka tysięcy sztuk układów w ciągu doby. Dzięki obecności automatów praca przebiega szybko i sprawnie, a konstruktorzy mogą nieustannie pracować nad zmniejszaniem wielkości komponentów stosowanych w układach.

Montaż THT

Skoro w pełni udało nam się już poznać nowoczesny montaż SMD, warto przejść do nieco bardziej klasycznej metody przewlekanej. Została ona po części wyparta przez w pełni automatyczne rozwiązania. Wciąż jednak używa się jej do naprawy bądź tworzenia mniej skomplikowanych układów, dla których uruchamianie parku maszynowego SMT byłoby nieopłacalne.

Komponenty dla montażu przewlekanego posiadają specjalne odnogi wykonane z półprzewodników. Na płycie drukowanej należy w odpowiednich miejscach nawiercić otwory i przepleść element przez powierzchnię płyty. Oba druciki wiąże się ze sobą od drugiej strony przy użyciu lutownicy, czego skutkiem jest poprawne zamontowanie podzespołu na płycie.

Zalety technologii THT

Jak widać, jest to metoda tania i mało skomplikowana. Często przydaje się w kontekście tworzenia prostych i dużych obwodów, przez co wielu producentów układów wciąż posiada ją w swojej ofercie. Niemniej jednak, brak możliwości automatyzacji tego procesu powoduje, że jest on mało efektywny. Z tego też względu, coraz więcej klientów decyduje się na montaż SMD.