Jak sen ma wpływ na bycie samolubnym

Jak sen ma wpływ na bycie samolubnym

Według badań przeprowadzonych przez naukowców mniej snu wpływa na wybór pomocy innym i czyni człowieka bardziej samolubnym.

Opracowany przez czterech naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego artykuł naukowy opublikowany pod koniec sierpnia zawiera wyniki trzech badań, które charakteryzują wpływ różnego stopnia utraty snu na poziom behawioralny, mózgowy i społeczny.

Naukowcy odkryli, że zarówno całkowite pozbawienie snu, takie jak nieprzespana noc, jak i niewielkie skrócenie czasu odpoczynku zmniejszają solidarność.

Dowiedz się co zrobić, żeby szybko zasnąć.

We wcześniejszych badaniach naukowcy wiązali już brak snu z samotnością i stwierdzili, że osłabia on aktywność społecznej sieci poznania, która ma fundamentalne znaczenie dla zrozumienia potrzeb i uczuć innych, a w konsekwencji posiadania empatii. To skłoniło grupę do zastanowienia się, czy taki wpływ spowoduje zmniejszenie chęci pomocy innym, i tak narodziły się obecne badania.

Kiedy ktoś śpi mniej niż to konieczne, staje się bardziej samolubny, wycofuje się z życia towarzyskiego i postanawia nie pomagać innym. Trudno jest scharakteryzować normalny rozkład godzin, ponieważ indywidualne potrzeby są różne, ale ogólne zalecenie dla dorosłych to co najmniej siedem godzin odpoczynku.

Zobacz: jak nie zasnąć w samochodzie.

Sen ma fundamentalne znaczenie dla wielu podstawowych systemów życia. Jednak dopiero niedawno odkryliśmy, że brak snu radykalnie zmienia nasz społeczny i emocjonalny charakter, co można wskazać jako samą istotę interakcji międzyludzkich i co to oznacza dla mają egzystencję pełną i zadowalającą, oceniają naukowcy.

W pierwszym z trzech badań naukowcy ocenili indywidualny wpływ braku snu w nocy i przeanalizowali obrazy MRI, aby zrozumieć wpływ braku snu na mózg.

W nim 24 osoby dorosłe w wieku od 18 do 26 lat zostały podzielone na dwie grupy: jedną, która byłaby monitorowana podczas snu, a drugą, która musiałaby nie spać w laboratorium. Oboje zostali poddani kwestionariuszom altruizmu z pytaniami typu „Gdybym się spieszył do pracy i ktoś zatrzymał mnie, by poprosić o informacje, zrobiłbym to…” i ocenili wyniki.

Ostatecznie 78% osób, które nie mogły spać, wykazywało znacznie mniejszą chęć pomocy innym, zarówno znajomym, jak i nieznajomym.

Naukowcy odkryli, że podstawowa przyczyna jest związana z tym, jak mózg przetwarza informacje społeczne ze snem i bez niego. Różne obszary mózgu są wyzwalane, gdy angażujemy się z innymi ludźmi lub gdy myślimy o tym, czego inni mogą chcieć lub potrzebować. znacznie mniej aktywni, gdy nie śpimy. Innymi słowy, nasza podstawowa zdolność do uwzględniania potrzeb innych ludzi jest osłabiona przez brak snu, w wyniku czego skutecznie przestajemy pomagać.

W drugim badaniu naukowcy przyjrzeli się zachowaniu grup osób ze skróconymi godzinami snu przez kilka nocy z rzędu. 136 uczestników musiało odpowiedzieć na kwestionariusze i napisać coś w rodzaju pamiętnika snu przez cztery dni. Naukowcy zaobserwowali, że gdy ludzie mniej spali, stawali się bardziej samolubni, podczas gdy po dobrze przespanej nocy ci sami ludzie chętniej pomagali.

W trzecim, w skali krajowej, przeanalizowali ponad 3 miliony darowizn przekazanych w Stanach Zjednoczonych w latach 2001-2016 i porównali wzorce przed i po rozpoczęciu czasu letniego, kiedy część populacji traci godzinę snu. .

„Najnowsze badanie było dla nas chyba najbardziej zaskakujące. Nawet bardzo skromna „dawka” pozbawienia snu – utrata jednej godziny z powodu czasu letniego – ma wymierny i realny wpływ na szczodrość ludzi” – mówią. naukowcy.

Sen nie jest jednak jedynym czynnikiem, który może mieć wpływ na darowizny. 

Naukowcy są zgodni, że na chęć pomocy innym mają wpływ inne czynniki, w tym kultura. Zwracają jednak uwagę, że wyniki mogą być podobne niezależnie  od kraju, ponieważ badania pokazują, że zaburzenia jakości snu wpływają na osobistą inicjatywę.

Mamy nadzieję, że te odkrycia niosą ze sobą przesłanie, że nadszedł czas, aby odzyskać nasze prawo do całonocnego odpoczynku, bez wstydu i piętna lenistwa. Czas zacząć pomagać decydentom na całym świecie w promowaniu snu – przekonują naukowcy.

Lavender

Matka rocznego Janka. Tworzę markę lavender store. Ruszamy w styczniu.