Zakup nowego grilla to duże wyzwanie. Warto przed dokonaniem ostatecznego wyboru zapoznać się z testami urządzeń, przeglądnąć recenzje i oferty najlepszych producentów oferujących najwyższej jakości modele dostępne na rynku. Wiele osób – zupełnie błędnie – kieruje swoje oczy najpierw na cenę, potem na markę, a na samym końcu na różne detale, które to wbrew pozorom mają czasami decydujące znaczenie. W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszelkie pytania, które zazwyczaj zadają sobie wielbiciele grillowania, czy to na świeżym powietrzu, w altance, na balkonie czy na tarasie.
Spis treści
Jaki grill będzie najlepszy?
Wybór grilla warto rozpocząć od podjęcia decyzji na temat jego konstrukcji. Na rynku znajdziemy modele tradycyjne węglowe, gazowe oraz elektryczne. Wszystkie mimo z pozoru takiego samego przeznaczenia różnią się diametralnie kosztami użytkowania, bezpieczeństwem oraz możliwością ich instalacji w wybranym miejscu.
- Grill węglowy – najpopularniejszy w przydomowych ogródkach na wsi, gównie ze względu na jego tradycyjną formę rozpalania węglem. To dobry wybór tylko dla osób, które chcą czerpać radość z jego rozpalania i czuć w potrawach charakterystyczny, dymny posmak.
- Grill elektryczny – coraz popularniejsze urządzenie na rynku, szczególnie wśród mieszkańców dużych bloków i domów w bardzo gęstej zabudowie. Nie generuje dymu, lecz nie zachwyca kosztami użytkowania. W dobie rosnących cen energii może utracić swoją pozycję na rzecz grilli gazowych.
- Grill gazowy – zdecydowanie najlepszy wybór z kilku powodów. Przede wszystkim jest bezpieczny, tani w użytkowaniu i nie emituje do atmosfery niebezpiecznego dymu, a z tego względu można go stosować wszędzie tam, gdzie elektryczny.
Liczy się jakość wykonania
Profesjonalne grille gazowe warto wybrać także na podstawie ich jakości. Skieruj swoją uwagę na modele wykonane ze stali nierdzewnej. Tylko takie będą zawsze wyglądać dobrze, również po wielu latach eksploatacji, gdyż na ich powierzchni z całą pewnością nie rozwiną się ogniska korozji. Liczy się także powłoka ochronna, która powinna zabezpieczyć urządzenie przed wpływem warunków atmosferycznych i zapewnić mu ładny, atrakcyjny wygląd.
Równie istotne są solidne, mocne ruszty, które stanowią podstawową różnicę pomiędzy urządzeniem niskiej klasy a tym, za które przyjdzie nam zapłacić kilka tysięcy złotych. Liczy się także liczba palników oraz ich łączna moc, np. 17.2 kW lub 16 kW. Warto także spojrzeć na dodatki zawarte w komplecie sprzedażowym. Dołożenie do niego reduktora z wężem oraz pokrowca bardzo dobrze świadczy o danym producenci.
Dostępność akcesoriów? To też ma znaczenie
Nie jest problemem zakup dobrego z pozoru urządzenia – wpływ na jego użytkowanie ma jednak nie tylko jakość, lecz także dostępność części zamiennych oraz akcesoriów. Z tego względu warto stawiać na marki, które mają w swojej ofercie mnóstwo dodatków. Część z nich służy do zwiększenia bezpieczeństwa, a inne do przyrządzenia dodatkowych dań. Warto, aby producent profesjonalnego grilla miał w ofercie pokrowce, termometry, zestawy akcesoriów do burgerów oraz pizzy, szczypce i szpatułki i wiele innych.
Najniższa cena nie zwiastuje nic dobrego
Czy warto kierować się wyłącznie niską ceną? Nie! Jest zupełnie odwrotnie. Cena znacznie poniższej rynkowej zwiastuje użycie bardzo słabych materiałów, które zazwyczaj ulegają uszkodzeniom już po kilkunastu miesiącach użytkowania. Z reguły tuż po upłynięciu okresu gwarancyjnego. Postaw na dobre profesjonalne grille, które zapewnią wiele lat eksploatacji w każdych warunkach.
źródło zdjęć: freepik.com