Jak i kiedy sadzić dalie? Uprawa od A do Z

Jak i kiedy sadzić dalie? Uprawa od A do Z

Dalie to przepiękne rośliny ozdobne należące do bylin niezimujących w gruncie. Ich domem jest Ameryka Środkowa, jednak doskonale odnalazły się również na naszym rodzimym gruncie. Co prawda na zimę trzeba je wykopać z ziemi i przechować w odpowiednich warunkach, ale ich piękno i stosunkowo prosta uprawa sprawiają, że są tego warte. Jak i kiedy sadzić dalie i jak wygląda ich uprawa?

Dalie i jej rodzaje

Zanim przejdziemy do tego, jak sadzić i uprawiać dalie (Dahlia), warto wspomnieć coś więcej o tych wyjątkowych roślinach. Znane są one również pod nazwą giergona, giergonia, wielgoń i wielgonia. Gatunków dalii jest co prawda 15, ale już ich odmian jest naprawdę wiele i są one liczone w tysiącach. Wszystko dlatego, że dalie są bardzo proste w krzyżowaniu, co pozwala uzyskać przepiękne rośliny ozdobne o różnej wielkości (od 35 do niespełna 200 cm), w tym również wielkości samego kwiatostanu oraz budowie jego płatków, a także bogatej i ciekawej kolorystyce.

Dalia ogrodowa – sadzenie

Dalie ogrodowe należy sadzić na wiosnę po ustaniu ostatnich wiosennych przymrozków, czyli po tak zwanej zimnej Zośce, czyli w okolicach 10 – 15 maja. Są to rośliny, które źle znoszą niskie temperatury. Walce z nimi nie sprzyja płytki system korzenny, dlatego należy unikać narażenia dalii na szkodliwy wpływ mrozu. Jeśli chcemy zasadzić dalie wcześniej, to trzeba odpowiednio ją zabezpieczyć poprzez okrywę z agrowłókniny. Innym rozwiązaniem jest również posadzenie dalii w pojemnikach lub donicach, zwłaszcza odmian niskich, które można przechować aż do momentu ich włożenia do gruntu lub wystawienia do ogrodu czy na balkon.

Dalie lubią stanowiska dobrze nasłonecznione. Wymagają gleb żyznych, przepuszczalnych, ale w miarę wilgotnych i bogatych w próchnicę. Karpę dalii wsadza się do gruntu na taką głębokość, aby nad nią utrzymać około 5-centymetrową warstwę ziemi. Pąki nie mogą znajdować się zbyt głęboko. Przesuszone bulwy przed posadzeniem należy namoczyć. Po włożeniu dalii do gruntu trzeba ją obficie podlać. Dalia ogrodowa kwitnie zazwyczaj od lipca do września.

Jak uprawiać dalie?

Dalie wysokie wymagają podpórki, którą warto wkopać do gruntu już w momencie sadzenia karpy. Włożenie palika w późniejszym okresie może uszkodzić korzenie rośliny. Dalie ze względu na swoje pochodzenie lubią miejsca ciepłe i dobrze nasłonecznione. Należy im zapewnić również odpowiednią wilgotność – zwłaszcza w okresie wzrostu, co wiąże się z systematycznym i w miarę obfitym podlewaniem, zazwyczaj robi się to co drugi dzień. I szczególnie w okresie suszy nie można o tym zapomnieć. A jeśli chcemy, aby dalia ogrodowa kwitła długo i pięknie, należy usuwać jej przekwitłe kwiatostany.

Lavender

Matka rocznego Janka. Tworzę markę lavender store. Ruszamy w styczniu.