Stare plamy od potu na ubraniach – jak usunąć?

Stare plamy od potu na ubraniach – jak usunąć?

Plamy od potu, które są na ubraniach już od dłuższego czasu? Niestety stare zabrudzenia nie są łatwe w usunięciu, ale jest kilka metod, które dają szansę na uratowanie ulubionych ubrań i nawet całkowite pozbycie się niechcianych, żółtych plam i brzydkiego zapachu.

Stare plamy z potu na ubraniach – usuwanie

Wszystkie poradniki alarmują, aby działać szybko, jeśli chcemy skutecznie usunąć plamy z tkaniny. A co jeżeli nie jest to możliwe? Jeśli np. dostaliśmy od kogoś ubrania i są w dobrym stanie, ale mają zaschnięte plamy od potu? Albo gdy dopiero po pewnym czasie zauważyliśmy, że ubranie jest zabrudzone? Na szczęście nawet dawno zaplamione potem tkaniny można uratować. Poniżej radzimy, jak to zrobić z pomocą domowych i profesjonalnych środków.

Domowe sposoby na stare plamy od potu na ubraniach

  1. Soda oczyszczona. Produkt ten sprawdza się w wielu awaryjnych sytuacjach. Jak na naturalny środek, jego moc jest naprawdę imponująca. Aby usunąć z pomocą sody stare plamy, przygotuj roztwór z 1 szklanki wody i 4 łyżek sody oczyszczonej. Powstałą pastę wetrzyj w plamy ściereczką i pozostaw na ok. godzinę. Następnie wypłucz tkaninę i włóż odzież do pralki. Ustaw maksymalną dopuszczalną temperaturę prania.
  2. Ocet. To składnik pozwalający pozbyć się wielu plam, zarówno z jasnych, jak i kolorowych ubrań. Jego dodatkową zaletą jest zakwaszenie tkaniny, co sprawia, że materiał będzie wolniej tracił kolory. Pamiętaj jednak, aby wykorzystać wyłącznie czysty ocet spirytusowy, a nie balsamiczny czy winny. Octem polej zabrudzone miejsca, zostaw na 15-20 minut, a następnie przepłucz i wrzuć ubranie do pralni.
  3. Sok z cytryny. To kolejny, naturalny odplamiacz, ale nadający się raczej do jasnych ubrań, ponieważ ma działanie wybielające. Aby usunąć z jego pomocą plamy z potu, wymieszaj 5 łyżek soku z cytryny z 5 łyżkami wody, a otrzymany roztwór wetrzyj w plamy i pozostaw na 15 minut. Następnie wypierz ubranie w proszku do prania.
  4. Pasta do zębów. Podobnie jak sok z cytryny nadaje się do jasnych ubrań, zwłaszcza jeśli ma działanie wybielające. W celu usunięcia plamy wetrzyj pastę delikatnie szczoteczką w zabrudzone miejsce, zostaw na kwadrans i włóż do pralki – bez spłukiwania.

Profesjonalne środki usuwające plamy z potu

A co, jeśli domowe sposoby nie działają? Spróbowaliście już wszystkiego, ale efektu nie widać? Jest to zatem pora na profesjonalne sposoby. Możecie albo oddać ubranie do pralni chemicznej, albo spróbować samodzielnie i niższym kosztem wywabić plamy z pomocą detergentów. Nie trzeba jednak od razu sięgać po odplamiacze. Czasami wystarczające jest połączenie żelu lub proszku o silnym działaniu z sokiem z cytryny, octem lub sodą oczyszczoną. Takim sposobem można łatwo wywabić większość plam od potu z koszul czy innych starych zabrudzeń trudnych do wyczyszczenia. Jak wykonać takie odplamianie – krok po kroku? Są na to 2 sposoby.

  • Sposób 1: Do miski wlej 500 ml ciepłej wody i 250 ml czystego octu. Następnie namocz w roztworze zabrudzone ubranie i mocz przez 20 minut. Po tym czasie wypłucz tkaninę w czystej wodzie, opróżnij miskę i wsyp do niej szklankę sody oczyszczonej i 1 łyżkę soli kuchennej. Wymieszaj całość z 1/2 l wody i namaczaj kolejne 20 minut. Wypłucz ubranie i włóż do pralki, dodając silnie działający żel lub proszek do prania (dostosowany do koloru tkaniny – prania białego lub kolorowego).
  • Sposób 2: Na plamę nałóż żel lub wetrzyj proszek do prania. Odczekaj 5 minut, włóż ubranie do miski, zalej ciepłą wodą i namaczaj jeszcze przez 15 minut. Dla wzmocnienia efektu możesz dodać do roztworu ocet. Po tym czasie bez spłukiwania, jedynie wykręcając tkaninę, włóż ją do pralki, dodając kolejną porcję żelu lub proszku do prania i dodatkowo 1-2 łyżki sody oczyszczonej.